Gartner wyróżnia najlepszych

0

Firmy EMC i Hitachi Data Systems otrzymały najwyższą możliwą ocenę w raporcie „MarketScope for High-End Enterprise Disk Arrays” (Sytuacja na rynku zaawansowanych macierzy dyskowych dla przedsiębiorstw) przygotowanym przez firmę analityczną Gartner. W raporcie zbadano stan rynku i oceniono sześciu producentów zaawansowanych macierzy dyskowych.

Raport „Gartner MarketScope for High-End Enterprise Disk Arrays, wrzesień 2008”, autorstwa April Adamsa, Rogera W. Coksa i Stanleya Zaffosa, to ocena rynku w określonym przedziale czasu. Pokazuje on, jak wybrani producenci spełniają pewne kryteria rynkowe zdefiniowane przez firmę Gartner. Dokument jest dostępny pod adresem http://mediaproducts.gartner.com/reprints/hds/article10/article10.html.

W raporcie – obok firm EMC i HDS – uwzględniono także macierze firm Fujitsu, HP, IBM i Sun Microsystems. Oceny przyznawano według następujących kryteriów:

  • strategia rynkowa,
  • strategia produktowa,
  • produkty lub usługi,
  • metody sprzedaży i ceny,
  • reagowanie na potrzeby rynku i dotychczasowe osiągnięcia,
  • doświadczenie z klientami.

Gartner podsumował rynek zaawansowanych macierzy dyskowych jako dojrzały i pozytywnie rokujący w najbliższym czasie. Zauważa też pewną stabilizację – brakuje już na rynku spektakularnych wzrostów czy spadków, w ostatnim roku zarejestrowano jednak spadek liczby sprzedanych urządzeń o 4,9%. To powoduje, że producenci zażarcie walczą o każdą możliwość sprzedaży swojego rozwiązania, uniemożliwiając jednocześnie start nowym graczom na tym rynku.

Średnia pojemność macierzy dyskowej sprzedanej w 2007 r. to 39,3 TB (wzrost o 43,4% względem 2006 r.). Średnia cena sprzedaży w 2007 r. (tylko sprzęt) to 454 tys. USD (wzrost o 3%) lub 11,56 USD za gigabajt (spadek o 28% względem 2006 r.).

Gartner zauważa też, że produkty wszystkich firm, które wzięły udział w badaniu, zawierają wszystkie funkcjonalności konieczne do funkcjonowania w środowisku dużych przedsiębiorstw, w tym takie funkcje jak thin provisioning czy możliwość dzielenia pamięci masowych na warstwy. Analitycy określili też sytuację finansową dostawców jako bardzo stabilną, a funkcjonalność rozwiązań zdecydowanie przekraczającą wymagania większości klientów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ