Aplikacje w parze z desktopami

0

Citrix Systems zaprezentował Citrix XenApp 5 – najnowszą wersję swojego rozwiązania do wirtualizacji aplikacji, wcześniej znanego pod nazwą Presentation Server. Zdaniem producenta, duże korzyści płyną z wykorzystania nowego systemu wraz z rozwiązaniem do wirtualizacji desktopów.

Zdaniem analityków Gartnera, koszt eksploatacji serwerowego rozwiązania do dostarczania wszystkich aplikacji jest prawie o połowę mniejszy niż w przypadku wdrażania tradycyjnych desktopów z lokalnie instalowanymi aplikacjami. Wpływ na ten koszt mają szybko zmieniające się wymagania biznesowe i potrzeby użytkowników, które sprawiają, że tradycyjne metody instalacji, nanoszenia poprawek, aktualizacji, konserwacji i usuwania aplikacji bywają skomplikowane i kosztowne. W rezultacie koszty IT rosną, potrzeby biznesowe nie są w pełni realizowane a poziom użytkowania oraz wydajność pracy spada.

Według Citriksa, w najnowszej wersji czas lokalnego uruchamiania niektórych aplikacji uległ nawet dziesięciokrotnemu skróceniu, a personel IT zyskał możliwość przyznawania różnych priorytetów użytkownikom i aplikacjom, w celu uzyskania maksymalnej wydajności i ułatwienia obsługi aplikacji. Ponadto XenApp 5 jest w stanie zredukować koszty przygotowywania i bieżącej konserwacji aplikacji o ponad 25% oraz ograniczyć koszty pomocy technicznej, pozwalając działowi IT odpowiednio wcześniej wykrywać i eliminować potencjalne problemy, związane z wydajnością.

Rozwiązanie do wirtualizacji aplikacji XenApp 5 sprawdza się w połączeniu z systemem do wirtualizacji desktopów – XenDesktop. Zdaniem Citriksa, systemy te działają w ścisłej symbiozie, pozwalając na znaczną elastyczność całego rozwiązania, gdzie spełnione są zarówno oczekiwania użytkowników (możliwość personalizacji własnego desktopu), jak też wymagania firmy (bezpieczeństwo dostarczanych aplikacji i zawartych w nich danych).

XenApp 5 w pełni obsługuje system Microsoft Windows Server 2008, wykorzystując wprowadzone w nim ulepszenia, ale bez problemu działa też we wcześniejszej wersji – Windows Server 2003, ułatwiając jednocześnie migrację do wersji 2008.

XenApp 5 będzie dostępny w sprzedaży od 10 września 2008 r. Sugerowane ceny detaliczne rocznej licencji (zawierającej umowę Subscription Advantage, które uprawnia do aktualizacji produktu bez dodatkowych opłat w trakcie trwania umowy) na jednego zalogowanego użytkownika wynoszą od 350 do 600 USD, w zależności od wybranej edycji rozwiązania (Advanced, Enterprise, Platinum).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ