Mini-SAS HD – w wysokiej gęstości

0

Mini-SAS High Density (HD) to nowy rodzaj przyłączy w systemach pamięci masowych, który m.in. umożliwia większe zagęszczenie okablowania, wykorzystywanie dłuższych kabli i ułatwia zarządzanie nimi. Według opublikowanego ostatnio roadmapu, standard ten ma szansę zdominować rynek ze względu na swą szeroką funkcjonalność.

Już od paru lat można powiedzieć, że standard Serial Attached SCSI (SAS) zyskał należną mu popularność. Daje użytkownikom wiele korzyści m.in. bardzo dużą wydajność, umożliwia podłączanie dużej liczby urządzeń oraz bardziej efektywne zarządzanie okablowaniem. Ostatnio, wraz ze wzrostem liczby wykorzystywanych urządzeń SAS 6 GB/s, wydajność oferowanych użytkownikom systemów została podwojona. To pozwoliło na wdrożenie systemów SAS w wielu rodzajach aplikacji i środowisk – od konfiguracji Direct Attached Storage (DAS), gdzie podłączane są pojedyncze urządzenia, po bardzo rozbudowane środowiska, z wieloma macierzami dyskowymi i setkami twardych dysków.

Standard SAS ma też potencjał, aby dostarczać jeszcze więcej funkcjonalności i zaadresować potrzeby największych klientów. Podczas gdy w systemach IT jest przechowywanych i przesyłanych coraz więcej danych, powstaje potrzeba wdrażania rozwiązań SAS w dużej skali, w środowiskach wirtualizacji serwerów i w architekturze kasetowej (blade), także przy wykorzystaniu przełączników SAS. To wymaga jednak odpowiedniego okablowania i przyłączy. Ale podczas gdy poziom skomplikowania topologii rośnie, rośnie także potrzeba rozszerzonego wsparcia dla zarządzania i dłuższego okablowania.

Odpowiedzą na potrzeby użytkowników, związane m.in. z koniecznością rozbudowy funkcjonalności przyłączy SAS, jest nowy roadmap (SAS Advanced Connectivity Roadmap), uzupełniony m.in. o złącze Mini-SAS High Density (HD), rozszerzające funkcjonalności oferowanego wcześniej przez długi czas złącza Mini-SAS. Usprawnienia są obecne w czterech różnych obszarach:

  • więcej możliwości przyłączania – podwojono gęstość portów w porównaniu z Mini-SAS, wprowadzono wsparcie dla aktywnego okablowania miedzianego i optycznego oraz systemów zarządzania okablowaniem, a także wyeliminowano przesłuchy między kablami i zwiększono współczynnik sygnału do szumu;
  • większe odległości między systemami – aktywne połączenia miedziane mogą mieć długość do 20 m, a optyczne – do 100 m, zwiększono skalowalność, zarówno pod względem liczby przyłączanych urządzeń, jak też ich pojemności, przez co możliwe jest wykonywanie bardziej elastycznych instalacji i konfiguracji systemów pamięci masowych;
  • zarządzanie połączeniami – wprowadzono możliwość inteligentnego rozpoznawania urządzeń i zarządzania nimi, zwiększono niezawodność i możliwość uzyskania niższego całkowitego kosztu użytkowania dzięki poprawionej izolacji błędów i lepszemu serwisowaniu;
  • konwergentna łączność – umożliwiono realizowanie takich samych schematów przyłączeniowych dla SAS 6 Gb/s i 12 Gb/s (oba tryby – aktywny i pasywny), wprowadzono wspólne zarządzanie dla różnych typów przyłączeń i spójny plan dla zarządzania portami i skalowalnością.

Wszystkie te nowe funkcje mogą być wdrożone w istniejącej infrastrukturze SAS 6 Gb/s. Użytkownicy i integratorzy nie muszą pozbywać się istniejącego okablowania; mogą wprowadzać te usprawnienia systematycznie, w razie powstałej potrzeby.

Zarządzanie przyłączami

Złącze Mini-SAS HD zostało stworzone tak, aby wyeliminować przesłuchy między kablami i zmniejszyć współczynnik sygnału do szumu oraz wyeliminować problemy, na które napotykają się dziś użytkownicy istniejących systemów SAS 6 Gb/s. Dzięki tym usprawnieniom możliwe było także zwiększenie gęstości i liczby wspieranych portów SAS.

Dzięki temu, że standard Mini-SAS HD wspiera aktywne połączenia miedziane i optyczne, możliwe było zwiększenie długości połączeń do 20 metrów dla kabli miedzianych i do 100 metrów dla kabli optycznych. W ten sposób zwiększona została możliwość wspierania przez SAS większych architektur pamięci masowych, realizowanie większej liczby połączeń między szafami przemysłowymi i oferowana jest większa elastyczność w konfigurowaniu dużych topologii. Odkąd SAS może być kaskadowany w takich środowiskach, duże architektury mogą być rozszerzane na setki metrów i wspierać wiele tysięcy napędów.

Zdolność SAS do wspierania tak dużych topologii wymaga zmian w zarządzaniu okablowaniem, aby zwiększyć elastyczność tych środowisk. Wykrycie i naprawienie ewentualnych problemów w tych środowiskach może być skomplikowane bez odpowiedniego zarządzania. Dlatego powstała strategia zarządzania SAS Connectivity Management. Dzięki niej możliwe jest dłuższe utrzymanie systemów przy życiu, minimalizacja błędów w konfiguracji okablowania oraz większe oszczędności dla użytkowników i integratorów, niezależnie od wielkości wdrożenia (chociaż największe korzyści są możliwe do uzyskania przy największych wdrożeniach z tysiącami dysków).

SAS Connectivity Management umożliwia m.in. wykrycie obecności lub braku okablowania i zdobycia wiedzy, czy połączenie jest skonfigurowane jako aktywne czy pasywne. Poprawiona została zarządzanie i serwisowanie w dużych środowiskach. Okablowanie może być wykryte i konfigurowane dynamicznie.

Tymczasowe wsparcie dla Mini-SAS

Według SAS Advanced Connectivity Roadmap większość nowych instalacji będzie bazowało na łączach Mini-SAS HD. Ale możliwe jest także rozszerzenie systemów już wykorzystujących porty Mini-SAS.

Na przykład, łącza Mini-SAS mogą wspierać aktywne połączenia miedziane, gdzie można stosować kable o długości do 20 metrów. Ale gdy do takiego systemu okablowania dołączymy dodatkowe zasilanie, długość okablowania SAS może zostać podwojona lub nawet potrojona, co może mieć bardzo duże znaczenie, gdzie zwiększona jest odległość pomiędzy poszczególnymi szafami przemysłowymi (takie wdrożenie możliwe jest jednak głównie w środowiskach homogenicznych, gdzie korzysta się tylko z rozwiązań jednego dostawcy).

Systemy, gdzie są wykorzystywane aktywne połączenia miedziowe ze złączami Mini-SAS, nie skorzystają ze wszystkich korzyści lub innych funkcji, takich jak zarządzanie okablowaniem. Są one ograniczone tylko do systemów SAS 6 Gb/s. Tam, gdzie krytyczna jest możliwość zapewnienia połączenia na duże odległości, w dużych topologiach można wykorzystać istniejące optyczne rozwiązania Quad Small Form-factor Pluggable (QSFP). Ale one też będą miały ograniczone funkcjonalności i nie będą oferować wszystkich możliwości Mini-SAS HD.

Zarówno aktywne miedziane rozszerzenia Mini-SAS, jak też optyczne rozwiązania QSFP nie są rekomendowane ze względu na ich ograniczone funkcjonalności i relatywnie krótki okres użytkowności.

Ułatwiona migracja

Mimo że nowy system dostarcza wielu korzyści, jak zwiększona integralność sygnału, gęstość portów i łatwość zarządzania, zawsze wyzwaniem jest migracja z istniejącego systemu okablowania. Na szczęście, są dostępne specjalne przejściówki, które przekształcają Mini-SAS HD w porty Mini-SAS, dzięki czemu klienci już teraz będą mogli korzystać z zalet Mini-SAS HD.

Łącza Mini-SAS HD wspierają pasywne i aktywne, miedziane i optyczne okablowanie w systemach pełnego zarządzania. Ten schemat przyłączania może być użyteczny w środowiskach zewnętrznego okablowania. Będzie można go rozszerzyć też do 12 Gb/s SAS.

Roadmap łączności SAS został przekształcony – połączono różne wersje łączy SAS, o różnej wydajności – było to konieczne, ponieważ planowane jest, aby systemy 6 Gb/s były dobrze rozpropagowane, zanim nadejdzie SAS 12 Gb/s.

Nowa wersja roadmapu SAS udowadnia, że jest realizowane pierwotne założenie ciągłego rozwoju systemów SAS. Poprawiono integralność sygnału, gęstość portów, długość okablowania, ułatwiono serwisowanie i zarządzanie. Advanced Connectivity Roadmap gwarantuje też, że – w połączeniu z nowymi systemami skalowania, takimi jak przełączniki SAS – standard ten spełni wymogi także bardzo dużych środowisk.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ