Wideo w sieciach, czyli medianet

0

Cisco konsekwentnie trzyma się koncepcji „wideo zmienia wszystko”. Obecnie firma wprowadza nowe technologie umożliwiające szersze wykorzystanie sieci IP do komunikacji wideo i obsługi aplikacji multimedialnych.

Rozwiązania ta mają zamienić tradycyjną sieć w medianet (sieć medialną) i umożliwić korzystanie z zaawansowanych form komunikacji i rozrywki za pośrednictwem sieci operatorskich, firmowych i domowych.

Komunikacja oparta na danych powoli jest wypierana przez komunikację wideo i multimedialną, której obsłużenie w rdzeniu sieci publicznych i prywatnych jest dużym wyzwaniem. Dlatego Cisco udostępnia infrastrukturę zoptymalizowaną pod kątem multimediów.

„Internet i sieci IP, jakie znamy, ulegają zmianom” ― powiedział Marthin De Beer, wiceprezes działu Emerging Technologies group w firmie Cisco. „W najbliższej przyszłości 90% konsumenckiego ruchu sieciowego będą stanowiły treści wideo i multimedialne, a nowe technologie i urządzenia do obsługi sieci medialnych (medianet) spowodują nie tylko przejście na nowy rodzaj sieci, ale także umożliwią (…) połączenie na jednej platformie sieciowej obsługi wideo, multimediów, głosu i danych. (…) rozwiązania do obsługi 'sieci medialnych’ (medianet) umożliwią nowe metody współpracy sieciowej i wirtualizacji, takie, jakie tłumaczenie treści w różnych językach (…)”

Dział Emerging Technologies Group się firmy Cisco przygotował platformę do przetwarzania mediów dla przedsiębiorstw, która służy do formatowania obrazu wideo i multimediów, aby umożliwić ich oglądanie na różnych urządzeniach. Moduł Cisco Media Experience Engine 3000, umożliwiający tworzenie treści i ich udostępnianie, zapewnia konwersję mediów, postprodukcję w czasie rzeczywistym, montaż, formatowanie i możliwości dystrybucji. Pomaga przedsiębiorstwom opracowywać treści wizualne i umożliwia poufną komunikację z pracownikami i klientami.

Kolejnym przedsięwzięciem zrealizowanym w ramach inicjatywy medianet, jest wprowadzenie do sprzedaży rozwiązania AT&T Telepresence umożliwiającego wielopunktową komunikację między firmami, np. organizowanie spotkań z klientami, dostawcami i partnerami za pośrednictwem serwisu AT&T Business Exchange.

Wprowadzony w połowie listopada router brzegowy ASR 9000 został wyposażony w moduł Cisco Advanced Video Services Module (AVSM), który zapewnia terabajtową przepustowość strumieniową z agregacją na brzegach, a jednocześnie oferuje buforowanie treści, wstawianie reklam, szybką zmianę kanałów i korekcję błędów. Funkcje zmiany kanałów i wbudowany mechanizm korekcji błędów w transmisji wideo w trybie unicastingu i multicastingu umożliwiają wykrywanie błędów przez każdą przystawkę i retransmisję w czasie kilku milisekund, co pozwala zachować dobrą jakość przesyłanego obrazu.

Technologia Cisco TelePresence over Satellite umożliwia nawiązywanie łączności satelitarnej w miejscach, w których niedostępne są połączenia przewodowe o dużej przepustowości. Wykorzystano ją do nawiązania komunikacji między oddziałami stacjonującymi w Afganistanie i Iraku z rodzinami w Stanach Zjednoczonych.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ