Wojciech Urbanek rozmawia z Krzysztofem Celmerem, Country Managerem firmy NetApp.
NetApp rośnie szybciej niż cały globalny rynek macierzy dyskowych. Czym tłumaczyć tak wysokie tempo wzrostu?
W skali globalnej przyczyna tkwi w innowacyjności. Poza tym potrafimy bardo dobrze komunikować się z naszymi klientami i pokazać im efekty wynikające z zastosowania nowych technologii. Tym co wyróżnia NetApp jest podejście do pamięci masowych, u nas kluczową rolę odgrywa oprogramowanie. Jesteśmy w stanie opracować różne modele macierzy jako platformę, ale funkcjonalność jest jedna. Software realizujący funkcjonalność pamięci masowej jest zawsze taki sam na każdym urządzeniu, które sprzedajemy. Mamy jeden system operacyjny, trochę jak u Apple. To pozwala nam na skalowalność rozwiązań. To niesie ze sobą szereg zalet czysto biznesowych -pozwala działać elastycznie i oszczędnie. Jeśli administrator pozna funkcjonowanie systemu NetApp, z łatwością poradzi sobie z pozostałymi urządzeniami.
Dużo mówi pan o oprogramowaniu. Co dał firmie NetApp zakup Akorri?
Od kilku lat oferujemy klientom oprogramowanie SunScreen do monitorowania sieci SAN. Bardziej zaawansowani klienci pytali nas czy posiadamy w ofercie aplikacje obsługującą nie tylko storage. Akorri opracowuje oprogramowanie komplementarne dla SunScreena, zajmujące się nadzorowaniem, monitorowaniem, planowaniem pojemności od strony serwerowej łącznie ze środowiskiem wirtualnym. Połączenie oprogramowania Akorri i SunScreen pozwoli nam monitorować pracę całego centrum danych.
Jedną z technologii w branży storage, robiącą w ostatnim czasie zawrotną karierę, jest deduplikacja. Czy oferujecie klietom tego typu rozwiązanie?
Wydaje mi się, że jesteśmy jednym z nielicznych vendorów, którzy potrafią wykonywać deduplikację w macierzy, działając na dowolny rodzaj danych. Jako przykład mogę podać Cisco. Środowisko developersko – testowe korzysta z naszych macierzy, obsługujących około 950 TB baz danych. W czasie używania kopii developerskich czy testowych liczba zmienianych danych jest stosunkowo niewielka, statystycznie rzecz biorąc są to pojedyncze procenty, a jeśli stanowią 10 procent to już jest bardzo dużo. Co oznacza, że co najmniej 90 procent danych jest identycznych. W praktyce 950 TB baz danych znajduje się w dwóch macierzach, mających razem około 400 TB surowej przestrzeni. Co więcej, dysponują one 20 procentami wolnego miejsca. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki deduplikacji. Rozwiązanie można stosować nawet w naszych najmniejszych macierzach.
Z tego wynika, że ważniejsze są funkcjonalności, a cena za gigabajt nie jest najszczęśliwszym przelicznikiem?
Często spotykamy się z sytuacją, że klient kupuje pamięci masowe, organizując przetarg, gdzie głównym kryterium jest cena za terabajt. Nabywca omija kwestie związane z zarządzaniem danymi. Nasza rola polega na tym, żeby uzmysłowić potencjalnym odbiorcom, że tego typu przeliczniki to droga donikąd. Apelujemy – przejdźmy na inny poziom myślenia. Połowę przychodów z naszej sprzedaży w Polsce stanowi software, do tego dochodzą usługi, zatem sprzęt generuje mniej niż połowę przychodów. To doskonale pokazuje naszą filozofię
Czy NetApp, podobnie jak konkurenci, wybiera się w chmury?
Dzięki wykorzystaniu technologii chmury firmy produkujące systemy składowania danych stale się rozwijają Recesja uderzyła w niemal wszystkie sektory rynku, jednak istnieje branża, która oparła się jej skutkom. To branża składowania danych. Dzięki wykorzystaniu technologii chmury stale rosnąca ilość tworzonych przez firmy danych i nienasycone zapotrzebowanie na przechowywanie informacji powodują, że dostawcy mogący zapewnić przystępne cenowo i wydajne podsystemy składowania danych wspierające efektywne architektury obliczeniowe notują znaczący wzrost przychodów pomimo gorszych warunków ekonomicznych.
A jaką rolę w modelu cloud odegra software?
Chociaż sprzęt fizyczny, stosowany jako podstawa systemów, jest w oczywisty sposób niezbędny, cała magia oferowanych rozwiązań leży w zastosowanym oprogramowaniu, Ludzie na nowo analizują infrastrukturę informatyczną, szukając alternatywnych rozwiązań pasujących do nowych warunków szybkiego rozwoju i wzrostu biznesowego. Daje się obecnie wyczuć nacisk na jak najszybsze przejście z infrastruktury stacjonarnej na udostępnianą, która okazała się bardziej wydajna i elastyczna w zakresie dopasowania do błyskawicznie zmieniających się potrzeb biznesowych. To przejście do nowej, udostępnianej infrastruktury informatycznej jest realizowane przez zastosowanie funkcjonalności platformy, produktów i technologii łączących sprzęt i oprogramowanie — to właśnie podstawa technologii chmury