Oprogramowanie QNAP w wersji 3.4

0

Firma QNAP Systems zaprezentowała nowy firmware w wersji 3.4 do dysków sieciowych oraz serwerów NAS. Usprawniony mechanizm kopii zapasowej, większe bezpieczeństwo danych, zmodernizowany system zarządzania i pomocny zestaw aplikacji to najważniejsze zmiany w porównaniu z poprzednią wersją.

Nowe oprogramowanie zwiększa możliwości sprzętu i wprowadza udoskonalenia.

• Nowy tryb macierzy RAID 10, dedykowany dla macierzy pracujących ze znacznym obciążeniem operacjami odczytu i zapisu, gdzie wymagana jest pełna ochrona i zabezpieczenie danych.

• Replikacja w czasie rzeczywistym − umożliwia wykonanie zdalnej replikacji przez Internet z jednego serwera na drugi w czasie rzeczywistym, z milisekundowymi opóźnieniami. W pełni zabezpiecza to dane przechowywane na dysku sieciowym przez ich kopię na drugim urządzeniu. Kopia może odbywać się w sieci WAN i LAN. Funkcja jest obsługiwana tylko przez serwery z procesorem Intel.

• Obsługa Virtual LAN – dzięki tej funkcji w prosty sposób można zintegrować serwer z już istniejącym VLAN w infrastrukturze wirtualnej i skonfigurować serwer, jako system magazynujący dla innych urządzeń w danym VLAN (funkcja obsługiwana tylko przez serwery z procesorem Intel);

• Zaawansowane uprawnienia dla folderów – Umożliwia nadawania uprawnień dostępu dla folderów i podfolderów w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz łatwiejszego zarządzania. Możliwe jest łatwe nadawanie uprawnień dostępu do plików i katalogów na dysku sieciowym z poziomu systemu Windows.

•Kontrola uprawnień dostępu na poziomie hosta − funkcja zapewnia bezpieczeństwo dysku sieciowego, poprzez określenie, które komputery mogą mieć dostęp do plików i z jakiej sieci LAN (pojedynczy adres IP lub cała pula adresowa). Zapobiega to dostępowi do danych nawet w wypadku utraty lub kradzieży hasła i loginu.

• Obsługa Adapterów USB Wi-Fi – umożliwia dostęp do serwera przez sieć bezprzewodową bez koniecznością używania okablowania sieciowego. Funkcjonalność szczególnie sprawdzająca się w sieciach domowych lub w małych firmach, gdzie nie jest dostępne pełne okablowanie sieciowe. Obsługiwane są adaptery USB WiFi w standardzie 802.11b/g/n z szyfrowaniem WEP/ WPA (AES/TKIP) / WPA2 (AES).

• Zaawansowany serwer wydruku − możliwa jest kontrola i zarządzanie nawet trzema drukarkami podłączonymi do serwera QNAP przez porty USB. Drukarki są dostępne w sieci, ale możliwa jest kontrola kolejki wydruku z podaniem adresu IP klienta, nazwy pliku drukowanego i statusu operacji.

• Importowanie i zarządzanie kontami użytkowników − pozwala na łatwe przenoszenie kont użytkowników pomiędzy serwerami QNAP wraz z posiadanymi przez nie uprawnieniami i danymi. Dzięki temu możliwe jest szybkie odtworzenie ustawień macierzy w wypadku jej awarii lub stworzenia nowego oddziału firmy.

• Rozbudowa funkcji Virtual Disk – serwer QNAP można podłączyć do wielu celów iSCSI w sieci i przekształcić je w wirtualne dyski rozszerzające pojemność.

• Download Station i oprogramowanie QGet 2 − nowe funkcje pozwalają na pobieranie plików z sieci Torrent, serwerów RapidShare, FTP, HTTP bez włączonego na stałe komputera. Całość procesu może być zarządzania z oprogramowania QGET 2 lub interfejsu dysku sieciowego.

Wojciech Urbanek

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ