Qsan U120 – wydajny serwer plików

0

Firma Qsan zaprezentowała nowy serwer NAS U120, który dołączy do serii TrioNAS. Qsan U120 to czterodyskowe rozwiązanie w obudowie 1U przeznaczonej do montażu w szafie rack.

W serwerze możemy zamontować dyski HDD i SSD z interfejsem SATA II / SATA III, o wymiarach 2,5” oraz 3,5”. Maksymalna pojemność jednego dysku to 6TB, dzięki czemu możemy stworzyć wolumen o pojemności 24TB i skonfigurować w RAID 0, 1, 10, 5 i 6. Dodatkowo, niezależnie od trybu RAID, możemy zaznaczyć ile kopii danych ma przechowywać serwer (max. 3). Serwer Qsan U120 został wyposażony w procesor Intel D2550 1.86 GHz, 4 GB RAM ECC i dwa porty LAN 1 Gigabit/s. Dzięki tak wydajnym komponentom, Qsan U120 bez problemu w konfiguracji RAID 5 odczytuje i zapisuje dane na poziomie 250 MB/s.

Qsan U120 mimo niskiej ceny może pochwalić się funkcjonalnościami zwiększającymi niezawodność systemu, które do tej pory można było spotkać tylko w znacznie droższych rozwiązaniach. Qsan U120 posiada redundantne zasilanie, system plików ZFS, kompresję danych, technologię Q-Turbo offload engine, Fast Rebuild oraz możliwość wykonywania migawek (snapshot) dla wolumenów udostępniających dane na poziomie plików i bloków.

Funkcjonalność dynamicznej alokacji przestrzeni tj. thin-provisioning w serwerze Qsan U120 jest wykorzystywana zarówno do wolumenów iSCSI, które udostępniają dane blokowo, jak i tych, które udostępniają dane plikowo przy pomocy protokołów tj. SMB, NFS, AFP, FTP, SFTP czy WebDAV. Takie podejście gwarantuje efektywne wykorzystywanie dostępnej przestrzeni i ułatwia zarządzanie dostępnymi zasobami.
Dodatkowo Qsan U120 obsługuje także lokalną i zdalną replikację danych na poziomie bloków, która umożliwia wykonanie kopii LUNów i folderów.

Kluczowe cenych serwerów Qsan U120

– Unified storage
Qsan U120 dołączył do niezawodnej rodziny z serii TrioNAS, a to oznacza, że oprócz funkcji NAS posiada także funkcje iSCSI SAN. Oznacza to, że jedno rozwiązania w tym samym czasie dostarczy funkcjonalność SAN oraz NAS.

– Integracja z AD i LDAP
Qsan U120 bez problem można zintegrować z kontrolerem domeny AD lub LDAP, dzięki temu administrator systemu w prosty sposób może zaimportować listę użytkowników wraz z loginami i hasłami do serwera Qsan.

– System plików ZFS system
Qsan w U120 zaimplementował system plików ZFS, który gwarantuje integralność danych. ZFS potrafi przetrwać awarie, które w przypadku systemu plików EXT4 powodują utratę danych. System ZFS jest w stanie wykryć ciche uszkodzenie danych, czego nie potrafi żaden inny system plików na świecie. Więcej o zaletach systemu ZFS można przeczytać na stronie http://qsan.pl/system-plikow-zfs/ .

– Redundantny zasilacz
W przypadku Qsan U120, aby zapewnić niezawodność systemu w obudowie serwera zamontowano dwa zasilacze. W przypadku awarii jednego modułu, serwer cały czas pracuje stabilnie, a wymiana uszkodzonego nie przerywa w żaden sposób pracy systemu.

– Snapshot
TrioNAS U120 umożliwia wykonanie migawki na poziomie bloków jak i plików. W przypadku, gdy dane zostaną zainfekowane wirusem lub przez przypadek zostaną skasowane lub błędnie zmodyfikowane, to z migawki w prosty sposób będzie można je odzyskać. Qsan U120 wykonuje migawki w technologii copy-on-write, co nie obciąża serwera. Migawki przechowują tylko deltę zmian, co sprawia, że nie zajmują dużo miejsca. Na serwerze U120 możemy wykonać do 2048 migawek.

– Zdalna replikacja
Qsan U120 wspiera replikację w technologii Rsync i blokową bazującą na wykonanych migawkach. Obie wersje działają w trybie asynchronicznym. Zdalna replikacja może być wykonywana zarówno dla LUN jaki i folderów. Podczas replikacji przesyłane są tylko zmienione bloki, co zwiększa jej efektywność.

– Fast Rebuild
Funkcja FR gwarantuje szybką odbudowę RAID w przypadku awarii jednego z dysków. W standardowych rozwiązań w przypadku awarii dysku, po włożeniu nowego dysku, synchronizowana jest cała powierzchnia dysk; nie ważne czy dane na dysku zajmowały 10% pojemności czy 90%. Funkcja FR gwarantuje, że podczas odbudowy zostaną zsynchronizowane tylko bloki, na których faktycznie znajdowały się dane. Gwarantuje to szybszą naprawę RAID. Przykładowo, w przypadku RAID5 o pojemności 1TB, na którym mamy 250GB danych to po awarii jednego dysku taki RAID z funkcją Fast Rebuild odbuduje się 382% szybciej niż przy standardowym podejściu.

– Q-Turbo offload engines
Q-turbo offload engine składa się z dwóch algorytmów napisanych przez firmę Qsan – SOE (Samba Offload Engine) oraz ZVIOS (ZFS Volume IO Scheduler), których celem jest zwiększenie wydajności operacji IO serwera U120. SOE zwiększa wydajność dla protokołu SMB (Small Message Block) natomiast zadaniem ZVIOS jest zwiększenie wydajności IO dla protokołu iSCSI.

– Antywirus McAfee z 3 letnim wsparciem
W celu zapewnienia bezpieczeństwa danych, kupując serwer Qsan U120 otrzymujemy także oprogramowanie antywirusowe McAfee z 3 letnim wsparciem. Zadaniem jego jest skanowanie danych zgromadzonych na serwerze Qsan, w celu usunięcia potencjalnych wirusów.

– VMware vSphere 6.0
Qsan U120 uzyskał certyfikat zgodności z VMware vSphere 6.0. Obsługa VMware vSphere 6.0 jest wspierana na poziomie technologii VAAI, co gwarantuje uzyskanie wysokiej wydajności w środowiskach wirtualnych bazujących na najnowszej wersji oprogramowania VMware vSphere 6.0. Więcej informacji na temat integracji Qsan z VMware vSphere 6.0 można znaleźć na stronie: http://qsan.pl/qsan-z-certyfikatem-vmware-vsphere-6-0/

Dostępność:

Qsan U120 jest już dostępny w Polsce, cena sugerowana to 3200PLN+VAT. Cena uwzględnia, koszt szyn do montażu w szafie RACK i 3 letnią gwarancją producenta.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ