Motorola zaprezentowała nową architekturę WING5. Większa inteligencja sieciowa oraz łatwiejsze zarządzanie produktami WLAN 802.11n, pozwolą lepiej wykorzystać możliwości sieci bezprzewodowych.
Jednym z najważniejszych urządzeń w firmowych sieciach WLAN jest kontroler, który steruje przepływem danych, odpowiada za politykę bezpieczeństwa i odpowiednią jakości usług. Motorola uważa, że ze względu na gwałtowny przyrost ruchu w sieciach mobilnych, trzeba sięgnąć po bardziej efektywne rozwiązania. – W firmach przybywa liczba pracowników mobilnych. Użytkownicy bezprzewodowych terminali pobierają coraz więcej aplikacji. W ubiegłym roku odnotowano 2,4 miliardy pobrań, z czego duża część miała miejsce w przedsiębiorstwach – tłumaczy Phil Bolt z Motoroli.
Dodawanie kolejnych punktów dostępowych, zwłaszcza w organizacjach, gdzie występuje duże obciążenie sieci, nie zawsze zdaje egzamin, a poza tym wiąże się z dużymi kosztami. Wdrożenie produktów opartych o architekturę WING5 ma uprościć, a przy okazji obniżyć środki przeznaczone na budowę sieci bezprzewodowych w przedsiębiorstwach. – Korporacje potrzebują mniej sprzętu, w tym także kontrolerów, aby zbudować w pełni funkcjonalne sieci. Zrób więcej, sięgając po mniej – przekonuje Massimo Gotti z Motoroli.
Punkty dostępowe z rodziny WING5 charakteryzują się wysoką inteligencją sieciową i posiadają mechanizmy będące domeną kontrolerów WLAN. Takie rozwiązanie pozwala punktom dostępowym komunikować się bezpośrednio ze sobą i poszukiwać najbardziej optymalnych ścieżek do przesyłu danych, zapewniając jednocześnie QoS i bezpieczeństwo. Motorola przekonuje, że nowa architektura przyczyni się do zmniejszenie liczby punktów dostępowych oraz kontrolerów w sieciach WLAN. Oferowane przez producenta punkty dostępowe mają większy zasięg i wbudowane czujniki na użytek bezprzewodowego systemu ochrony przed włamaniami albo utrzymywania sprawności sieci
Rozwiązanie WiNG 5 WLAN jest obecnie dostępne w zintegrowanych kontrolerach usług bezprzewodowych RFS 4000 oraz punktach dostępowych AP 650. Stopniowe wprowadzanie go do kontrolerów bezprzewodowych RFS 6000 i RFS 7000 oraz punktów dostępowych AP 6511, AP 7131 i AP 7181 ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2011 roku.
Wojciech Urbanek