WiMAX zdobywa Azję

0

Liczba sieci WiMAX sukcesywnie rośnie. To przede wszystkim zasługa operatorów z Azji. Analitycy przewidują, że w najbliższych latach technologia zyska również popularność w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej.

Według danych organizacji WiMAX Forum w 140 państwach świata działa obecnie 475 sieci WiMAX. W ciągu ostatniego roku operatorzy uruchomili 215 sieci, a do grona użytkowników dołączyli mieszkańcy kolejnych 30 państw. Na rynku pojawia się także coraz więcej produktów certyfikowanych przez WiMAX Forum. Na koniec ubiegłego roku certyfikat posiadały 82 urządzenia. W bieżącym roku certyfikat WiMAX Forum otrzyma 180 produktów.

Potencjał technologii był prezentowany m.in. podczas dwóch tegorocznych imprez „Global Congress” w Amsterdamie oraz „WiMAX Congress Asia” w Singapurze . Operator P1 z Malezji przedstawił możliwości mobilnej wersji WiMAX podczas jazdy autobusem. W czasie testu udało się pobierać dane z prędkością 6,4 Mbps. Peter Yen, prezes tajwańskiego operatora WiMAX – Tatung Infocomm, zwrócił uwagę na fakt, że użytkownicy WiMAX często korzystają z wyższych przepustowości niż abonenci telefonii 3G. – Klienci Tatung Infocomm pobierają dane z prędkością 10 Mbps, natomiast prędkość transmisji od użytkownika do sieci wynosi 3 Mbps. Z kolei w sieciach 3G realne prędkości wynoszą odpowiednio 2Mbps i 1 Mbps – powiedział Yen.

W nieodległej przyszłości poważnym zagrożeniem dla WiMAX może być technologia LTE. Pierwsze komercyjne sieci LTE wystartują już w przyszłym roku. Niemniej organizacja WiMAX Forum twierdzi, że LTE w ciągu najbliższych trzech lat będzie technologią niszową, a realną alternatywą dla mobilnej wersji WiMAX (802.16e) pozostanie telefonia 3G.

Agencja badawcza Juniper Research przewiduje, że w 2014 r. liczba abonentów 802.16 e zbliży się do 50 milionów. Najwięcej użytkowników pochodzić będzie z Dalekiego Wschodu i Chin, a następnie z Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ