LTO jeszcze długo porządzi…

0

Rozmowa z Arthurem Kilianem, dyrektorem sprzedaży na Europę Wschodnią w actidata

Storagefocus: Sprzedaż napędów taśmowych w standardzie LTO-5 rozpoczęli już HP i IBM. Kiedy trafią one także do oferty actidata?

Arthur Kilian, actidata

Arthur Kilian, actidata: Już w połowie kwietnia rozesłaliśmy do naszych partnerów cenniki, w których znajdują się urządzenia LTO-5 wraz z odpowiednimi nośnikami. Na razie są tam tylko pojedyncze napędy. Zmieniacze i biblioteki taśmowe tradycyjnie pojawią się parę tygodni później, prawdopodobnie pod koniec maja. W przypadku automatyki taśmowej konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów kompatybilności z oprogramowaniem backupowym i uzupełnienie napędów o elektronikę umożliwiającą realizowanie funkcji hot-swap, czyli wymianę napędu bez konieczności wyłączania całej biblioteki.

Storagefocus: Czy to oznacza, że napędy już pojawiły się w sprzedaży?

Arthur Kilian, actidata: Tak, jesteśmy w stanie dostarczyć urządzenia i nośniki w ciągu 1-2 tygodni od momentu zamówienia. Chociaż jesteśmy pewni, że pierwsze urządzenia pod naszą marką zostaną sprzedane dopiero po ok. 6-8 tygodniach po umieszczeniu ich w cennikach. Zawsze tak się dzieje z nowymi rozwiązaniami: dystrybutorzy i sprzedawcy muszą zaktualizować swoje cenniki, strony internetowe, przesłać pierwsze informacje do prasy i klientów, ogłosić promocje itd. – to jest pewien proces, który musi trwać. W tym przypadku nie ma z tym jednak żadnego problemu, jako że na standard LTO-5 nie czekało się tak bardzo jak na poprzednie generacje.

Storagefocus: Swego czasu, gdy na rynek wchodził standard LTO-4, też mówiono, że jest na to za wcześnie. Tam wskazywano głównie, że serwery w firmach nie są w stanie dostarczać danych z tak dużą prędkością, jaką oferował LTO-4. Dziś w LTO-5 rośnie głównie pojemność, rozumiem, że to celowy zabieg?

Arthur Kilian, actidata: Rzeczywiście, na początku sprzedaży napędów LTO-4 były one zbyt szybkie w porównaniu z możliwościami infrastruktury IT, stąd w każdym nowym urządzeniu był system spowalniający zapis danych odpowiednio do prędkości napływającego strumienia (Speed Matching). Ponieważ przez ten czas zapotrzebowanie na prędkość napędów taśmowych znacznie nie wzrosło, w LTO-5 postanowiono zwiększyć ją tylko o 17% (do 240 MB/s), a skoncentrowano się na zwiększeniu pojemności oraz skróceniu czasu dostępu do informacji dzięki nowej funkcji partycjonowania nośników. Dodatkowo wyposażono napędy w najnowsze interfejsy SAS 6Gb oraz FC 8Gb oraz interfejs sieciowy do celów diagnostycznych.

Storagefocus: Ścieżka rozwoju napędów LTO Ultrium została rozbudowana przez LTO Consortium o kolejne dwie generacje – LTO-7 i LTO-8…

Arthur Kilian, actidata: To jest przede wszystkim bardzo dobry ruch marketingowy, pokazujący, że systemy taśmowe nadal będą rozwijane i zwiększający zaufanie w tego typu rozwiązania, pomimo znacznego spadku cen twardych dysków i pamięci SSD oraz coraz rzadszego wykorzystania taśm do backupu danych. To także wyraźny sygnał, że taśma podąża za rozwojem rynku i jej pojemność oraz niezawodność jest wykorzystywana teraz przede wszystkim do długoletniej archiwizacji ważnych informacji. Takiego ruchu można było zresztą spodziewać się także w kontekście ogłoszenia kilka tygodni temu przez IBM, że wraz z Fujifilm opracowali technologię umożliwiającą zapisanie do 32 TB informacji na taśmie – teraz wiemy, że ta nowa technologia będzie implementowana w kolejnych generacjach napędów LTO. Warto też zauważyć, że do tej pory nowe generacje napędów LTO pojawiały się co 18-20 miesięcy, standard LTO-5 pojawia się prawie po trzech latach od wprowadzenia na rynke napędów LTO-4. W nowym roadmapie technologii LTO nie podano, kiedy na rynku pojawią się kolejne generacje. Oznacza to, że producenci są gotowi do szybkiego opracowania i wprowadzenia do sprzedaży nowych, szybszych i bardziej pojemnych generacji LTO, ale zrobią to wtedy, gdy będzie takie zapotrzebowanie rynku.

Storagefocus: Parametry nowych generacji LTO Ultrium rzeczywiście są imponujące, założono dwukrotny wzrost pojemności przy każdej nowej generacji oraz wzrost prędkości o 50%. Skoro nowe generacje napędów LTO mają wchodzić na rynek gdy będzie taka potrzeba, to dla którego z tych parametrów wystąpi ona najpierw?

Arthur Kilian, actidata: Raczej będzie to pojemność z racji tego, że przyrost ilości informacji jest znacznie bardziej gwałtowny niż problemy z czasem, w którym należy tą ilość informacji zabezpieczyć. Problemy z krótkim oknem backupowym są rozwiązywane obecnie przez systemy backupu dyskowego, który coraz częściej stanowi bufor między serwerem backupu, a urządzeniami taśmowymi.

Storagefocus: Od wersji LTO-6 zwiększono także teoretyczny współczynnik kompresji w napędach taśmowych z 2:1 do 2,5:1. Skąd ten zabieg?

Arthur Kilian, actidata: Już od bardzo długiego czasu producenci napędów taśmowych stosowali system kompresji ze współczynnikiem ok. 2,5:1. Jednak – prawdopodobnie dla zachowania przejrzystości i czytelności – utrzymywano podawany wcześniej współczynnik 2:1, tylko Sony dla swoich taśm AIT podawał bardziej realny współczynnik 2,6:1. Teraz ogólny współczynnik dostosowano do rzeczywistości, prawdopodobnie także po to, aby uzyskać lepszy efekt marketingowy, zwiększając podawaną pojemność i transfer. Ale nie wolno zapominać, że to wciąż jest średni współczynnik kompresji, a w rzeczywistości wszystko zależy od tego, jaki rodzaj danych się kompresuje.

Storagefocus: Czy można spodziewać się, że po LTO-8 pojawią się kolejne generacje tego standardu taśmowego?

Arthur Kilian, actidata: Z dzisiejszego punktu widzenia, bazując na aktualnej wiedzy technicznej, wydaje mi się, że nie. Obserwując dotychczasowy rozwój LTO można założyć, że LTO-8 powinno pojawić się za ok. 10 lat. A 10 lat w informatyce to naprawdę bardzo długi okres, w którym czas nie stoi w miejscu i jest duże prawdopodobieństwo, że zostaną wymyślone alternatywne rozwiązanie dla taśmy, która ma przecież swoje fizyczne ograniczenia. Rozwój technologii IT jest tak szybki, że trudno przewidzieć, jaką ewolucję przejdą nośniki zapisu w tym czasie.

Rozmawiał Krzysztof Jakubik

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ