Infortrend – minęło już 20 lat

0

EMC, HP czy NetApp to firmy grające pierwszoplanowe role w świecie pamięci masowych. W ich cieniu funkcjonują mniejsi producenci, często oferujący ciekawe rozwiązania. Jednym z nich jest Infortrend.

W ostatnim „Magicznym Kwadrancie” poświęconym macierzom dyskowym midrange oraz high-end, Gartner umieścił piętnastu producentów. W tym doborowym towarzystwie znalazła się firma Infortrend, która zebrała kilka pochlebnych ocen od analityków. Gartner wskazał rozwiązanie klasy midrange ESVA (Enterprise Scalable Virtualized Architecture) jako największy atut producenta. System oferuje takie funkcjonalności, jak thin provisioning, auto tiering, synchroniczna oraz asynchroniczna replikacja czy system równoważenia obciążeń. Analitycy wysoko też ocenili pakiet SanWatch Storage Management Suite podkreślając jego szerokie możliwości w zakresie zarządzania dużą ilością zasobów pamięciowych, w tym również wirtualnymi pulami pamięci masowych. Gartner chwali producenta za inwestycje poczynione w kanał sprzedaży, marketing, wsparcie klientów oraz ESVA Configurator, jako przyjazne narzędzie dla partnerów handlowych.

Infortrend wychodzi z cienia

Produkty Infortrend pojawiły się w Polsce w 2003 roku. Ale bardzo długo pozostawały w cieniu konkurencyjnych systemów. Nikłą popularność należy tłumaczyć brakiem działań marketingowych. W ostatnich miesiącach widać pewne ożywienie w tej materii. Galvin Chang, Associate Director of Global Marketing, Infortrend, przyznaje, że polski sektor MŚP jest mocno rozdrobniony i rozproszony. – Resellerzy powinni staranie i uważnie wybierać osoby, którym będą przekazywać informacje na temat użyteczności oferowanych rozwiązań. Pozwoli im to skuteczniej zdobywać klientów tym sektorze – doradza Galvin Chang.

Choć w Polsce Infortrend bardzo długo pozostawał firmą anonimową, to nie jest nowicjuszem na rynku pamięci masowych. Firma powstała w 1993 roku na Tajwanie, a od 2002 roku jest notowana na Tajwańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Producent dał się poznać ze swojej innowacyjności. Infortrend jako pierwszy wprowadził na rynek macierz z interfejsem 8GB/s Fibre Channel (2009), macierz z dyskami formatu 2,5” (2007), macierz z dyskami z interfejsem SAS (2005) oraz macierz z dyskami SATA (2003). Do kasy Infortrenda w skali roku wpływa około 80 mln USD. 27 procent ubiegłorocznych przychodów ze sprzedaży zostało wygenerowanych na rynku chińskim. Co ciekawe, firma posiada silną pozycję na rynku Ameryki Północnej, skąd pochodziło aż 23 procent przychodów ze sprzedaży. Odbiorcami systemów są firmy produkcyjne, administracja, służba zdrowia, edukacja, placówki badawcze, cyfrowe media, rozrywka. Na liście referencyjnej producenta można znaleźć m.in. Lockheed Martin, Bloomberg, General Dynamics, Garmin czy Quantum.

Więcej niż EVSA

Infortrend oferuje szerokie portfolio produktów storage, oferujących zaawansowane możliwości przetwarzania danych. W biurach badawczo-rozwojowych powstał autorski układ ASIC (Application Specific Integrated) pozwalających zwiększyć przepustowość macierzy dyskowych. Systemy są projektowane i produkowane od początku do końca we własnym zakresie. W biurach badawczo-rozwojowych powstają wszystkie elementy pamięci masowej w tym komponenty sprzętowe, firmware i oprogramowanie. Produktem flagowym Infortrenda są wymieniane wcześniej macierze EVSA, obsługujące sieci Fibre Channel lub IP SAN. To stosunkowo młody produkt, jego pierwsza wersja trafiła na światowy rynek w 2009 roku. Dłuższą historię mają systemy zaliczane do poziomu entry-level EonStor, oferowane od 2003 roku oraz ich następca, rodzina EonStor DS.. Atutem produktów jest stosunek ceny do wydajności oraz bogata funkcjonalność. W lutym bieżącego roku producent wprowadził na rynek aż 14 nowych modeli macierzy tej serii oznaczonych symbolem G7i. Ofertę uzupełniają systemy EonNAS i EonNAS Pro. Te ostatnie urządzenia są serwerami plików typu NAS i przeznaczone są dla obiorców SMB oraz SOHO.

Infortrend – co dalej?

Zdaniem specjalistów z Infortrend jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed branżą jest opanowanie wielkich zbiorów danych. W tym celu potrzebna jest szeroka gama rozwiązań pamięciowych, w celu zintegrowania ich w efektywną infrastrukturę, która oferowałaby takie funkcje, jak: zautomatyzowana obsługa warstw, cloud tiering – wielowarstwowa pamięć masowa w chmurze (skalowanie pojemności na żądanie), deduplikacja, kompresja i obsługa maszyn wirtualnych. Wśród klientów dominuje potrzeba zwiększania efektywności storage’u. Przekłada się to dużą popularność technologii deduplikacji, dzięki której można oszczędzić nawet 90 procent przestrzeni dyskowej. Usuwanie nadmiarowych informacji pozwala na przechowywanie większej ilości danych w jednej macierzy i tym samym oddala w czasie kolejne inwestycje w nowy sprzęt – tłumaczy Galvin Chang, Associate Director of Global Marketing, Infortrend
Ważnym trendem jest wirtualizacja. Przełamuje ona fizyczne bariery pomiędzy różnymi zasobami oraz pamięciami masowymi w dużych, scentralizowanych pulach. Pozwala na elastyczne przydzielanie zasobów aplikacjom oraz łatwiejsze zarządzanie pojemnością, czego wynikiem są znaczne oszczędności.

Inne ważne zadanie to automatyzacja procesów biznesowych. Funkcja ta ma na celu zapewnienie nieprzerwanego dostępu do zasobów pamięciowych w nowych, dynamicznych środowiskach danych. W trudnych czasach przedsiębiorcy będą przywiązywać coraz większą wagę do kosztów i efektywności pamięci masowych. Choć dane rosną w lawinowym tempie, budżety działów IT pozostają na niemal niezmienionym poziomie. Dlatego producenci będą zmuszeni oferować rozwiązania, które dzięki swej wysokiej efektywności i wydajności pozwolą ograniczyć konieczność ciągłego inwestowania w nowe macierze.

Ostatnie premiery produktowe, pokazują, że inżynierowie Infortrenda idą z duchem czasu, oferując skalowalne rozwiązania, które potrafią zabezpieczyć potrzeby gwałtownego przyrostu danych, jednocześnie oferując bezpieczeństwo danych.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ