Zakończyła się restrukturyzacja Tandberg Data

0

Firma Tandberg Data i wszystkie jej oddziały mają nowego właściciela – TAD Holdings. Większościowym udziałowcem TAD Holdings jest fundusz inwestycyjny Cyrus Capital Partners. Tym samym zakończył się dość trudny dla firmy i momentami dramatyczny proces restrukturyzacyjny.

Firmą nadal kieruje Pat Clarke. Jak podkreślił, przez cały czas okresu restrukturyzacji firmy Tandberg Data, jej pracownicy skupili się na zapewnieniu ciągłości obsługi klientów na całym świecie. Te słowa potwierdził Arthur Kilian, odpowiedzialny za kanał sprzedaży m.in. w Polsce: „Dostawy sprzętu Tandberg Data do naszych dystrybutorów nie są niczym zakłócone, bez żadnych przerw realizujemy też nasze zobowiązania gwarancyjne. Co więcej – wprowadzamy do oferty nowe produkty, jednym z nich jest całkiem nowa rodzina wirtualnych bibliotek taśmowych DPS1000.”

Należące obecnie do TAD Holdings firmy Tandberg Data ASA i Tandberg Storage ASA złożyły wniosek o bankructwo w norweskim sądzie 24 kwietnia br. Była to konsekwencja problemów ze spłatą zadłużenia wobec funduszu Cyrus Capital, który wcześniej wspierał Tandberg Data finansowo podczas przejęcia firmy Exabyte w 2006 r. – jak się okazało, bardzo niekorzystnego, głównie z powodów formalno-prawnych (Exabyte został kupiony ze 28 mln USD, ale Tandberg Data poniósł znacznie większe koszty, związane m.in. z brakiem możliwości zwolnienia byłych pracowników Exabyte).

W trakcie procesu restrukturyzacji analitycy spekulowali, czy Tandberg Data nie zostanie kupiony przez którąś z konkurencyjnych firm. Najczęściej wymieniano firmy Quantum i Overland. Przedstawiciele Tandberga jednak nie wierzyli w powodzenie takiej transakcji, wskazując, że obie te firmy same borykają się z problemami finansowymi wskutek podobnego jak Tandberga błędu – zbyt późnego wejścia na rynek systemów dyskowych i pokładania zbyt dużych nadziei w długo trwającej popularności rozwiązań taśmowych. Zresztą przedstawiciele Cyrus Capital rzekomo mieli sondować firmy z rynku pamięci masowych odnośnie możliwości kupna przez nie wierzytelności Tandberg Data. Podobno nikt nie był zainteresowany.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ