IBM Forum 2014. Watson wkracza do poważnej gry

0

Podczas 10 edycji IBM Forum, odbywającej się w Warszawie, firma zaprezentowała najważniejsze kierunki rozwoju w branży nowych technologii. Gościem specjalnym imprezy był John Cohn.

Uczestnicy tegorocznego forum skoncentrowali się na czterech blokach tematycznych – wielkich zbiorach danych, przetwarzaniu w środowisku chmury, zarządzaniu procesowemu oraz współczesnym trendom w rozwoju infrastruktury informatycznej. Jednym z punktów konferencji było spotkanie z dziennikarzami, w którym uczestniczyli Ales Bartunek, dyrektor generalny IBM na Polskę i kraje bałtyckie, a także profesor John Cohn, jeden z czołowych naukowców IBM.

Lista IBM Next Five in Five

W pierwszej części konferencji Ales Bartunek przedstawił prognozy „Next 5 in 5”, opisujące pięć najważniejszych innowacji, które zmienią nasze życie w najbliższych pięciu latach. IBM uważa, że najbliższa przyszłość będzie zdeterminowana przez: indywidualne systemy nauczania, renesans sklepów tradycyjnych, spersonalizowaną medycynę, bezpieczeństwo w sieci oraz inteligentne miasta. Szczególnie interesująca wydaje się być kwestia powrotu do łask sklepów stacjonarnych. Według IBM stanie się to możliwe dzięki urządzeniom mobilnym i technologiom analitycznym dostępnym w chmurze. Nowoczesne narzędzia dostarczą sprzedawcom kompletnej wiedzy na temat preferencji zakupowych. Natomiast bliskość sklepów lokalnych oraz możliwość szybkiego dokonywania zakupów, da im przewagę nad sklepami online. Dziś raczej ciężko w to uwierzyć, niemniej aby zweryfikować powyższą prognozę, trzeba jeszcze poczekać kilka lat.

Inną palącą kwestią jest bezpieczeństwo. Tradycyjne sposoby ochrony danych coraz częściej zawodzą. W 2012 roku aż 12 milionów internautów z USA padło ofiarą kradzieży danych personalnych. Już wkrótce o nasze bezpieczeństwo ma zadbać cyfrowy stróż. Na czym będzie polegać jego praca? Otóż zajmie się on przyswajaniem kontekstowych, sytuacyjnych i historycznych danych, co pozwoli zweryfikować autentyczność użytkownika na różnych urządzeniach. W efekcie będzie on w stanie wyciągać wnioski o tym, co jest normalną lub przewidywalną działalnością użytkownika, a co nie.

Nowa era informatyki

Drugą część spotkania z mediami wypełniło wystąpienie Johna Cohn, jednego z czołowych naukowców IBM, profesora elektroniki i entuzjastę nowych technologii. Cohn nawiązał do historii informatyki, prezentując najważniejsze etapy rozwoju. Obecnie wkraczamy w nową erę, gdzie pierwszoplanową rolę odgrywać będą komputery kognitywne. Dzięki zebraniu, przetworzeniu oraz analizie danych będą pomagać w radzeniu sobie z problemami, których dotychczas nie potrafiły rozwiązać. Nowe komputery będą musiały poradzić m.in. sobie z lawinowo rosnącymi danymi, pochodzącymi z przedsiębiorstw, portali społecznościowych, VoIP czy wreszcie urządzeń wyposażonych w czujniki. Choć z drugiej strony cyfrowe zasoby mogą być cennym paliwem, pomocnym przy uczeniu się systemów bądź tworzeniu analiz. John Cohn opowiadał w Warszawie o nadzwyczajnych możliwościach superkomputera Watson. To super wydajna maszyna, wykorzystująca połączenia algorytmów do przetwarzania języka naturalnego, wyszukiwania informacji czy automatycznego wnioskowania. Watson zyskał wielki rozgłos dzięki udziałowi w amerykańskim teleturnieju Jeopardy! To odpowiednik polskiego VaBanque. Superkomputer w finale pokonał dwóch najlepszych graczy w historii teleturnieju. Watson stał się na tyle inteligentną maszyną, że może wykonywać coraz bardziej odpowiedzialne zadania. IBM zamierza wykorzystać superkomputer w medycynie. Urządzenie mogłoby przeanalizować genom pacjenta oraz przeszukując medyczne karty czy specjalistyczne publikacje dostarczyć onkologom podpowiedzi na temat metod leczenia. Watson może okazać się również przydatny w sprzedaży, dopasowując produkty i usługi do indywidualnych potrzeb klientów. Niewykluczone, że superkomputer IBM podejmie pracę w jednym z singapurskich banków, aby wspomóc analityków finansowych w procesie obsługi kluczowych klientów. John Cohn wspominał także o zastosowaniu Watsona w kuchni, np. jako asystenta przy sporządzaniu cocktaili. Mrzonka? Niekoniecznie. W ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych głośno było IBM Watson Food Truck. Ciężarówka posiadała kognitywny system komputerowy, potrafiący stworzyć samodzielny przepis, którego próżno szukać w książkach kucharskich. Watson potrafi z bilionów składników wygenerować miliony kulinarnych propozycji.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ