Zarządzanie obiektami i infrastrukturą informatyczną centrum danych

0

Emerson Trellis, platforma do zarządzania obiektami i infrastrukturą informatyczną Emerson Network Power, to jedno z najciekawszych rozwiązań rynku nowoczesnych technologii dedykowanych dla centrów danych. O platformie Trellis oraz systemach klimatyzacji, zasilania i zarządzania centrami danych, rozmawiamy z Bartoszem Biernackim, dyrektorem sprzedaży ds. klientów kluczowych Emerson Network Power.

Securefocus: Systemy DCIM stają się coraz bardziej popularne, firmy coraz lepiej rozumieją sens optymalizacji zarządzania tą drogą. Czym jest DCIM i jakie skutki może przynieść jego wdrożenie?

Bartosz Biernacki, Emerson Network Power

Bartosz Biernacki: Rozszyfrujmy najpierw skrót: Data Center Infrastructure Management. Jest to zbiór narzędzi do kompleksowego zarządzania elementami w data center. Czy warto wdrażać DCIM? Oczywiście. Obecnie zaawansowane systemy DCIM pozwalają elastycznie zarządzać całym data center, umożliwiają także optymalizację pracy serwerów oraz kosztów zużycia energii elektrycznej w infrastrukturze (np. klimatyzacja precyzyjna lub zasilanie gwarantowane).

Securefocus: Ciekawym, nowym rozwiązaniem rynku DCIM jest Emerson Trellis, platforma do zarządzania obiektami i infrastrukturą informatyczną. Jakie korzyści odnoszą firmy z jej implementacji?

Bartosz Biernacki: Są dwie podstawowe korzyści wynikające z implementacji platformy Trellis. Pierwsza z nich to możliwość zaawansowanego zarządzania data center w stopniu, jaki nie był dotychczas możliwy. Obecnie zarówno osoby odpowiedzialne za stronę IT jak i infrastrukturę fizyczną mogą zarządzać swoimi działaniami w ramach jednego spójnego interfejsu. Druga korzyść to możliwość całościowego zarządzania infrastrukturą informatyczną i obiektami. Daje to możliwość spojrzenia na data center z tzw. helicopter point of view – wszystkie informacje są dostępne na jednym ekranie.

Securefocus: Trellis tworzą na razie cztery moduły, jakie są dalsze plany rozwoju platformy?

Bartosz Biernacki: Dokładnie, platforma Trellis składa się z czterech modułów, których wprowadzenie na rynek zostało podzielone na 4 etapy. W pierwszym udostępnimy naszym klientom Site Manager, zaawansowane narzędzie do zarządzania tym, co posiadamy w data center, oraz do zarządzania przyszłymi zmianami. Data Center to organizmy żywe podlegające ciągłej ewolucji, czasem wręcz rewolucji. Zmiany są niezbędne, nie można jednak dokonywać ich bez wcześniejszego planowania. Wymienione moduły znacznie usprawniają ten proces. Im większy obiekt, tym większą spełniają rolę w uporządkowaniu wprowadzanych zmian.

Kolejnym modułem jest Energy Insight, odpowiedzialny za obliczenia zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, analizę poboru mocy przez odbiorniki oraz aktualne i średnio mierzone w czasie współczynniki PUE i DCiE dla data center.

Modułem trzecim jest Power System Manager, odpowiedzialny za analizę stanu systemu zasilania, analizę ryzyka oraz informowanie użytkownika o dostępnych zasobach. Power System Manager przedstawia również wszystkie wyniki swoich analiz w formie graficznej w ujęciu czasowym, tak, by można było dokonać analizy wpływu zmian na np. poziom bezpieczeństwa systemu zasilania.

Ostatnim modułem jest Cooling System Manager odpowiedzialny za zarządzanie i analizę systemów chłodzenia obecnych w data center. Zwrotnie użytkownik otrzymuje informacje dotyczące bieżącego zużycia energii, dostępnej mocy chłodniczej, informacje o stanie pracy systemu, jego efektywności oraz – podobnie jak w przypadku Power System Managera – analizę ryzyka i wpływu systemu klimatyzacyjnego na pozostałe elementy data center. Sam Trellis w wydaniu pełnym ma możliwość analizy bieżącego zużycia energii pod kątem np. parametrów wody lodowej w systemie klimatyzacyjnym oraz parametrów środowiskowych w samych pomieszczeniach serwerowni, tak, by na koniec użytkownik otrzymał jak najmniejszy rachunek za energię elektryczną.

Tyle na ten moment. Wdrożenie wszystkich modułów Trellisa będzie odbywać się sukcesywnie do 2014 roku.

Securefocus: Podczas niedawnego seminarium „Experience the Difference” pokazano wiele innych, ciekawych rozwiązań Emersona.

Bartosz Biernacki: Seminarium miało formułę otwartą i poza prezentacjami przedstawicieli ENP wzięli w nim udział także zaproszeni specjaliści zewnętrzni. Nie było wiele czasu na zaprezentowanie pełnego portfolio nowych produktów. Zwróciliśmy jednak szczególną uwagę na przedstawienie ultranowoczesnych systemów klimatyzacyjnych opartych o logikę SmartAisle, szaf klimatyzacji precyzyjnej PCW oraz nowej linii agregatów wody lodowej HPC. Te rozwiązania to kamień milowy w naszej ofercie, a obserwując reakcję rynku – również kamień milowy w klimatyzacji data center globalnie. Kolejnym elementem krytycznym jest nowy zasilacz ups Trienergy. Osiągnęliśmy dzięki tej konstrukcji prawdopodobnie najwyższą efektywność energetyczną systemu zasilania na rynku.

Podczas seminarium przedstawiliśmy filozofię System As A Product. To dostarczanie użytkownikom nie poszczególnych komponentów data center, ale wszystkich krytycznych systemów w ramach jednego kompleksowego, zoptymalizowanego i efektywnego energetycznie rozwiązania. Obecnie w ENP posiadamy kompetencje by nie tylko optymalizować ofertę pod kątem poszczególnych systemów, ale całej infrastruktury. Jako przykład podam rozwiązanie efektywnego systemu zasilania opartego na Trienergy: niskie straty energetyczne pozwalają na zaprojektowanie mniejszych systemów klimatyzacyjnych dla chłodzenia ups-ów, co skutkuje ogólnie redukcją zużycia energii po stronie infrastruktury. Klient czy użytkownik nie musi być specjalistą, nie musi angażować się w analizy poszczególnych rozwiązań i wpływu jednego elementu infrastruktury na pozostałe. Takiej analizy dokonujemy my. Stąd też zdecydowaliśmy się na stworzenie działu Inżynierskiego, którego zadaniem jest m. in. optymalizacja ofertowanych przez nas rozwiązań i zaproponowanie klientom najlepszego pod kątem technicznym i biznesowym rozwiązania.

Securefocus: Jak ocenia Pan/Pani potencjał i rozwój naszego rynku pod względem wdrożeń nowoczesnych technologii tego rodzaju?

Bartosz Biernacki: Nasz kraj przez wiele lat stał na uboczu jeśli chodzi o nowoczesne technologie, teraz bardzo szybko nadrabiamy stracone lata. Dla mnie miernikiem tego trendu jest inwestowanie przez klientów nie tylko w elementy krytyczne, takie jak klimatyzacja czy zasilanie gwarantowane, ale również w elementy bez których data center może teoretycznie się obejść, takich jak zaawansowana dystrybucja mocy w rakach (np. zarządzalne PDU) czy systemy zarządzania, jak wspomniany wcześniej Trellis. Jeszcze 5 lat temu użytkowników inwestujących w tego typu rozwiązania można było rocznie policzyć na palcach jednej ręki. Dziś większość zapytań uwzględnia już te technologie, co pokazuje, że liczy się już coś więcej niż tylko niezbędne minimum.

Securefocus: Odpowiedni dobór systemu zasilania, klimatyzacji czy UPS to nie tylko wydajność i sprawność ale także niższy koszt obsługi i działania systemu.

Bartosz Biernacki: Owszem. Rosnące ceny energii elektrycznej skłoniły firmy do poszukiwania energooszczędności, a co za tym idzie – do niższych kosztów operacyjnych. Obecnie większość naszych ofert poza zestawieniem tego, co oferowany system zawiera, uzupełniona jest również o szczegółową analizę ekonomiczną wraz z kalkulacją TCO dla całego systemu, uwzględniającą koszty inwestycyjne, prognozowane zużycie energii elektrycznej, koszty obsługi serwisowej wraz z materiałami eksploatacyjnymi, gotowością serwisu i cyklicznymi przeglądami okresowymi. Takie podejście pozwala zaplanować bardzo dokładnie wpływ całego przedsięwzięcia na planowany biznes.

Securefocus: Przedsiębiorstwo powinno także pamiętać, że sam zakup urządzeń to jedna strona medalu. Drugą jest późniejszy, prawidłowy serwis, zapewniający sprawne działanie.

Bartosz Biernacki: Jeszcze niedawno kwestia serwisu często była niedoceniana przez polskich użytkowników. To podejście na szczęście się zmienia. Oto przykład jak ogromną wagę ma serwis: kilka miesięcy temu rozmawiałem z przedstawicielem naszego długoletniego autoryzowanego partnera serwisowego. Zadałem mu pytanie o żywotność naszych urządzeń – odpowiedź była prosta: tam gdzie urządzenia są pod stałą opieką serwisową ich żywotność sięga kilkunastu lat. Skrajne przypadki to urządzenia 20-30 letnie. Nawet najlepsze konstrukcje, bez opieki serwisowej mogą ulegać częstym awariom.

Securefocus: Mimo to firmy zbyt często próbują ciąć koszty nie tam gdzie powinny, szczególnie na montażu i serwisie urządzeń.

Bartosz Biernacki: To jest zawsze dylemat dla klientów. Oczywiście logika nakazuje optymalizować koszty inwestycyjne i jest to święte prawo inwestorów. Nie zamierzam tego negować. Wybieranie najtańszych ofert, często będących poniżej poziomu cenowego rozsądku, kończy się ograniczeniami w funkcjonalności. Dla przykładu podam jedną z naszych realizacji, gdzie projektant wraz z wykonawcą (w systemie zaprojektuj i zbuduj) zdecydowali o nieumieszczaniu nawilżaczy w jednostkach klimatyzacyjnych. Zrezygnowano również z funkcji odwilżania. Taniej? Taniej. Efekt? Użytkownik końcowy nie może wprowadzić sprzętu o wartości 20 milionów dolarów, bo poziom wilgotności jest niestabilny i przekracza dopuszczalne dla tego sprzętu wartości. Problem wydaje się błahy, ale utrata gwarancji na sprzęt IT o takiej wartości może skutkować utratą posady dla osób za to odpowiedzialnych i ogromnymi konsekwencjami finansowymi. Zawsze polecam naszym klientom analizę porównawczą kosztów inwestycyjnych po stronie IT oraz infrastruktury. IT jest od kilku do kilkunastu razy droższe, zatem oszczędność 20% na pracach montażowych czy serwisie stanowi promile wartości całej inwestycji. Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie, czy warto…

Securefocus: Nasi czytelnicy chcieliby poznać najbliższe plany firmy dla rynku polskiego, proszę zdradzić kilka szczegółów.

Bartosz Biernacki: Myślę że odpowiedzią może być intensywny proces rekrutacji, który w tej chwili prowadzimy. Pod koniec maja 2012 została zaakceptowana nowa rozbudowana struktura firmy, sporo nowych etatów. Wszystko po to by współpraca z naszymi klientami była na jeszcze wyższym poziomie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ