EMC o transformacji IT

0

Tegoroczne EMC Forum, które odbywało się w warszawskim Hotelu InterContinental zgromadziło ponad pół tysiąca gości. Tematy przewodnie spotkania to chmura i wielkie zbiory danych oraz ich wpływ na branżę IT i rozwój nowych modeli biznesowych.

Podczas konferencji firma EMC wspólnie ze swoimi partnerami zaprezentowała rozwiązania do obsługi chmury, wirtualizacji i wielkich zbiorów danych. Uczestnicy dyskutowali również na temat transformacji infrastruktury IT i możliwości jakie daje ona firmą. Tegoroczne EMC Forum było organizowane we współpracy z 14 sponsorami – Asseco, Cisco, Integrated Solutions, VMware, Arrow, Brocade, Comtegra,B3System S.A., VCE, Bull, Comp, Iomega, S4E S.A. i Sevenet S.A.

Operatorzy telekomunikacyjni na całym świecie poszukują źródeł nowych przychodów. Coraz częściej w ich portfolio pojawiają się cloud storage czy backup online. Klasycznym przykładem jest AT&T. W tym samym kierunku zmierza Integrated Solutions, wyspecjalizowany integrator ICT należący do Orange Polska. Leszek Hołda, prezes spółki, podczas EMC Forum poinformował o uruchomieniu usługi Back up as a service opartej na rozwiązaniu EMC. System składa się ze zintegrowanych narzędzi do wykonywania kopii zapasowych i deduplikacji danych EMC Avamar i Data Domain 670. Usługa będzie dostępna w dwóch modelach. Jeden przeznaczony jest dla firm posiadających własne narzędzia backupowe, poszukujących scentralizowanego i elastycznego repozytorium kopii bezpieczeństwa w chmurze publicznej lub hybrydowej. Drugi model to propozycja dla firm nie posiadających własnych narzędzi do backupu, poszukujących usługi wykonywania i zarządzania kopiami bezpieczeństwa swoich systemów informatycznych w chmurze. – Obecnie koszty przetwarzania w chmurze stanowią niecałe 2% wydatków na informatykę, jednakże IDC szacuje, że do 2015 r. prawie 20% informacji będzie miało styczność z firmami świadczącymi takie usługi — oznacza to, że gdzieś na drodze bajtu od źródła do miejsca przeznaczenia będzie on przechowywany lub przetwarzany w chmurze – mówił Adam Wojtkowski, dyrektor generalny EMC w Polsce.

Jednym z najbardziej gorących trendów w świecie IT jest konwergencja infrastruktury. EMC choć jest niekwestionowanym liderem na rynku storage, nie posiada w swoim portfolio produktów sieciowych oraz serwerów. Konkurenci HP, IBM czy Oracle dysponują szerokim portfolio rozwiązań pozwalających na zbudowanie środowiska cloud. W podobnej sytuacji jak EMC znajduje się Cisco. Największy na świecie producent sprzętu sieciowego kompletnie nie liczy się na rynku pamięci masowych. Tym należy tłumaczyć sojusz firm. W 2009 roku trzej producenci EMC, Cisco oraz VMware powołali do życia firmę Virtual Computing Environment. Jej flagowym produktem jest Vblock – zintegrowany pakiet składający się z serwerów oraz produktów sieciowych Cisco, pamięci masowej EMC oraz rozwiązania do wirtualizacji VMware. Podczas tegorocznego EMC Forum o walorach systemów Vblock Series 700 oraz Vblock Series 300 opowiadał Alex Picker z VCE. – Jesteśmy jedyną firmą dostarczającą w pełni zintegrowaną i zwirtualizowaną infrastrukturę do budowy środowiska cloud. Firmy budujące systemy we własnym zakresie wydają około 75 procent budżetu IT na ich utrzymanie. Vblock to szybkość wdrożenia i znaczna redukcja kosztów operacyjnych – zapewniał Picker. Użytkownicy Vblock, biorący udział w badaniu IDC, przyznali, że wdrożenie systemu zajmuje około tygodnia, zaś w przypadku tradycyjnego rozwiązania trwa to pięć razy dłużej. Implementacja oraz konfiguracją platformy zajmuję się czterokrotnie mniejszy personel. Maleją także koszty na jednego użytkownika, z 1304 USD do 472 USD.
Do współpracy EMC z Cisco nawiązywał w swoim wystąpieniu Grzegorz Dobrowolski z Cisco. Jego prezentacja była poświęcona innowacjom Cisco, EMC oraz Intela w systemy centrów danych. Jednym z wyników tej współpracy jest właśnie VBlock oraz rozwiązania dla wirtualizacji i realizacji usług w cloud computingu np. architektura referencyjna VSPEX , opracowana przez EMC we współpracy firmami Brocade, Cisco, Citrix, Intel, Microsoft i VMware. Grzegorz Dobrowolski zwrócił uwagę na szereg innowacji w przełącznikach z serii Cisco Nexus. Najważniejsze to obniżenie kosztów okablowania, łatwiejsza diagnostyka i zarządzanie oraz duża skalowalność. Cisco coraz lepiej poczyna sobie na rynków serwerów kasetowych. Choć firma wprowadziła urządzenia do oferty zaledwie trzy lata temu, dziś jest trzecim graczem w tym segmencie rynku. Grzegorz Dobrowolski zachęcał do mądrego inwestowania. – Smart investing to inwestowanie w rozwiązania, które pozwalają się otworzyć firmie na przyszłość, a tym samym uzyskać przewagę konkurencyjnego. Utrzymywanie solidnego systemu, znanego producenta, nie jest błędem. Ale nie jest też najlepszym rozwiązaniem. Nadszedł czas, żeby zmienić architekturę istniejącej infrastruktury – mówił Dobrowolski.

Podczas forum EMC zaprezentowało wyniki badań przeprowadzonych wśród rodzimych przedsiębiorców. Aż 74 procent respondentów przyznaje, że koordynuje swoją strategię w dziedzinie informatyki z szerszymi celami biznesowymi. Wnioski? Informatyka jest obecnie postrzegana bardziej jako stymulator wzrostu niż centrum kosztów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ