20 – nanometrowe dyski SSD Intela

0

Firma Intel poinformowała, że rozpoczyna dostawy pierwszego dysku SSD, który wykorzystuje pamięć NAND flash produkowaną w procesie 20-nanometrowym (nm).

Nowy dysk Intel Solid-State Drive 335 Series używa pamięci NAND flash typu multi-level cell (MLC), co pozwoliło Intelowi przestawić produkcję konsumenckich dysków SSD serii 300 na technologię nowej generacji.

Intel SSD 335 Series to napęd z interfejsem SATA o przepustowości 6 gigabitów na sekundę (Gb/s), która może zastąpić tradycyjny dysk twardy (HDD), zapewniając szybszy dostęp do plików i programów. Dysk Intel SSD 335 ma pojemność 240 gigabajtów (GB) i osiąga szybkość 500 megabajtów na sekundę (MB/s) przy odczycie, a 450 MB/s przy zapisie sekwencyjnym.

Jest to pierwszy intelowski dysk SSD, który używa najnowszej, 20-nanometrowej pamięci NAND flash opracowanej przez IM Flash Technologies (IMFT). Pamięć ta została zapowiedziana w kwietniu zeszłego roku, a dostawy rozpoczęły się w grudniu 2011 r. Używa ona nowej struktury, która umożliwia agresywniejsze skalowanie komórek niż w przypadku konwencjonalnych architektur. W 20-nanometrowych układach NAND o pojemności 64 Gb po raz pierwszy w branży wykorzystano planarną strukturę komórek aby przezwyciężyć trudności nieodłącznie związane z zaawansowanymi procesami produkcyjnymi i zapewnić taką samą wydajność i niezawodność, jak w przypadku poprzedniej generacji 25-nanometrowej. Struktura planarna skutecznie eliminuje problemy ze skalowaniem standardowej komórki NAND z pływającą bramką, po raz pierwszy wykorzystując metalową bramkę z izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-K).

Dyski Intel SSD 335 Series w pomiarach liczby operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS) przy użyciu 4-kilobajtowych bloków danych uzyskały 42 000 IOPS przy odczycie i 52 000 IOPS przy zapisie. Są dostępne w obudowie 2,5-calowej o grubości 9,5 mm.

Dyski Intel SSD 335 Series są objęte 3-letnią ograniczoną gwarancją i dostępne od dziś na całym świecie.
Nabywcy dysków Intel SSD mogą też skorzystać z bezpłatnego pakietu Intel SSD Toolbox z programem Intel SSD Optimizer. Oferuje on użytkownikom systemu Microsoft Windows zaawansowany zbiór narzędzi administracyjnych, informacyjnych i diagnostycznych, które pomagają utrzymać dobrą kondycję i wysoką wydajność stacji. Pakiet Intel SSD Toolbox jest dostępny w 11 językach i zgodny z systemem Windows* 8. Aby ułatwić sobie proces instalacji, wszyscy użytkownicy Intel SSD mogą pobrać bezpłatne oprogramowanie Intel Data Migration, które umożliwia przeniesienie całej zawartości poprzedniego dysku.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ