Taśmy – jazda w dół

0

Według najnowszego raportu Santa Clara Consulting Group w trzecim kwartale 2011 roku globalny rynek taśm osiągnął wartość 178,21 milionów dolarów, co oznacza 4 procentowy spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem. Lwią część przychodów generują nośniki LTO.

W badanym okresie wartość sprzedaży taśm LTO wyniosła 158,89 milionów dolarów, co stanowiło 89,2 procent całego rynku taśm. W sumie producenci sprzedali 5,6 miliona sztuk taśm LTO. O 12 procent wzrosła sprzedaż nośników LTO-5, a ich udział sprzedaży taśm LTO wyniósł 18 procent w ujęciu ilościowym i 36 procent w ujęciu wartościowym. Ale największą popularność cieszyły się taśmy LTO-4 z udziałami 47 procent, przyjmując za kryterium ilość sprzedanych sztuk, oraz 36 procent pod względem wartości. Popyt na pozostałe standardy słabnie, choć LT0-3 wciąż posiada silną pozycję na rynku z 29 procentowym udziałem pod względem ilości sprzedanych nośników i 19 procentowym udziałem w ujęciu wartościowym. Natomiast z gry wypadł standard LTO-1, który wygenerował zaledwie 1 procent przychodów. Najwięcej taśm LTO sprzedał HP, który kontrolował 32 procent rynku. Analitycy z SCCG uważają, że w najbliższych kwartałach sprzedaż LTO-5 oraz LTO-4 pozostaje na zmienionym poziomie, natomiast popyt na pozostałe nośnik LTO będzie wykazywać tendencję spadkową.

O ile sprzedaż LTO utrzymywała się na przyzwoitym poziomie, o tyle pozostałe standardy powoli odchodzą do lamusa. W gronie słabeuszy najlepiej wypadł DDS/DAT. w trzecim kwartale ubiegłego roku sprzedano 700 tysięcy nośników o wartości 8,23 miliona dolarów. Największą popularnością cieszył się format DAT-72 , 42 procentowy udział w ujęciu ilościowym oraz 46 procentowy w ujęciu wartościowym. Główny dostawcą nośników DDS/DAT był Hewlett Packard , kontrolujący 72 procent procent rynku nośników DDS/DAT.

Sprzedaż pozostałych standardów była śladowa i wyniosła: 100 tysięcy sztuk DLT-S, 40 tysięcy sztuk DLT-V, AIT – 50 tysięcy , QIC – 20 tysięcy, taśm o szerokości 8 mm – 30 tysięcy.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ