Wi-Fi w ofensywie

0

Technologia Wi-Fi zatacza coraz szersze kręgi. Korzystają z niej nie tylko komputery czy produkty sieciowe, ale również mobilne terminale i urządzenia z segmentu elektroniki konsumenckiej.

W 2008 na rynku pojawiło się ponad 1000 nowych produktów wyposażonych w interfejs Wi-Fi. In-Stat przewiduje, że w tym roku liczba urządzeń korzystających z tej technologii odnotuje znaczący wzrost. Duża dynamika przyrostu występuje zwłaszcza w grupie, tzw. stacjonarnych urządzeń elektroniki konsumenckiej, do których zalicza się produkty wymagające dostępu do gniazdka elektrycznego, np. telewizory czy cyfrowe ramki fotograficzne.

Jak wynika z danych In-Stat w 2007 roku do sprzedaży trafiły zaledwie 22 tego typu urządzenia z modułem Wi-Fi. Ale w pierwszym półroczu bieżącego roku na rynku zadebiutowało 55 urządzeń posiadających możliwość komunikacji poprzez WLAN. In Stat zwraca także uwagę na coraz większą liczbę telewizorów wyposażonych w łącze Wi-Fi. Jednym z najbardziej aktywnych producentów w tym segmencie rynku jest Philips.

Producentem, który może pochwalić się największą dynamiką przyrostu urządzeń z modułem Wi-Fi jest Hewlett Packard. W 2008 roku liczba tego typu produktów w ofercie HP potroiła się w porównaniu z rokiem 2007. Natomiast producentem wprowadzającym na rynek najwięcej urządzeń oferujących standard 802.11n jest Cisco. Wprawdzie w ubiegłym roku dominowały produkty korzystające ze standardu 802.11 b/g, to jednak In Stat przewiduje, że na koniec 2009 roku prymat należeć będzie do technologii 802.11n.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ