Wpływ pamięci masowych na koszty wirtualizacji

0

Blisko połowa firm nie przewidziała wpływu pamięci masowych na koszt projektów wirtualizacyjnych. To jeden z wniosków z ankiety „The State of Virtualization” przeprowadzonej przez firmę Data Core Software.

Prawie połowa respondentów (43 proc.) nie przewidziało wpływu, jaki pamięci masowe mogą mieć na koszt wirtualizacji serwerów i desktopów lub nie wystartowało z projektem wirtualizacji ponieważ koszty związane z pamięciami masowymi okazały się zbyt wysokie. W efekcie uruchomienie projektu wirtualizacji opóźniło się.

Spośród tych, którzy wdrożyli system wirtualizacji serwerów, 66 proc. odnotowało wzrost wyzwań w zakresie obsługi pamięci masowych jako największy problem. Blisko 40 procent stwierdziło, że infrastruktura pamięci masowych spowalnia pracę aplikacji lub ogranicza jej dostępność, podczas gdy ponad 20 proc. wskazuje, że utrzymanie ciągłości biznesowej stało się jeszcze trudniejsze.

Ponad 56 proc. badanych stwierdziło, że konsolidacja powoduje tworzenie się wąskich gardeł w obszarze wejścia-wyjścia, co blokuje przed przejściem na kolejne poziomy wirtualizacji.

Blisko jedna czwarta (22 proc.) administratorów IT przyznało, że się na stałe przywiązani do ich dostawcy sprzętu pamięci masowych. Jedna trzecia z nich niedoszacowało dodatkowych kosztów, które wirtualizacja serwerów i desktopów wytworzyła względem ich budżetu pamięci masowych. Jednocześnie, 41 proc. spośród respondentów wskazuje, że ma różne modele dwóch lub więcej systemów pamięci masowych od tego samego producenta, a ponad 60% nie jest w stanie zarządzać swoimi zasobami pamięci masowych jako jedną pulą.

Popularność inicjatyw związanych z chmurą obliczeniową (cloud computing) jest dość duża, co potwierdzają wyniki ankiety – ogromna większość (73 proc.) firm korzysta z usług cloud na potrzeby związane z pamięciami masowymi. 70 proc. powiedziało, że dostęp do większej pojemności dyskowej w chmurze może być dla nich najważniejszy niż na przykład funkcjonalność disaster recovery, którą systemy cloud computing mogą dostarczyć.

95 proc. respondentów chętnie wdrożyłoby oprogramowanie do wirtualizacji serwerów lub desktopów VMware, Microsoft czy Citrix w 2011 roku. Podczas gdy popularność systemu Microsoft Hyper-V wciąż rośnie, w oczach respondentów liderem rynku nadal jest VMware. Blisko 65 proc. chce wdrażać VMware, podczas gdy tylko 10 proc. wybiera Hyper-V.

Prawie połowa (48 proc.) ankietowanych korzysta z oprogramowania do wirtualizacji pamięci masowych, aby wyeliminować przeszkody związane z realizowanymi projektami wirtualizacji serwerów czy desktopów. Blisko trzy czwarte (74 proc.) wykorzystuje to oprogramowanie do procesów związanych z przywróceniem działalności firmy po awarii.

Ankieta „The State of Virtualization” została przeprowadzona w modelu online w styczniu 2011 r. wśród 450 działów IT w średnich i dużych firmach w Ameryce Północnej i Europie. Ankieta zawierała serię pytań związanych z wirtualizacją i jej wpływem na pamięci masowe.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ