Test NETGEAR RN104: serwer dla NAS

0

NETGEAR ReadyNAS 104 to czterodyskowy serwer NAS zaprojektowany dla domu. Urządzenie działa pod kontrolą najnowszej wersji systemu ReadyNAS OS 6, która oferuje m.in. szerokie wsparcie dla usług w chmurze, możliwość tworzenia nieograniczonej liczby kopii migawkowych (snapshots), funkcje backupu danych z komputerów Mac a także szyfrowanie i ochronę antywirusową plików w czasie rzeczywistym.

W marcu tego roku firma NETGEAR zaprezentowała nową linię urządzeń ReadyNAS, która obejmuje trzy serie produktowe: 100 dla użytkowników domowych, 300 dla mikro i małych firm oraz 500 dla średniej wielkości podmiotów. Reprezentantem pierwszej grupy serwerów ReadyNAS 104, któremu postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się w trakcie redakcyjnych testów.

NETGEAR ReadyNAS 104 – multimedia dla domu

NETGEAR ReadyNAS 104 jest pozycjonowany na rynku jako serwer multimediów dla domu. Zwarty, estetyczny wygląd, wyświetlacz LCD oraz cicha praca wentylatorów sprawiają, że urządzenie z powodzeniem można ustawić w salonie. Tak też zrobiliśmy. Na kilkanaście dni urządzenie zostało postawione w zaszczytnym miejscu – obok najnowszego modelu telewizora LED, dekodera telewizji cyfrowej oraz konsoli do gier, gdzie pełniło funkcję domowego centrum rozrywki.
Serwer NAS został zaprojektowany, aby obsłużyć od 1 do 5 jednoczesnych użytkowników. Naszym zdaniem, urządzenie z powodzeniem sprawdzi się również w małych grupach roboczych np. kilkuosobowym dziale marketingu, gdzie posłuży do przechowywania i współdzielenia dużej liczby dokumentów, zdjęć, wideo i innych materiałów multimedialnych. NETGEAR RN104 może stać się sercem domowego centrum rozrywki. Wbudowany serwer streamingu mediów ReadyDLNA umożliwia przesyłanie filmów, muzyki i zdjęć do wszystkich urządzeń zgodnych ze standardem DLNA, takich jak telewizory, konsole do gier czy telefony komórkowe. W trakcie testów sprawdziliśmy możliwość przechowywania wszystkich multimediów w jednym miejscu. Wniosek nasuwa się jeden – już nigdy nie będziemy chcieć wrócić do starych przyzwyczajeń i przechowywać swoje zdjęcia, filmy i muzykę na każdym z komputerów, telefonów i tabletów z osobna.

NETGEAR ReadyNAS 104

NAS dla danych

NETGEAR RN104 obsługuje wszystkie najważniejsze protokoły udostępniania plików, w tym CIFS/SMB (Windows, Linux), AFP (Mac OS X), NFS (Linux, UNIX) a także FTP/SFTP, HTTP i WebDAV.

NETGEAR ReadyNAS 104

NETGEAR ReadyNAS 104 może służyć jako serwer kopii zapasowych dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. ReadyNAS OS 6 ma wbudowaną funkcję tworzenia kopii zapasowych oraz odtwarzania plików z komputerów Mac przy użyciu aplikacji Apple Time Machine.

NETGEAR ReadyNAS 104

ReadyNAS OS 6

Serwer działa pod kontrolą najnowszej wersji systemu ReadyNAS OS 6, który bazuje na jądrze Linux 3.x. Oprogramowanie wykorzystuje nowoczesny system plików BTRFS, który umożliwia tworzenie nieograniczonej liczby migawek (snapshots) z opcją przywracania danych do dowolnego punktu w czasie. Zewnętrzne nośniki pamięci mogą być skonfigurowane do pracy w systemie plikowym ext3, ext4, NFTS, FAT32 oraz HFS+.
NETGEAR, decydując się na użycie systemu plików BTRFS oddał w ręce użytkowników ważną funkcję kopii migawkowych. ReadyNAS 104 jest pierwszym urządzeniem skierowanym dla użytkowników domowych, które wyposażono w funkcję ciągłej ochrony danych przez tworzenie nielimitowanej liczby kopii migawkowych (ang. snapshots). Funkcja ta umożliwia przywracanie wcześniejszych wersji plików do wskazanego momentu w czasie.
W ReadyNAS OS 6 zaimplementowano również kilka innych unikalnych rozwiązań, które wyróżniają serwery NETGEAR na tle konkurencji. Serwer NAS ma wbudowany moduł ochrony antywirusowej, który zapewnia ochronę plików przed złośliwym oprogramowaniem w czasie rzeczywistym. Dla kupujących najbardziej istotne jest to, że moduł antywirusowy nie wymaga zakupu dodatkowych licencji.

Funkcje biznesowe NETGEAR ReadyNAS 104

Na początku materiału wspomnieliśmy, że urządzenie z powodzeniem sprawdzi się również w zastosowaniach firmowych. NETGEAR RN104 obsługuje uwierzytelnianie za pomocą lokalnych kont użytkowników oraz kont w usłudze katalogowej Active Directory. Serwer ma wbudowaną funkcję automatycznych aktualizacji oprogramowania sprzętowego (firmware).

NETGEAR RN104

ReadyNAS ma wbudowaną funkcję celu iSCSI, która umożliwia dostęp do przestrzeni dyskowej serwera NAS na poziomie blokowym. Dzięki temu NETGEAR RN104 może stać się częścią projektowanej sieci SAN. Funkcjonalność serwera NAS można rozszerzyć za pomocą aplikacji dostarczonych przez niezależnych programistów i udostępnionych do pobrania w sklepie Genie+.

Dane pod ochroną

X-RAID2 jest autorską technologią firmy NETGEAR, która automatyzuje proces zarządzania nośnikami pamięci. Dzięki tej technologii zaczęliśmy z jednym dyskiem twardym, a następnie dodaliśmy kolejny, aby zwiększyć bezpieczeństwo danych i kolejne w celu rozszerzenia dostępnej przestrzeni dyskowej. W trakcie pracy serwera NAS X-RAID2 automatycznie zmodyfikował konfigurację macierzy RAID, a my nie utraciliśmy zgromadzonych do tej pory na dyskach danych.
Jak zapewnia producent technologia ta pozwala również na bezproblemową wymianę nośników na takie o większej pojemności. Na razie nie mieliśmy takiej potrzeby.

NETGEAR RN104

Producent sprzętu pozostawił użytkownikom możliwość samodzielnej konfiguracji macierzy RAID. Opcja ta nazywa się Flex-RAID i w zależności od liczby zainstalowanych nośników pozwala na stworzenie macierzy RAID w wariantach 0, 1, 5, 6 oraz 10 z opcją hot spare.

Gotowy na chmurę

Serwer NAS możemy konfigurować za pomocą usługi ReadyCLOUD. Usługa ta zapewnia zdalny dostęp do urządzenia przez przeglądarkę internetową. Wszystko co powinniśmy zrobić to podłączyć serwer do sieci lokalnej z dostępem do internetu, a następnie zarejestrować się w portalu readynas.netgear.com. W ten sposób możemy skonfigurować serwer NAS bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania oraz podawania adresu IP.

NETGEAR RN104

Dobrze, że producent pozostawił możliwość instalacji urządzenia w tradycyjny sposób. Skoro nie udało się z chmurą, wybraliśmy właśnie ten wariant, aby przygotować serwer do pracy.Na początek zainstalowaliśmy aplikację RAIDar, którą producent dostarczył na płycie CD. Aplikacja wyszukała podłączony do sieci lokalnej serwer NETGEAR, a następnie – za pomocą pojedynczego kliknięcia myszą, przeniosła nas do webowego panelu zarządzania serwerem, obsługiwanym z poziomu przeglądarki internetowej.

NETGEAR RN104

Wróćmy jednak do chmury. ReadyCLOUD umożliwia dostęp do danych zgromadzonych na serwerze przez internet. To doskonały sposób na dzielenie się plikami z rodziną, znajomymi lub współpracownikami bezpośrednio ze strony portalu internetowego. Transmisja danych jest zabezpieczona tunelem VPN. Na każdym etapie istnieje możliwość określenia zasad dostępu do współdzielonych udziałów sieciowych.

NETGEAR RN104

Z kolei ReadyDROP to nowa usługa synchronizacji plików pomiędzy serwerem NAS, komputerami PC i Mac i urządzeniami mobilnymi. Pliki, które zostaną umieszczone w wydzielonym folderze ReadyDROP, zostaną automatycznie zsynchronizowane na wszystkich urządzeniach podłączonych do tej usługi.

Konfiguracja i zarządzanie

Stary interfejs panelu zarządzania zastąpiono nowoczesnym, prostym w obsłudze GUI. NETGEAR postawił na uproszczenie wielu zadań konfiguracyjnych; liczbę dostępnych opcji ograniczono do niezbędnego minimum. Przykładem może technologia X-RAID2, która automatyzuje proces tworzenia macierzy RAID.

NETGEAR RN104

NETGEAR RN104 to wszechstronne urządzenie, które oferuje szereg funkcji przydatnych użytkownikom urządzeń marki Apple. Najważniejsza z nich jest możliwość przekształcenia serwera w pełni funkcjonalny serwer iTunes.
Włączanie i wyłączanie usług sieciowych to kwestia kilku kliknięć myszą. Aby uruchomić przywołany przed chwilą serwer iTunes, logujemy się do panelu administracyjnego, wybieramy kolejno System | Ustawienia, po czym klikamy iTunes. Zaznaczamy pole Włącz serwer iTunes, ustalamy nazwę serwera, hasło dostępu i nazwę udziału (katalogu) zawierającego kolekcję muzyki, filmów, audiobooków i innych multimediów. Cała operacja przebiegła bez problemu.

NETGEAR RN104

Doświadczeni administratorzy mogą włączyć usługę SSH, aby uzyskać dostęp do wiersza poleceń systemu z konta użytkownika głównego (root). My jednak pozostaliśmy przy wygodnym i w pełni funkcjonalnym webowym panelu zarządzania.

NETGEAR RN104

Specyfikacja techniczna

W skład linii ReadyNAS 100 wchodzą dwa modele serwerów NAS/SAN z obsługą iSCSI: 2-dyskowy RN102 oraz 4-dyskowy RN104. Oba urządzenia wyposażono w nowoczesny procesor Marvell Armada 370 1,2 GHz (architektura ARM) oraz 512 MB pamięci operacyjnej. Oba modele NETGEAR obsługują 2,5” oraz 3,5” dyski SATA/SSD o pojemności do 4 TB. W podstawowej konfiguracji urządzenia dostarczane są bez dysków twardych (ang. diskless). Na rynku dostępne są warianty serwerów z dwoma lub czterema dyskami.

NETGEAR RN104

Bardziej funkcjonalny model RN104 ma wbudowane dwa gigabitowe porty LAN Ethernet z funkcją agregacji portów i przełączania awaryjnego (ang. link aggregation and failover) oraz dwuliniowy wyświetlacz LCD zlokalizowany na przednim panelu obudowy urządzenia.
Producent oferuje pakiety wsparcia serwisowego ProSupport, które obejmują dostęp do pomocy technicznej oraz możliwość wymiany sprzętu w okresie do 5 lat.

Poniższa tabela prezentuje skróconą specyfikację techniczną serwerów NETGEAR ReadyNAS z linii 100:

 

 

ReadyNAS 102

ReadyNAS 104

Procesor

Marvell Armada 370 1.2GHz

Pamięć

512MB

Liczba zatok na dyski twarde

2

4

Obsługiwane dyski twarde

SATA/SSD 2.5” lub 3.5” do 4TB

Maksymalna przestrzeń dyskowa

8TB

16TB

Obsługa dysków hot-swap

Tak

Liczba portów Gigabit LAN

1

2

Porty USB

1 x USB 2.0; 2 x USB 3.0

Porty eSATA

1

2-liniowy wyświetlacz LCD

Nie

Tak

Pobór prądu: normalne działanie

31W

45.6W

Pobór prądu w trybie Wake on LAN

1.0W

1.4W

Wymiary (mm)

220 x 101 x 142

223 x 134 x 205

Waga (kg)

2.12

4.70

 

Zawartość pudełka

W pudełku znaleźliśmy: serwer NAS, zasilacz, kabel Ethernet, krótką instrukcję instalacji, płytę CD z dodatkowymi zasobami oraz zestaw śrubek do montażu 2,5” dysków twardych. Nośniki 3,5” montuje się za pomocą specjalnych uchwytów, a czynność ta nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi.
W naszym przypadku konieczne okazało się sięgnięcie po dokumentację, aby dowiedzieć się jak poprawnie przykręcić 2,5” dyski do sanek. Czynność ta wymaga usunięcia uchwytów dla dysków 3,5”, a to już tak oczywiste nie jest.

Obudowa i porty

NETGEAR RN104 wyróżnia estetyczna, kompaktowa obudowa w kolorze czarnym. Z tyłu obudowy umieszczono dwa gigabitowe gniazda sieci LAN, dwa porty USB 3.0 oraz złącze e-SATA do podłączenia dodatkowego, zewnętrznego dysku twardego. Stalowy uchwyt ułatwia przenoszenie urządzenia. Wbudowane gniazdo Kensington Security Lock umożliwia zabezpieczenie serwera przed kradzieżą.

Na przednim panelu umieszczono dodatkowy port USB, który pozwala wygodnie podłączyć pendrive’a lub zewnętrzny dysk. Z przodu obudowy znajdziemy również przycisk włącznika oraz przycisk Backup, który pozwala zainicjować zdefiniowane zadanie tworzenia kopii zapasowej. Wszystkie elementy zlokalizowano na właściwym miejscu. Nasz werdykt: bez zastrzeżeń.

NETGEAR RN104

Podsumowanie

NETGEAR ReadyNAS 104 to funkcjonalny serwer plików oraz serwer mediów dla domu oraz małych grup roboczych. Najnowsza wersja systemu ReadyNAS OS 6 wprowadza szereg funkcji niedostępnych dotychczas w tej klasie urządzeń m.in. mechanizmy szyfrowania oraz ochrony antywirusowej plików w czasie rzeczywistym, możliwość tworzenia nieograniczonej liczby migawek oraz pełne wsparcie dla usług w chmurze. Wszystko to sprawia, że w tej klasie sprzętu NETGEAR nie ma sobie równych.

W trakcie testów używaliśmy dysków twardych Seagate Momentus 750GB. Dziękujemy firmie Seagate za udostępnienie nośników do testów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ