Ekonomia macierzy dyskowej cz.2

0

Jeżeli naszym celem jest budowa ekonomicznego środowiska storage to musimy efektywnie zarządzać przestrzenią macierzy dyskowej przez cały okres jej eksploatacji. Należy również
mieć świadomość, że każde z rozwiązań trzeba prędzej czy później wymienić na nowe.

Zarówno dobre wykorzystanie przestrzeni jak i swobodę wyboru nowego rozwiązania możemy osiągnąć poprzez przemyślane używanie funkcjonalności macierzy. Część z nich jest ryzykownie uzależniająca. Inne z kolei są obowiązkową pozycją w konfiguracji.

Replikacja

Mechanizm ten można zastosować pomiędzy rozwiązaniami tego samego producenta. Często muszą to być wręcz macierze z tej samej rodziny produktów. Wyjątkiem jest wirtualizacja, ale o tym w dalszej kolejności. Replikacja to bardzo istotna funkcjonalność i jak najbardziej warto z
niej korzystać. Nie zawsze opłacalna jest rozbudowa isniejącego środowiska. Może się okazać, że mniej kosztowny będzie zakup dwóch macierzy z replikacja niż dokupienie drugiej i licencji na starą.

Wirtualizacja

Większość rozwiązań tego typu wymaga zakupu licencji na wirtualizowaną pojemność. Oznacza to, że de facto płacimy po raz drugi za coś co już kupiliśmy. Dostajemy w zamian
nowe możliwości, jak chociażby wspomniana replikacja pomiędzy różnymi macierzami. Przy okazji jednak wstawiamy w infrastrukturę urządzenie, które trudno będzie zastąpić po skończonym okresie serwisowym. Nowy kontrakt, albo rozbudowa okaże się z kolei bardzo kosztowna.

Multipathing

Jest to podstawowa cecha macierzy dyskowej. Bez niej trudno jest uniknąć awarii i przerw serwisowych. Minęły już czasy, kiedy jedynym sposobem na uzyskanie tej funkcjonalności był zakup specjalnego oprogramowania od producenta macierzy. Teraz każdy system operacyjny
ma ten mechanizm wbudowany – bez dodatkowych opłat. Znane są zaś przypadki, kiedy jednym z kluczowych argumentów za wyborem danego rozwiązania było wsparcie dla konkretnego oprogramowania do multipathingu. Jest to związane z trudnościami jakie sprawia ten element przy migracji danych. Używając standardowego rozwiązania unikamy wielu problemów i niepotrzebnych kosztów.

Oprogramowanie do zarządzania środowiskiem storage

“Jak coś ma być do wszystkiego to zazwyczaj jest do niczego”. Ta zasada bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zarządzania heterogenicznym środowiskiem pamięci masowej. Przy aktualnym tempie zmian utrzymanie sprawnego rozwiązania tego typu jest po prostu niemożliwe. Poza tym są to bardzo drogie rozwiązania. Zakup oprogramowania za grube pieniądze po to żeby potem leżało na półce to czyste marnotrawstwo.

To kilka przykładów funkcjonalności, które mogą związać nas niepotrzebnie z jednym dostawcą. Ogólna zasada to unikanie rozwiązań unikalnych. Najważniejsze cechy macierzy dyskowej są w miarę standardowe. Lepiej lub gorzej zaimplementowane realizują tą samą funkcję – udostępniają pamięć masowa.

Thin provisioning, wide striping i automated tiering

W ciągu ostatnich kilku lat dokonał się przełom w budowie macierzy dyskowych. Wszystko dzięki trzem technologiom, które są aktualnie obowiązkowym elementem uniwersalnego rozwiązania storage. Są to właśnie thin provisioning, wide striping i automated tiering. Przykrywają one kilka warstw fizycznych i logicznych w macierzy dyskowej sprawiając, że w codziennej administracji można ją traktować jak jednolitą przestrzeń na dane. Teraz macierz dyskowa wykonuje wiele czynności, za które kiedyś odpowiadał administrator. Okazuje się, że macierz jest przy tym bardzo sprawna.

Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności. Zarządzanie pamięcią masowa zajmuje mniej czasu, a przestrzeń dyskowa jest efektywnie używana. Wystarczy zdefiniować wolumen i udostępnić go serwerowi. Macierz sama zdecyduje ile i jakich zasobów użyć na ten cel. Zrobi to na podstawie rzeczywistych potrzeb wynikających z charakterystyki operacji generowanych przez aplikacje. Co więcej, jeżeli zmieni się charakter tych operacji to macierz potrafi się do tego zaadoptować. Tradycyjne rozwiązania, konfigurowane podczas wdrożenia dużym nakładem pracy często już po kilku miesiącach używania stają się niewydajne. Rekonfiguracja jest bardzo trudna, a często wręcz niemożliwa.

Współczesna, dobra macierz oszczędza też czas pracy admistratorów systemów operacyjnych, baz danych i aplikacji. Możliwość wystawiania dużych wolumenów bez alokacji przestrzeni dyskowej (thin provisioning) znacząco redukuje bowiem ilość i skomplikowanie zmian związanych z przyrostem ilości danych.

Właściwy dobór funkcjonalności macierzy dyskowej i ich prawidłowe używanie jest kluczowe dla budżetu IT. Złe decyzje przy wdrożeniu i eksploatacji skutkują wymiernymi kosztami w przyszłości. Warto o tym pamiętać.

Marek Wołynko, ekspert ds. pamięci masowej, wmarow@gmail.com

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ