EMC w Watykanie

0

EMC poinformowało o przeznaczeniu pamięci masowej o pojemności 2,8 petabajta na wsparcie Biblioteki Watykańskiej w digitalizacji całego katalogu zabytkowych manuskryptów i inkunabułów, czyli ksiąg lub pamfletów wydrukowanych przed rokiem 1501.

Biblioteka Watykańska należy do najstarszych na świecie. W swoich zbiorach posiada wiele najrzadszych i najcenniejszych dokumentów, w tym czterdziestodwuwierszową Biblię Gutenberga – pierwszą księgę wydrukowaną przy użyciu ruchomej czcionki w latach 1451–1455. Firma EMC pomaga Bibliotece Watykańskiej w realizacja przedsięwzięcia polegającego na zachowaniu w cyfrowym formacie zgodnym z normami ISO delikatnych tekstów podatnych na zniszczenie i gnicie w wyniku wielokrotnego przeglądania. Projekt daje pewność, że wiedza gromadzona przez wiele pokoleń będzie ogólnie dostępna również w przyszłości.
Pozostałe manuskrypty, które poddane zostaną digitalizacji, to:
• Sifra, hebrajski manuskrypt napisany w okresie między końcem IX wieku a połową X, będący jednym z najstarszych istniejących kodeksów hebrajskich;
• Greckie świadectwa dzieł Homera, Sofoklesa, Platona i Hipokratesa;
• Słynny inkunabuł Piusa II De Europa, wydrukowany przez Albrechta Kunne’a w Memmingen około 1491 roku;
• Kodeks Gwelferbytański B, jeden z najstarszych istniejących manuskryptów biblii greckiej, datowany na IV wiek.

Projekt jest częścią „Inicjatywy ochrony dziedzictwa informacyjnego” (Information Heritage Initiative) organizowanej przez firmę EMC. Jej celem jest ochrona i zachowanie dla przyszłych pokoleń światowego dziedzictwa informacyjnego oraz jego udostępnienie na skalę ogólnoświatową w formie cyfrowej, dla potrzeb badań naukowych i edukacji. W przeszłości firma EMC w ramach inicjatywy EMC Information Heritage podejmowała już inne tego typu działania jak m.in.: wsparcie Biblioteki JFK (Boston, USA) w procesie digitalizacji i archiwizacji całego księgozbioru; opracowanie trójwymiarowej, cyfrowej rekonstrukcji „Kodeksu lotu ptasiego” Leonarda da Vinci w wysokiej rozdzielczości.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ