Ponad 10 procent uszkodzonych fizycznie dysków, które trafiły w ciągu ostatnich trzech lat do laboratoriów odzyskiwania danych Kroll Ontrack na całym świecie, w tym w Polsce, zostało wcześniej otwartych przez użytkowników. Specjaliści wskazują, że praktyka ta zmniejsza niemal o 50 proc. szanse na przeprowadzenie skutecznego procesu odzyskiwania danych.
Co dziesiąty dysk trafiający do laboratoriów Kroll Ontrack w przeciągu trzech ostatnich lat, był wcześniej otwierany przez jego właściciela. Taka praktyka oraz nieprofesjonalne próby odzyskiwania danych zmniejszają szansę na ich przywrócenie nawet o 45 procent.
Przywracanie danych utraconych na skutek fizycznego uszkodzenia nośnika jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku uszkodzeń logicznych. Dyski twarde są fabrycznie plombowane i projektowane w taki sposób, aby żadne zanieczyszczenia nie mogły dotrzeć do ich wnętrza. Umiejscowione wewnątrz dysku głowice, przeznaczone do zapisywania i odczytywania danych, przesuwają się nad wirującymi talerzami z prędkością kilku-kilkunastu tysiecy obrotów na minutę. Jeśli jakiekolwiek, nawet najmniejsze zanieczyszczenia dostaną się do takiego układu podczas jego działania, mogą trafić pomiędzy głowice a talerz, powodując uszkodzenia.
Statystyki dowodzą, że spora część dysków trafiających do laboratoriów posiada uszkodzenia mechaniczne. W przypadku laboratoriów Kroll Ontrack stanowią one aż 75 proc. z 50 000 spraw rozwiązywanych rocznie.