5 faktów i mitów na temat chmury

0

Zagadnienie Cloud Computingu stało się w ciągu ostatnich lat tak popularne, jak żaden inny temat z branży komputerowej. Dzięki wejściu do gry największych graczy IT, takich jak Amazon, Salesforce, Yahoo czy Microsoft, chmura nie schodzi z pierwszych stron gazet, krążąc między ustami wszystkich – od czołowych ekspertów IT, po zaintrygowanego nowymi możliwościami, typowego Kowalskiego. Popularność tematu chmury skutkowała powstaniem wielu krzywdzących opinii. Pora oddzielić fakty od mitów i raz na zawsze zdementować plotki krążące wokół narzędzia przyszłości.

Chmura to chwilowa ciekawostka dla wąskiego grona

Fałsz. Wyobraź sobie system, zapewniający stały, bezpieczny dostęp do danych firmowych i wszystkich plików tworzonych przez współpracowników – obojętnie czy jesteś w domu, pracy czy w trakcie podróży po Peru – wystarczy jedynie dostęp do Internetu. Dzięki usługom w chmurze możesz pracować wspólnie na jednym dokumencie, sprawnie i szybko koordynować wykonywanie zadań, a także bez żmudnego instalowania oprogramowania, wtyczek i rozszerzeń – pracować z osobami oddalonych od siebie o setki kilometrów i pracującymi na różnym sprzęcie. Chmura zapewnia małym firmom rozwiązania dostępne dotychczas dla największych korporacji.

Chmura jest droga w użyciu

Fałsz. Wszystko zależy jedynie od przyjętego modelu działania, warunków podpisania umowy i wybranego dostawcy. Na dłuższą metę korzystanie z chmury przynosi spore profity finansowe, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na ofertę gwarantującą skalowalność, a więc stałe dopasowywanie wielkości dysku do wymogów firmy. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość skupienia się pracowników na istotnych pracach i realizacji zadań, nie na zajmowaniu się zapleczem IT.

Chmura nie zapewnia 100% bezpieczeństwa danych

Po części prawda. Nie stworzono jeszcze infrastruktury, która byłaby w stanie zagwarantować pełne, stuprocentowe bezpieczeństwo danych. Możemy jedynie dyskutować w jakim stopniu zminimalizowane zostało ryzyko. Najlepszym sposobem na podwyższenie bezpieczeństwa jest świadomy wybór dostawcy, którego rozwiązania oparte zostały o restrykcyjne normy.
Prawdą jest, że przechowywanie danych w chmurze uznać możemy za bezpieczniejszą metodę niż magazynowanie ich w przestrzeni domowego dysku PC czy na serwerze. Fizyczna i systemowa ochrona każdego biura czy prywatnego sprzętu nie jest z całą pewnością wyższa niż w przypadku zewnętrznych centrów danych.

– Mierzalne wyniki bezpieczeństwa zapewnia pozytywne przejście restrykcyjnych audytów. Na rynku cieszą się uznaniem standardy przyznawane przez amerykańskie stowarzyszenie ANSI. Skala czterech tak zwanych Tierów określa poziom zabezpieczeń, występujący w danym centrum – od najniższego Tier 1, będącego mówiąc krótko zwykłą serwerownią, po najwyższy poziom – Tier 4, charakteryzujący najlepszych – mówi Tomasz Kuźniar, Prezes Zarządu Monit24.pl.

Chmura nie jest dla mnie, to coś dla wielkich korporacji

Fałsz. Większość firm opiera swoje działanie na infrastrukturze komputerowej, oprogramowaniu i magazynowaniu danych służbowych. Wszędzie tam gdzie słychać klikanie jest miejsce na komputerowe innowacje. Chmura pozwala na szybsze przesyłanie plików, lepszą pracę nad nimi oraz kontrolę przepływu informacji. Wymiar usługi, a co za tym idzie cena, dopasowane są do wymogów i możliwości także mniejszych z sektora MŚP.

Chmura może się przydać także w domu

Prawda. Chmura nie musi kojarzyć się jedynie z wykorzystaniem w pracy. Najlepsze z rozwiązań przenieść można do domowej przestrzeni i to nie tylko do przechowywania archiwalnych zdjęć, filmów czy innych danych tworzonych przez domowników. Zastosowanie chmury pozwala także na integrację urządzeń nowej generacji, co usprawnia przesyłanie plików multimedialnych i komunikację między sprzętami. Dobrze skonfigurowana chmura pozwoli na szybkie odtworzenie muzyki na telewizorze z urządzenia mobilnego lub filmu z komputera na smartfonie. Mało tego, umożliwia również dołączenie do sieci monitoringu, a nawet systemu zdalnego alarmowania domowników o ruchu w domu czy o zmianie temperatury w trakcie ich nieobecności. Chmura pozwala również na skuteczne i bezpieczne udostępnianie internetu dla wszystkich domowników i zaproszonych gości.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ