Czy WD odkupi twarde dyski od Fujitsu?

0

Teza, że firma Western Digital jest zainteresowana odkupieniem całego biznesu dyskowego od Fujitsu, pojawiła się ostatnio w poczytnym japońskim piśmie Nikkei Business Daily. Obie zainteresowane firmy oczywiście nie potwierdzają tej informacji. Pojawiła się nawet prawdopodobna cena – od 70 do 100 mld jenów (660-943 mln USD).

Informacje o kolejnych fuzjach na rynku twardych dysków pojawiają się od czasu do czasu. W grudniu 2005 r. Seagate kupił Maxtora, zaś od tamtej pory często mówi się, że biznes dyskowy Fujitsu, Hitachi GST lub Samsunga miałby być kupiony przez Seagate’a lub WD, pojawiały się też plotki o połączeniu działów dyskowych Fujitsu i Toshiby.

Taka fuzja byłaby dla WD dobrym ruchem. Dzięki dyskom Fujitsu firma weszłaby na rynek napędów dla serwerów i macierzy dyskowych (Serial Attached SCSI i Fibre Channel). Sumując udziały rynkowe obu firm okazuje się, że były one też nieznacznie większe od udziałów Seagate’a – największego obecnie gracza na rynku.

Warto wspomnieć, że w pewnym momencie w latach 80. na rynku twardych dysków było… 77 firm. Gdyby WD kupił biznes dyskowy od Fujitsu, zostałoby ich pięć. Zresztą zdaniem firm działających dziś na tym rynku to i tak dużo – ich marzeniem jest eliminacja kolejnych graczy, co mogłoby zapobiec trwającej dziś wyniszczającej wojnie cenowej.

Raczej nie ma co też liczyć na pojawienie się nowych graczy na tym rynku – startowy poziom inwestycji byłby dla nich zdecydowanie zbyt wysoki, zaś obecni dziś producenci twardych dysków od razu pozwaliby nową firmę za naruszanie ich patentów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ