Tandberg będzie sprzedawał napędy DAT… od HP

0

Firma Tandberg Data poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży napędów taśmowych i nośników zgodnych ze standardem DAT/DDS. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jeszcze kilka lat temu standard ten (a tym samym jego główny dostawca – firma HP) był największym wrogiem sprzedawanej przez Tandberga technologii SLR. Teraz, gdy SLR umarł śmiercią naturalną, HP jest dostawcą napędów DAT dla Tandberga.

Napędy i nośniki w standardzie DAT są przeznaczone do backupu i archiwizacji danych w małych i średnich firmach. Obecnie w ofercie Tandberg Data są dwa modele – DAT72 i DAT160 – umożliwiające zabezpieczenie odpowiednio 72 i 160 GB danych (przy uwzględnieniu kompresji w proporcji 2:1). Tandberg zapowiedział też współpracę z HP przy rozwijaniu kolejnej, siódmej już generacji standardu DAT o nazwie DAT320, która ma pojawić się pod koniec tego roku. Na ok. 2011 r. zapowiedziano ósmą generację tego standardu i na tym modelu kończy się zapowiedziana przez producentów ścieżka rozwoju standardu DAT/DDS.

Oferowane przez Tandberg Data napędy DAT są dostępne w różnych wersjach (wewnętrzny, zewnętrzny lub do montażu w szafie przemysłowej) z interfejsami SCSI lub USB. Dodatkowo, napędy DAT160 umożliwiają zapis danych w trybie tylko do odczytu (WORM, Write Once, Read Many), co jest czasem wymagane przez ustawodawstwo lub wewnętrzne przepisy w firmach.

Napędy DAT72 i DAT160 są już dostępne w sprzedaży w kanale dystrybucyjnym Tandberg Data. Cena detaliczna napędu DAT72 to 499 USD, napędu DAT160 – 749 USD. Urządzenia są objęte trzyletnią gwarancją i roczną usługą Advanced Replacement Service.

Technologia DAT (Digital Audio Tape) została zaadoptowana do zapisu danych z systemów cyfrowego zapisu dźwięku. Przez bardzo długi czas był to najpopularniejszy standard zapisu taśmowego – na świecie sprzedano ponad 16 mln napędów taśmowych DAT, z czego ok. 6 mln wciąż jest używanych.

Drugą tak popularną technologią stał się zaprezentowany w 2000 r. standard LTO o znacznie pojemniejszych nośnikach, przeznaczony dla większych firm. W międzyczasie rynek praktycznie stracił zainteresowanie pozostałymi standardami (m.in. SLR, DLT, VXA, AIX). W stawce pozostały jeszcze przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych rozwiązań systemy taśmowe firm IBM i Sun/StorageTek.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ