Najcieńszy 2,5-calowy dysk hybrydowy dysk twardy

0

Firma WD poinformowała o rozpoczęciu dystrybucji próbek nowych hybrydowych dysków twardych o grubości 5 mm. Niewielkie gabaryty urządzeń umożliwiają zamontowanie ich nawet w najcieńszych komputerach przenośnych.

Producenci systemów komputerowych wyrazili zapotrzebowanie na małowymiarowe, wydajne pamięci masowej, dlatego też na początku tego roku firma WD rozpoczęła produkcję i sprzedaż dysków twardych o grubości 7 mm, przeznaczonych do użytku w notebookach o cienkim profilu. Do tej pory standardowe dyski twarde do laptopów miały aż 9,5 mm grubości. Nowe, pięciomilimetrowe napędy zajmują prawie połowę mniej miejsca od standardowych dysków, oferując pojemność sięgającą 500 GB, za jedną dziesiątą ceny dysków półprzewodnikowych, które pomieściłyby podobną ilość informacji.

Technologia hybrydowa firmy WD łączy moduły wielowarstwowej pamięci NAND flash typu MLC z talerzami magnetycznymi. Pamięć flash zapewnia dużą wydajność znaną z dysków półprzewodnikowych, natomiast talerze pozwoliły na uzyskanie wysokiej pojemności danych. Technologia hybrydowa firmy WD została oparta na koncepcjach stosowanych w rozwiązaniach warstwowej pamięci masowej dla przedsiębiorstw. Tak, jak w profesjonalnych rozwiązaniach, kosztujących miliony dolarów, najczęściej używane „gorące” informacje są zapisywane na szybkiej pamięci NAND flash, aby dostęp do nich trwał możliwie najkrócej. Dane „chłodne”, do których sięgamy rzadziej, są przechowywane na solidnych i pojemnych talerzach magnetycznych.

Warstwowa konstrukcja nowych dysków twardych zapewnia również większe bezpieczeństwo danych w porównaniu z rozwiązaniami dwudyskowymi, bowiem zawartość pamięci NAND flash jest na bieżąco kopiowana na talerz magnetyczny, co chroni „gorące” dane na wypadek nieuniknionego zużycia komórek błyskowych. Technologia hybrydowa firmy WD współpracuje z systemem operacyjnym komputera, dzięki czemu zapewnia wyższą wydajność w porównaniu ze starszymi systemami hybrydowymi, a także minimalizuje zużycie pamięci, co pozwoliło na zastosowanie tańszej pamięci typu MLC.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ