EMC stawia na federację

0

EMC World 2015 zgromadziło ponad 14 tys. uczestników. Konsolidacja federacji EMC i proces migracji na trzecią platformę to wiodące tematy tegorocznej imprezy.

W ostatnich latach oficjalną część EMC World zawsze rozpoczynał Joe Tucci, CEO EMC. Ale tym razem jako pierwszy na scenie wyszedł David Goulden, CEO EMC Information Infrastructure – dywizji odpowiedzialnej za rozwój macierzy dyskowych, infrastruktury konwergentnej czy rozwiązań do backupu. W swoim wystąpieniu nawiązał do rosnących oczekiwań użytkowników wobec nowych technologii. EMC, żeby zaspokoić wymagania klientów, zamierza się skupić na trzech filarach: płynnym wprowadzaniu innowacji i systemów obsługujących aplikacje w czasie rzeczywistym oraz przewidywaniu przyszłych postaw klientów. – EMC pracuje nad procesem transformacji dostarczając rozwiązania bazujące na założeniach tzw. trzeciej platformy, opierającej się w na przetwarzaniu w środowisku chmury, serwisach społecznościowych i rozwiązaniach mobilnych. Ich zastosowanie pozwoli klientom zwiększyć przyrosty sprzedaży, ułatwi zarządzanie ryzykiem i zmniejszy koszty infrastruktury IT – tłumaczył Goulden.
Natomiast Joe Tucci zainaugurował drugi dzień EMC World 2015. – Żyjemy w ciekawych, a z perspektywy IT w bezprecedensowych czasach. Weszliśmy w erę cyfrową i jest to największa zmiana od czasów rewolucji przemysłowej – mówił Tucci. EMC chce w czasie transformacji wspomóc swoich partnerów oraz klientów. Joe Tucci wspomniał o nowych firmach: Uber, Tesla, Amazon czy Nest, które zdążyły już pogrzebać właścicieli niejednego tradycyjnego biznesu. Co zrobić, aby nie dołączyć do grona ich ofiar? Trzeba podążać za zmianami. Szef EMC wymienił trzy imperatywy, które ułatwią przedsiębiorcom migrację do nowego świata . Po pierwsze należy opracować cyfrową agendę, kolejny etap powinien skupić się na przekształcenie środowiska IT, w taki sposób, aby firma sprostała nowym wyzwaniom, w tym konsolidacji z chmurą. Tucci po raz kolejny powtórzył, że najbliższa przyszłość należy do chmury hybrydowej. Trzecia kwestia wiąże się z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa. Wymienione imperatywy, obok strategii migracji do trzeciej platformy, tworzą rdzeń federacyjnej strategii EMC.

Co nowego na EMC World 2015?

Najwięcej szumu towarzyszyło debiutowi XtremIO 4.0, czyli najnowszej odsłonie flagowej macierzy all- flash. System oferuje maksymalną konfigurację 8 x40 TB X-Bricks, co oznacza, że podwoił swoją gęstość w porównaniu ze swoim poprzednikiem. Pojedynczy moduł zapewnia wydajność 150 000 mierzoną przy 8 KB w trybie mieszanym 70% odczytu i 30% zapisu, zaś 8 X-Brick – 1 200 000. Opóźnienie, niezależnie od konfiguracji, wynosi 0,5 ms. W EMC swoje najmłodsze dziecko nazwali „Bestią”. Czy IBM, Pure Storage, SolidFire wystraszą się potwora? Warto zaznaczyć, że według danych IDC, liderem przychodów ze sprzedaży systemów all-flash jest EMC, natomiast IBM przewodzi w statystykach dotyczących pojemności. Plany EMC są ambitne i przewidują, że w ciągu półtora roku

W świecie IT od dawna mówi się o potrzebie konwergencji, która zrywa z koncepcją odizolowanych systemów informatycznych. Pełna integracja serwerów, pamięci masowych, rozwiązań sieciowych oraz oprogramowania stają się częścią jednej puli, którą można podzielić, łączyć, dynamicznie dostosowując do aktualnych potrzeb organizacji. EMC pokazało system VxRack, komplementarne rozwiązanie dla znanego rozwiązania VBlock. To hiperkonwergentna platforma typu scale out o możliwości rozbudowy do 38 PB. System bazuje na rozwiązaniu software defined storage Scale IO – firmy przejętej przez EMC w 2013 roku. W pierwszej wersji produktu, która pojawi się w lipcu użytkownik będzie miał możliwość wyboru pomiędzy VMware vSphere, KVM lub bare-metal.. Warto dodać, że według IDC w 2014 roku rynek systemów hiperkonwergentnych osiągnął wartość 373 mln USD. Analitycy przewidują, że w tym roku będzie to 807 mln USD.

EMC posiada miażdżącą przewagę na rynku urządzeń do backupu, kontrolując ponad 60 procent globalnego rynku. Jak na razie rywalom trudno będzie zbliżyć się do Data Domain. Tym bardziej, że najnowsza wersja produktu robi wrażenie. Data Domain DD9500 m może obsługiwać do 1,7 PB danych i wykonywać kopie zapasowe w tempie 58,7 TB na godzinę. Urządzenie wspiera Hadoop oraz NoSQL big data deployments, w tym Cloudera Enterprise Data Hub, Hortonworks Modern Data Architecture oraz Pivotal HD Modern Data Architecture.

Warto także dodać, że EMC zapowiedziała udostępnienie społeczności twórców oprogramowania kody źródłowe aplikacji Project CoprHD (otwartej wersji aplikacji ViPR Controller) umożliwiającej spójne zarządzanie systemami pamięci masowych w przedsiębiorstwach – zarówno EMC, jak i firm trzecich. Oprogramowanie ma zostać udostępnione w repozytorium online GitHub w czerwcu na licencji Mozilla Public License 2.0. Dzięki temu klienci, partnerzy, twórcy oprogramowania i dostawcy pamięci masowych będą mieli dostęp do kodu źródłowego oraz będą mogli go rozbudowywać.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ