Firma EMC zaprezentowała nową rodzinę zunifikowanych pamięci masowych w ramach linii EMC Celerra, na którą składają się modele NS-120, NS-480, NS-960 oraz NS-G8 Gateway. Nowe macierze mogą działać jako serwer plików NAS (Network Attached Storage), mogą też być łączone z serwerami przy pomocy protokołów iSCSI i Fibre Channel.
W nowych modelach macierzy EMC Celerra NS rozbudowano funkcjonalność oprogramowania m.in. o deduplikację systemów plików, ochronę plików przed skasowaniem i zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami. Wśród nowych funkcjonalności warto wymienić także replikację danych z macierzy po protokole IP, automatyczne zarządzanie wolumenami w celu tworzenia warstw pamięci masowych i dynamiczne przydzielanie zasobów (tzw. thin provisioning). Według producenta, w macierzy zoptymalizowano też wiele mechanizmów, dzięki czemu całkowity koszt ich użytkowania został obniżony o 22% w porównaniu z konkurencyjnymi systemami.
Jedną z głównych innowacji w nowych macierzach jest funkcja Celerra Data Deduplication with Compression czyli deduplikacja danych z kompresją dla podstawowych systemów plików i plików użytkowników w wirtualnych maszynach VMware oraz innych środowiskach wirtualnych. Ta funkcja (dostępna bez dodatkowych opłat) pozwala na zmaksymalizowanie wydajności pamięci masowych poprzez eliminację powtarzających się danych, a przez to zredukowanie objętości systemów plików nawet do 50%. Integracja technologii wykorzystywanych w rozwiązaniach EMC Avamar i EMC RecoverPoint w środowisku Celerra umożliwia kompresję wszystkich nieaktywnych plików, a następnie ich deduplikację, zmniejszając objętość systemu plików i nie wpływając na takie funkcjonalności jak np. kopie migawkowe (snapshot). EMC jest obecnie jedynym dostawcą, który oferuje kompresję w ramach systemu deduplikacji.
SSD i SATA II
Nowe macierze są też pierwszymi na rynku serwerami NAS, w których można instalować dyski flash SSD. Napędy Enterprise Flash Drives oferują czas odpowiedzi na poziomie krótszym niż jedna milisekunda, są także o 98% bardziej efektywne energetycznie od tradycyjnych dysków twardych po uwzględnieniu liczby operacji wejścia-wyjścia na sekundę, które mogą zrealizować.
W macierzach Celerra można też stosować energooszczędne dyski SATA II, a przez to bardziej efektywnie wykorzystywać posiadaną przestrzeń dyskową. Dyski SATA II wymagają o 32% mniej energii na terabajt niż tradycyjne dyski SATA o pojemności jednego terabajta. Nowe macierze Celerra umożliwiają mieszanie dysków Enterprise Flash i energooszczędnych dysków SATA II, pozwalając na obniżenie kosztów eksploatacji, zwiększając elastyczność zarządzania rozwiązaniem i poprawiając efektywność energetyczną. W tym momencie EMC oferuje możliwość mieszania dysków SATA II i Enterprise Flash we wszystkich swoich głównych platformach pamięci masowych.
VMware Ready
Nowe macierze EMC Celerra NS zostały wyposażone w dodatkowe funkcje ułatwiające obsługę środowiska wirtualnych maszyn VMware. Dołączono do nich m.in. dwie wtyczki: VMware Site Recovery Manager Automated Failback do oprogramowania VMware vCenter pozwala użytkownikom EMC Celerra na koordynowanie procesu przywracania wirtualnej infrastruktury do oryginalnego stanu po awarii, włączając w to wszystkie kroki określane przez oprogramowanie VMware Site Recovery Manager, zaś wtyczka VMware View Storage Integration do oprogramowania VMware vCenter pozwalają administratorom w łatwy sposób tworzyć wirtualne desktopy opierając się na dostępnej w macierzach Celerra funkcjonalności kopii migawkowych (snapshot).
Jeszcze prostsze zarządzanie
Macierze EMC Celerra NS wyposażono w preinstalowane oprogramowanie, w tym w kreator Celerra Provisioning Wizard, który upraszcza konfigurację macierzy Celerra dzięki wykorzystaniu najlepszych praktyk i kontroli wykonywanych operacji. Dołączone oprogramowanie Celerra Unified Storage Connectivity umożliwia konsolidację serwerów działających pod kontrolą wielu systemów operacyjnych. Oprócz wsparcia dla interfejsów NAS, iSCSI i Fibre Channel, EMC wspiera także opatentowane przez siebie rozwiązanie Multi-Path File System (MPFS) stworzone do obsługi aplikacji wymagających dużej przepustowości infrastruktury.
Do macierzy Celerra wprowadzono też nowe opcje umożliwiające ochronę plików przed skasowaniem w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami. Tę funkcjonalność oferuje oprogramowanie Celerra File-Level Retention.
Macierze Celerra można skalować do 960 dysków, dwukrotnie więcej niż w przypadku wcześniejszej generacji systemów. Dzięki wykorzystaniu technologii dostępnej m.in. w macierzy EMC CLARiiON CX4, nowa rodzina Celerra oferuje dwukrotnie wyższą wydajność w stosunku do poprzednich modeli.
Dzięki technologii EMC UltraFlex możliwe stało się umożliwia korzystanie z wielu protokołów sieciowych oraz wyposażenie w dodatkowe interfejsy do przyszłych pamięci masowych. Nowe systemy Celerra mogą być wyposażone w maks. 32 wydajne porty NAS i iSCSI o przepustowości 10 Gb/s – ponad 40% więcej niż inne systemy pamięci masowych o wysokiej wydajności. Podłączenie do istniejącej sieci SAN (Storage Area Network) z macierzami dyskowymi EMC CLARiiON lub EMC Symmetrix umożliwia bramka Celerra NS-G8 Gateway.