VoIP w sieciach mobilnych

0

VoIP zacznie odgrywać coraz większą rolę w sieciach mobilnych. Gartner przewiduje, że komórkowi operatorzy infrastrukturalni zaczną tracić przychody z połączeń głosowych na rzecz nowych graczy. W 2019 roku co drugie połączenie w sieciach komórkowych będzie realizowane za pośrednictwem mobilnej aplikacji VoIP.

Stawka, o którą będzie toczyć się walka, jest bardzo wysoka, bowiem wartość globalnego rynku mobilnych połączeń głosowych wynosi 692 miliardy dolarów. Niemniej, Gartner ma również dobre wiadomości dla operatorów telefonii ruchomej. Analitycy nie spodziewają się jak na razie rewolucji pomimo tego, że już dziś istnieją warunki pozwalające na rozwój mobilnego VoIP.

Kilku dostawców VoIP – Skype, Truphone czy Fring oferuje darmowe połączenia głosowe w sieciach mobilnych, zazwyczaj wykorzystując do tego celu bezprzewodowe sieci LAN (VoWi-Fi). Jednak prawdziwa ekspansja tego typu usług nastąpi dopiero za kilka lat. „Mobilne połączenia VoIP realizowane pomiędzy dwoma użytkownikami, korzystającymi z tej technologii, staną się zjawiskiem powszechnym w 2017 roku, kiedy operatorzy w pełni zaimplementują sieci 4G” – mówi Tole Hart z Gartnera.

Z chwilą, gdy rynek dojrzeje do nowych rozwiązań, migracja do mobilnego VoIP powinna postępować bardzo szybko. Użytkowników przyciągną przede wszystkim oszczędności wynikające z zastosowania technologii. Zdaniem Harta, w ciągu najbliższej dekady około 30 procent połączeń głosowych w sieciach ruchomych będzie realizowanych przez Google, Facebook, MySpace i Yahoo. Portale zaadoptują usługę bezprzewodowego VoIP jako jedną z opcji w swoich komunikacyjnych hubach.

Analitycy dostrzegają czynniki, które mogą zahamować adaptację usług VoIP w sieciach mobilnych. Jednym z nich mogą być opóźnienia we wdrażaniu sieci 4G, spowodowane światowym kryzysem. Niezależnie od tego, w ciągu najbliższych 5-10 lat sieci 4G staną się nieodłącznym elementem krajobrazu telekomunikacyjnego, a VoIP wywrze silny wpływ na rynek komunikacji mobilnej. Dlatego Gartner radzi operatorom infrastrukturalnym, aby już dziś uwzględniali w swoich planach biznesowych rozwój nowych usług, jak mobilny VoIP, a także pojawienie się nowych konkurentów. Optymalnym rozwiązanie wydaje się być kooperacja z innymi dostawcami, a także poszukiwanie nowych źródeł przychodów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ