Hitachi Data Systems podczas konferencji w Londynie zaprezentowało swoją strategię dotyczącą cloud storage. Jej filarem jest platforma Hitachi Content Platform.
Nowe rozwiązania w chmurze HDS mają obniżyć całkowite koszty posiadania o 60 procent i zmniejszyć przestrzeń na kopie zapasowe o 30 procent. Producent zamierza również zadbać o bezpieczeństwo mobilnych pracowników. Bob Plumridge, CTO firmy HDS w regionie EMEA, nawiązał w swoim wystąpieniu do takich zjawisk jak BYOD czy wzrost liczby pracowników mobilnych. Według IDC do końca 2015 będzie ich około 1,3 miliarda, czyli 37 procent całkowitej siły roboczej. Co zrobić, aby sprostać nowym wyzwaniom? Zdaniem menedżerów HDS skuteczną receptą jest wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą przetwarzanie w chmurze. – Cloud computing nie jest kwestią przyszłości, to już teraźniejszość. Coraz więcej organizacji korzysta z tej formy usług – mówił Bob Plumridge. Również Tony Reid, , dyrektor ds. technicznych HDS w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, przyznał w rozmowie z IT Focus, iż „chmura” nie jest wynalazkiem ostatnich miesięcy. – Proces migracji do chmury w przypadku przedsiębiorstw trwa już od kilku lat. Dotyczy to zwłaszcza chmury prywatnej, gdzie firmy budują własne centra danych. Dzisiejszy biznes wymaga coraz większych mocy obliczeniowych, pamięci masowych. To co się zmienia to wzrost zainteresowania chmurą publiczną, czego najlepszym przykładem jest popularność Dropboxa – tłumaczył Reid.
Hitachi Content Platform Anywhere – bezpieczeństwo dla mobilnych
Hitachi Content Platform Anywhere to jedna z nowości prezentowanych w Londynie. Produkt ma zapewnić pracownikom łatwy i bezpieczny dostęp do firmowych zasobów oraz synchronizację plików. Jak działa HCP Anywhere? Użytkownicy zapisują dane w folderze HCP Anywhere, a system automatycznie synchronizuje je ze wszystkimi zarejestrowanymi urządzeniami. Pracownik ma dostęp za pomocą przeglądarki internetowej do zasobów 24 godziny na dobę, z dowolnego urządzenia i miejsca. HCP Anywhere działa na podobnej zasadzie jak serwisy Dropbox czy Box. Po co więc wyważać otwarte drzwi? – Z usług Dropboxa korzystają przed wszystkim indywidualni użytkownicy. Nasze rozwiązanie opracowaliśmy z myślą o odbiorcach biznesowych. Wprowadzamy nową korporacyjną jakość dla tej grupy usług. Przedsiębiorcy używający Hitachi Content Platform Anywhere nie muszą martwić się o bezpieczeństwo przechowywanych danych – tłumaczył nam Tony Reid.
HDS pochwalił się również nową wersją platformy Hitachi Content Platform. Wprowadzone innowacje stanowią krok w kierunku integracji ze środowiskiem cloud. System wykorzystuje także zaawansowany system zarządzania metadanymi, co pozwala na obsługę wielkich zbiorów danych oraz aplikacji analitycznych. Nowa odsłona HP jest adresowana do dostawców usług „cloud storage”, także firm zmagającymi się z dużymi wolumenami danych, dalszym wzrostem ich ilości i nadzorem oraz tworzeniem kopii zapasowych. HDS poinformował o dostępności usługi Hitachi Cloud Services oraz specjalnego programu dla providerów. Oferta zawiera całą gamę usług, m.in. obsługę REST API w celu umożliwienia płynnej współpracy z aplikacjami dla przedsiębiorstw, zdalny backup plików, monitorowanie wydajności.
Chmura i bariery
Podczas spotkania dyskutowano o barierach spowalniających adaptację usług cloud, w tym uregulowania prawnych. W rozmowie z IT Focus Tony Reid oraz Bob Plumridge przyznali zgodnie, że są one pewnego rodzaju przeszkodą, aczkolwiek nie najważniejszą. – Na dzień dzisiejszy największym problemem jest niechęć użytkowników do zmian, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że coraz więcej osób przekonuje się do cloud computingu – mówił Tony Reid. W podobnym tonie wypowiadał się Bob Plumridge. – Większość przedsiębiorców nie radzi sobie z rosnącym wymaganiami w zakresie obsługi systemów IT, zarówno pod . Aby być efektywnym trzeba szukać nowych rozwiązań. Wiele firm, które chcą być efektywne, nie mają innego wyjścia aniżeli sięgać po usługi cloud.
HDS droga do chmury
Motywem przewodnim konferencji było hasło „Your Cloud. Your Way”. Nowe rozwiązania HDS mają ułatwić i skrócić klientom drogę do chmury. Co ważne, producent w swoim portfolio posiada produkty umożliwiające uruchomienie prywatnej, hybrydowej czy publicznej chmury. Systemy oferowane przez HDS nie tylko przechowują dane, ale również oferują rozwiązania do ich ochrony, współdzielenia, synchronizacji oraz efektywnego zarządzania. To ciekawa propozycja, która ma duże szanse, aby spotkać się z dobrym przyjęciem ze strony providerów i korporacji.