Wirtualny przełącznik Cisco w ESX Serverze

0

Cisco i VMware nawiązały współpracę w celu tworzenia wspólnych rozwiązań do centrów danych. Pierwszym efektem współpracy jest programowy, wirtualny przełącznik Cisco Nexus 1000V, który będzie dostępny jako opcjonalny element ESX Servera i Virtual Infrastructure.

Firmy będą też wymieniać się doświadczeniami w zakresie technologii sieciowych i wirtualizacyjnych, aby rozszerzyć swoje oferty o nowe usługi. Dystrybutorzy będę mogli korzystać ze wspólnych szkoleń dotyczących pomocy technicznej dla klientów wirtualizujących swoje centra danych. Poza tym współpraca obejmie integrację rozwiązań VMware Virtual Desktop Infrastructure (VDI) i Cisco Application Delivery Networking, której celem jest zwiększenie wydajności infrastruktury wirtualnych pulpitów w sieciach rozległych oraz poprawienie mechanizmów automatycznego backupu i przywracania po awarii. Poza tym zdalni użytkownicy mają otrzymać możliwość centralnego i rozproszonego drukowania.

Przełącznik Cisco Nexus 1000V ma uprościć działanie fizycznej i wirtualnej infrastruktury sieciowej oraz ułatwić zarządzanie serwerami, urządzeniami wirtualnymi i sieciami. Nowy przełącznik jest implementacją w środowisku wirtualnym rozwiązań znanych z fizycznych przełączników Cisco, jak mechanizmy zabezpieczeń, automatyczne zarządzanie i dostęp do funkcji diagnostycznych.

Wirtualne połączenia
Nexus 1000V będzie jako pierwszy wyposażony w technologię wirtualnych połączeń sieciowych (VN-Link) umożliwiającą integrację ze środowiskiem vNetwork Distributed Switch firmy VMware. Pozwala to stworzyć przejrzystą, logiczną infrastrukturę sieciową, która będzie łatwiejsza w zarządzaniu.

VN-Link tworzy połączenia między mechanizmami zarządzania serwerami, pamięcią masową i siecią, aby informacje o zmianach w jednym z tych środowisk mogły być przesyłane do pozostałych. Przykładowo, gdy użytkownik ESX Servera i VirtualCenter zainicjuje przeniesienie wirtualnej maszyny z jednego serwera fizycznego na drugi, informacja o tym zdarzeniu zostanie przesłana do sieci SAN oraz sieci obsługującej centrum danych, co pozwoli na przeniesienie odpowiedniego profilu sieciowego i usług pamięci masowych razem z tą maszyną wirtualną.

W przyszłości technologia VN-link będzie wbudowana również w inne przełączniki Cisco obsługujące nowe, zgłoszone do IEEE protokoły wirtualnych sieci opracowane przez Cisco i VMware. Chodzi m.in. o protokół Network Interface Virtualization, który umożliwi dostarczanie technologii VN-Link w wysokowydajnych rozwiązaniach sprzętowych.

Według zapowiedzi Cisco Nexus 1000V z technologią VN-Link będzie dostępny dla użytkowników w pierwszej połowie 2009 roku.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ