EMC i NetApp. Najlepsi z najlepszych

0

Gartner opublikował „Magiczny Kwadrant” dla macierzy dyskowych. Analitycy dokonali oceny rynku w 2012 roku oraz wyznaczyli prognozy dotyczące jego dalszego rozwoju.

W analizach przeprowadzanych w poprzednich latach występował podział na systemy high-end oraz midrange. W tegorocznym zestawieniu wszystkie macierze zostały wrzucone do jednego worka. Dlaczego? Analitycy tłumaczą takie posunięcie dynamicznymi zmianami zachodzącymi na rynku pamięci masowych. Najważniejsze z nich to wzrost funkcjonalności oraz wydajności systemów midrange, czy rozwój produktów zunifikowanych macierzy oraz NAS scale out. Nowe możliwości macierzy klasy średniej coraz częściej zaspokajają potrzeby wymagających użytkowników, zastępując produkty z najwyższej półki. Choć te ostatnie wciąż mają po swojej stronie kilka atutów – wyższą wydajność oraz przepustowość, niższy wskaźnik RPO czy lepsze wsparcie ekosystemu oprogramowania.

W najważniejszym „kwadraciku” liderów rynku, czyli producentów, którzy oprócz dobrej pozycji na rynku posiadają duże możliwości i potencjał rozwoju, znaleźli się EMC, NetApp, Hitachi, IBM, Dell oraz HP.

Jak widać z powyższego zestawienia Gartner najwyżej ulokował EMC oraz NetApp. Analitycy chwalą EMC za klarowną wizję rozwoju systemów, sprawne posługiwanie się narzędziami marketingowymi, dobrą organizację kanału sprzedaży oraz przemyślane inwestycje. Silną stroną EMC jest integracja VPLEX z VMware, co pozwala zwiększyć atrakcyjność systemów VMAX and VNX w środowiskach zwirtualizowanych serwerów. Gartner zwraca też uwagę na konsekwentne rozszerzanie funkcjonalności, wydajności oraz możliwości zarządzania w systemach VMAX, VNX oraz Isilon. Wiele pochlebnych ocen zebrał również NetApp. Produkty tej firmy – FAS oraz V-Series Series są stosunkowe łatwe w zarządzaniu i cechują się dużą elastycznością oraz skalowalnością, dzięki jednolitej architekturze i wspólnemu oprogramowaniu. NetApp koncentruje się na działaniach zmierzających do zwiększenia konkurencyjności FAS oraz V Series w środowiskach o dużym nasyceniu systemów krytycznych. Producent utrzymuje dwucyfrowy udział w globalnym rynku macierzy, co sprawia, że jego rozwiązania cieszą się dużym uznaniem wśród dystrybutorów z wartością dodaną oraz ISP. NetApp umiejętnie też dobiera partnerów, rozbudowując wspólnie z nimi ekosystem oprogramowania. Gartner zwraca uwagę na dobre relacje i integracje NetApp z produktami Oracle, Microsoft i VMware

Perspektywy rynku macierzy dyskowych

Analitycy Gartnera spodziewają spadku znaczenia systemów high-end. Ich przewaga nad produktami klasy średniej, które cechują się bardzo dynamicznym rozwojem, stopnieje w ciągu najbliższych 3-5 lat. Zmiany na rynku będą również pokłosiem rosnącej ekspansji systemów SSD. Gartner nie przewiduje, żeby na rynku macirezy high-end pojawił się nowy dostawca. Bariery wejścia są zbyt wysokie, zaś wartość tego segmentu rynku będzie sukcesywnie spadać.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ