EMC włącza piąty bieg

0

EMC podkręca tempo. Innowacyjne produkty, takie jak VIPR, i nowo powstała firma Pivotal mają zapewnić prymat w świecie wielkich danych.

EMC jest niekwestionowanym liderem na światowym rynku macierzy dyskowych. To jednak za mało, aby odgrywać pierwszoplanową rolę w świecie wielkich danych i cloud computingu. Podczas tegorocznego EMC World, odbywającego się tradycyjnie w pierwszej połowie maja w Las Vegas, producent zaprezentował swoją nową strategię. Stali bywalcy EMC World mogli być nieco zaskoczeni liczbą nowości. Tym razem amerykański producent zaprezentował tylko osiem nowych produktów, dla porównania rok wcześniej było ich około czterdziestu. Ale szefowie najwyraźniej wyszli z założenia, że od ilości ważniejsza jest jakość. Poza tym konkurenci coraz częściej atakują EMC, twierdząc, że rozbudowane portfolio wcale nie musi być atutem. Wręcz przeciwnie, tworzenie nowych produktów oraz systemów operacyjnych utrudnia życie użytkownikom. Na EMC World 2013 firma poszła w drugim kierunku prezentując rozwiązanie pozwalające zintegrować rozwiązania pochodzące od różnych producentów.

VIPR – wszystkie macierze pod kontrolą

W 2011 niektóre serwisy specjalistyczne informowały o odejściu z Microsoftu Amitabha Srivastava, jednego z głównych architektów platformy Microsoft Azure. Hindus po pewnym czasie odnalazł się w EMC, gdzie zajął się opracowywaniem nowego produktu. Jego najmłodszym dzieckiem jest platforma VIPR, która okazała się największym przebojem EMC World 2013. Producent zapowiedział rozwiązanie jako pierwszą na świecie zdefiniowaną platformę pamięci masowej. EMC najwyraźniej włożyło kij w mrowisko, o czym świadczą emocjonalne reakcje konkurentów. Rywale przekonują, że posiadają podobne rozwiązania, niemniej to temat na osobną publikację. Sama idea produktu wydaje się bardzo ciekawa. Centra przetwarzania danych rozrastają się do dziesiątek setek petabajtów. To sprawia, że koszty zarządzania zasobami cyfrowymi rosną. Natomiast platforma EMC upraszcza zarządzanie heterogeniczną infrastrukturą pamięci masowych oraz znajdującymi się na nich danymi. – Co wyróżnia VIPR? Unikalne podejście do płaszczyzny sterowania Control Plane oraz Date Plane służącej do przechowywania danych. VIPR pozwala zarządzać oboma płaszczyznami jednocześnie lub korzystać jedynie z Control Plane – tłumaczy Amitabh Srivastava. W swojej pierwszej wersji VIPR wspiera systemy EMC VMAX, VNX, VPLEX RecoverPoint, Isilon i Atmos, a także produkty NetApp. Na razie nie wiadomo w jaki sposób i na jakich zasadach EMC będzie sprzedawać produkt.

EMC World 2013

EMC pomoże przeskoczyć na trzecią platformę

Niedawno analitycy IDC obwieścili światu o nadejściu trzeciej platformy. Poprzedziły ją dwie inne epoki – mainframe oraz komputerów osobistych. Joe Tucci podczas swojego wystąpienia w Las Vegas przyznał, że większość przedsiębiorstw wciąż znajduje się na drugiej platformie, aczkolwiek EMC pomoże im przeskoczyć na trzecią platformę. Trzecia platforma, nazywana mobilną, opiera się na czterech filarach – mobilności, biznesie społecznościowym, cloud computingu oraz wielkich zbiorach danych (Big Data). EMC zamierza skupić się na dwóch ostatnich kwestiach oraz budowaniu zaufania wśród swoich klientów. – Nowa platforma stanowi poważne wyzwanie dla firm. W mobilnej epoce pojawią się setki miliardów terminali oraz dziesiątki milionów aplikacji. – Migracja w zasadniczy zmieni nie tylko sposób funkcjonowania działów IT, ale także całego biznesu – tłumaczył Tucci. EMC już od dłuższego czasu buduje swoją pozycję na rynku nowych technologii. Producent przeznacza 10 procent wydatków na akwizycję, zaś 12 procent na badania i rozwój. Koncern utworzył federację, w skład której wchodzą: EMC, VMware, RCA oraz Pivotal. EMC skupi się na rozwoju macierzy dyskowych, rozwiązań do backupu. Główną rolą firmy VMware, zarządzanej przez Pata Gelsingera, będą prace na koncepcją Sofware Defined Data Center, hybrydową chmurą oraz rozwiązaniami dla indywidualnych użytkowników. Natomiast RCA, spółka przejęta w 2006 roku przez EMC, zapewni bezpieczeństwo wielkich zbiorów danych. A czym zajmie się Pivotal?

EMC World 2013

Pivotal – wolność w chmurach

Jedną z najważniejszych postaci EMC World 2013 był Paul Maritz. W drugiej połowie były prezes VMware zniknął ze sceny, choć wiadomo było, że Joe Tucci powierzy mu nowe odpowiedzialne zadanie. Tak też się stało i Paul Maritz stanął na czele nowej spółki Pivotal. Głównym zadaniem firmy będzie stworzenie otwartej platformy cloud oraz analiza i zarządzanie wielkimi zbiorami danych. 62 procent udziałów w Pivotalu posiada EMC, 28 procent należy do VMware, zaś 10 procent do General Electric. Pewnym zaskoczeniem może być udział w tym towarzystwie General Electric. – To partner, który dostrzega zmiany zachodzące w świecie biznesu. Oni rozumieją, że dane uzyskane np. podczas pracy silnika samolotu, stanowią niecenioną wartość. Tylko w czasie jednego lotu transatlantyckiego powstaje około 30 terabajtów danych – mówił Maritz. Szef firmy Pivotal zwrócił uwagę na nowe wyzwania jakie niesie ze sobą Internet Rzeczy. Trzecia platforma to nie tylko kwestia miliardów użytkowników Internetu, ale setki miliardów urządzeń podłączonych do sieci, począwszy od testerów aż po zaawansowane układy w maszynach przemysłowych.
EMC World 2013
Spółka Pivotal, zatrudniająca 1200 osób, wystartuje w czwartym kwartale bieżącego roku. W 2013 roku zamierza osiągnąć 300 milionów USD przychodu. Natomiast w 2016 roku Pivotal ma wypracować przychód w wielkości 17 miliardów USD.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ