Western Digital inwestuje w dyski SSD

0

Western Digital kupił za 65 mln USD firmę SiliconSystems, jednego z głównych producentów dysków SSD. Kupiona firma zostanie przekształcona w biznesowy dział WD Solid-State Storage.

Od momentu powstania w 2002 r. firma SiliconSystems sprzedała miliony dysków SiliconDrive na rynek telekomunikacyjny, przemysłowy, medyczny, militarny czy lotniczy. W ten sposób zajęła ok. jedną trzecią rynku dysków SSD w 2008 r. Dyski firmy SiliconSystems były oferowane z interfejsami SATA, EIDE, PC, PC Card, USB, CF w rozmiarach 2,5 i 1,8 cala, Compact Flash oraz innych. Firma uzyskała też kilka patentów. Nie oferowała jedynie dysków macierzowych z interfejsem Fibre Channel, przy czym WD także nie jest obecne na tym rynku.

Wszyscy obecnie czekają na ruch firmy Seagate w tym zakresie (Hitachi GST ma umowę o współpracy przy produkcji dysków SSD z Intelem, zaś firmy Toshiba i Samsung robią własne dyski – zarówno mechaniczne, jak i SSD). Seagate pracuje nad własną technologią SSD, która ma być połączeniem technik SLC i MLC. Firma zainwestowała dotychczas ponad 10 mln USD w te badania, ale jak do tej pory nie widać efektów.

Co ciekawe, Western Digital do tej pory nie wprowadził do oferty dysków hybrydowych (połączenie pamięci flash z mechanicznym twardym dyskiem), tak jak zrobiły to firmy Samsung i Seagate. Teraz przyjdzie to ze znacznie większą łatwością.

SiliconDrives to już czwarta firma przejęta przez WD w ciągu ostatnich kilku lat. W 2003 r. WD kupił za 180 mln USD firmę Read-Rite (producenta głowic dyskowych), w 2007 r. kupił za 984 mln USD firmę Komag (producenta magnetycznych talerzy dyskowych) oraz w 2008 r. kupił firmę STMicroelectronics (producenta kontrolerów dyskowych).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ