Wi-Fi 802.11n w smartfonach

0

Sprzedaż smartfonów rośnie w szybkim tempie, podobnie jak liczba programów obsługiwanych przez wielozadaniowe telefony. Analitycy z In Stat przewidują, że producenci coraz częściej będą wyposażać terminale w moduły WLAN zgodne ze standardem 802.11n.

Użytkownicy zaawansowanych telefonów chętnie surfują po sieci, a wiele z tych osób łączy się z Internetem poprzez WLAN. Jak wynika z zestawienia In Stat, w pierwszym kwartale bieżącego roku na światowych rynkach były dostępne 323 telefony przystosowane do obsługi standardu 802.11b/g i zaledwie jeden współpracujący z 802.11n.

Zdaniem Victorii Todale z In Stat, popyt na nowe układy w smartfonach jest kwestią dość złożoną. Wprawdzie producenci terminali chcą, aby ich urządzenia charakteryzowały się jak najlepszymi parametrami, ale z drugiej strony nie mogą zapominać o otoczeniu zewnętrznym. Czynnikiem, który przyspieszy implementację modułu 802.11 n w mobilnych terminalach, będzie postępująca adaptacja standardu w innych urządzeniach – punktach dostępowych, routerach itp. In Stat zwraca uwagę, m.in. na wyniki sprzedaży routerów dla SOHO. W drugim kwartale bieżącego roku 40,6 % urządzeń, które trafiły do nabywców, było wyposażonych w moduł 802.11n.

Na rynku dostępny jest już od dłuższego czasu chip BCM4329 firmy Broadcom umożliwiający korzystania z nowego standardu, natomiast Atheros w tym tygodniu poinformował o wprowadzeniu na rynek dwóch chipów: AR6003 i AR6133, które będą obsługiwać 802.11n. Zastosowanie 802.11n pozwala nie tylko na szybszą transmisję danych, ale również na bardziej efektywne zużycie energii. Większa szerokość pasma powoduje, że podczas surfowania w Internecie czas pracy baterii jest dłuższy niż w przypadku 802.11 b/g.

Smartfony, aby poradzić sobie z obsługą nowych aplikacji, wymagają lepszych procesorów, bardziej energooszczędnych baterii, profesjonalnych wyszukiwarek. Terminale pracują pod kontrolą coraz bardziej zaawansowanych systemów operacyjnych. Producenci terminali nie pozostaną obojętni wobec korzyści, jakie niesie ze sobą 802.11n.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ