Współczynnik zużycia energii w data center

0

Przedsiębiorstwa oraz rządowe agencje z USA, Japonii oraz państw Europy osiągnęły porozumienie dotyczące ujednolicenia pomiarów dotyczących zużycia energii w data center. Osiągnięcie wspólnego stanowiska jest istotne, bowiem do tej pory użytkownicy data center korzystali z różnych wskaźników.

Głównym inicjatorem porozumienia jest Green Grid, globalne konsorcjum pracujące nad zwiększaniem sprawności w centrach przetwarzania danych i biznesowych środowiskach komputerowych. Pozostali sygnatariusze to Departament Energii USA, Agencja Ochrony Środowiska USA, ministerstwo gospodarki Japonii oraz Kodeks Postępowania Unii Europejskiej w sprawie centrów przetwarzania danych.

Wszyscy zgodnie wybrali PUE (Power Usage Effectiveness) jako preferowany wskaźnik pomiaru zużycia energii. Jego wartość stanowi iloraz mocy pobieranej przez urządzenia stanowiące wyposażenie centrum danych oraz mocy pobieranej przez urządzenia IT, np. serwery, przełączniki, pamięci masowe i inne. Wartość 1 oznacza efektywne zużycie energii, jeśli wskaźnik zbliża się do wartości 2 to oznacza, że data center jest bardzo energochłonne.

Decyzja o wyborze współczynnika PUE nie powinna nikogo zaskoczyć. Jego autorem jest wszak jeden z głównych sygnatariuszy porozumienia – Green Grid. Niektóre koncerny, takie jak Google czy Microsoft, już wcześniej publikowały dane dotyczące energooszczędności, posługując się właśnie tym wskaźnikiem.

Prace grupy nie kończą się wraz z dniem wyboru PUE. Autorzy porozumienia muszą opracować szereg detali dotyczących poboru mocy. Jednym z kolejnych kroków ma być opracowanie i zdefiniowanie innych współczynników opisujących zużycie energii w centrach danych.

Źródło: techworld.com

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ