W Poznaniu uruchomiono klaster obliczeniowy chłodzony cieczą

0

Huawei Polska we współpracy z CoolIT Systems i itprojekt.pl uruchomił w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym energooszczędny klaster obliczeniowy chłodzony cieczą.

W Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym (PCSS) Huawei wraz z CoolIT Systems i itprojekt.pl wdrożył pierwsze nowoczesne rozwiązanie w zakresie bezpośredniego chłodzenia cieczą, które pozwala na wykorzystanie różnic temperatur do zwiększenia wydajności procesorów i obniżenia kosztów energii.

Rozwiązanie dla PCSS łączy w sobie serwery kasetowe firmy Huawei, zainstalowane w obudowie E9000 z procesorem Rack DCLC i modułami pamięci firmy CoolIT Systems. 80% ciepła generowanego przez serwery, jest usuwane za pośrednictwem obiegającej je cieczy. Ciecz jest rozprowadzana przez układ rur ze stali nierdzewnej, z wykorzystaniem metali oraz konektorów pozwalających na szybkie serwisowanie serwerów przy jednoczesnym zapobieganiu wyciekom. Cały system funkcjonuje wydajnie przy temperaturach wody na wlocie sięgających 40°C i powyżej.

Zlokalizowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe jest pionierskim centrum obliczeniowym HPC (High Performance Computing) w Polsce i polskim liderem we wdrażaniu innowacyjnych technologii dla krajowych sieci naukowych.

Klaster PCSS został zaprezentowany na Konferencji Użytkowników Komputerów Dużej Mocy w Poznaniu.

E9000 z procesorem Rack DCLC i modułami pamięci firmy CoolIT Systems

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ