Telnet, protokół do zdalnej pracy

0

Telnet to protokół łączenia się z komputerami w Internecie. Został opublikowany w 1972 roku, czyli w czasach, gdy liczbę komputerów na świecie liczyło się na sztuki. Telnet to również nazwa programu korzystającego z tego protokołu, który znajdziecie w każdym systemie operacyjnym.

 

Mając jednak na uwadze, że program jest dosyć wiekowy, należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami, takimi jak:

  • Stosunkowo mało wygodna i intuicyjna obsługa. Trzeba pamiętać nie tylko nazwy poleceń, ale także ich składnię a nawet kolejność wprowadzania.
  • Transmisja nie jest szyfrowana, co oznacza, że nie ma praktycznie żadnych przeszkód, aby „podsłuchać” wysyłane i odbierane dane.
  • Analiza rezultatów działania niektórych funkcji może na pierwszy rzut oka wcale nie być łatwa.

 

Jeżeli jednak poznasz ten program bliżej, zobaczysz, jak naprawdę działa komunikacja w Internecie „od kuchni” i co w rzeczywistości płynie po łączach w sieci.

Jak połączyć się z innym komputerem

Na początek wykorzystamy telnet do celu, dla którego został pierwotnie skonstruowany, czyli podłączymy się do innego komputera w sieci. Największym problemem zapewne będzie znalezienie takiego komputera, jako że praktycznie nikt – ze względów bezpieczeństwa – nie udostępnia dostępu do swoich komputerów za pomocą nieszyfrowanych połączeń. Zazwyczaj są to serwery w sieciach lokalnych (firmowych, studenckich) i są przystosowane do ściśle określonych zadań (np. można się na nie zalogować tylko raz, w celu zmiany domyślnego hasła).

telnet01

Rysunek 1. Logowanie za pomocą telnetu? Nic prostszego!

Jeżeli jednak chcesz mieć dostęp do takiego komputera, wystarczy po uruchomieniu telnetu wpisać polecenie: open nazwa_komputera_lub_adres_ip, np.: open 172.16.2.95, następnie podać login i hasło, aby komputer bez oporów zaprosił Was do środka.

Teraz, znając polecenia zdalnego systemu (zapewne będzie to Linux lub podobny), możesz na nim pracować tak, jakbyście byli przy nim fizyczne! Ani odległość, ani szybkość łącza nie ma tu żadnego znaczenia. Siedząc wygodnie w domu, macie możliwość bezproblemowej pracy na odległym komputerze. Możesz wykonać czynności takie, jak:

  • links lub lynx – przeglądarki WWW pracujące w trybie tekstowym. Links dodatkowo obsługuje ramki.
  • mail lub pine – programy do wysyłania i odbierania poczty e-mail.
  • ftp – aplikacja do łączenia się z serwerami ftp.
  • mc – Midnight Commander, klon popularnego Norton Commandera.
  • wget – uniwersalna aplikacja do pobierania plików oraz pobierania całych serwisów WWW.
  • slrn – program do obsługi grup dyskusyjnych.

Połączenie kończy polecenie exit.

Ze względu na jawność danych przesyłanych za pomocą telnetu nie może być on stosowany do połączeń wymagających poufności. Dlatego też został on praktycznie wyparty przez inny protokół, zwany ssh. Działa on na identycznej zasadzie, z tym tylko, że zapewnia on przez cały czas połączenia bezpieczną, szyfrowaną transmisję danych, a co najważniejsze odbywa się to w zupełnie niezauważalny sposób.

W tym celu wystarczy pobrać ze strony www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty darmową aplikację o nazwie PuTTY (najlepszy program do obsługi połączeń telnetowych i ssh), w polu Host Name (or IP Address) wpisać nazwę lub adres IP komputera, jako protokół wybrać ssh i kliknąć Open.

Przy pierwszym podłączeniu do komputera będziecie musieli zaakceptować jego „odcisk palca”. Jest to ciąg znaków, niepowtarzalny i charakterystyczny dla każdego serwera, dzięki czemu nie jest możliwe „podszycie się” pod czyjś komputer.

Po podaniu loginu i hasła, identycznie jak przy sesji z wykorzystaniem telnetu, możesz w praktycznie dowolny (ale ograniczony przez administratora) sposób zarządzać komputerem.

Przeczytaj również:
2. Wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail przez Telnet
3. Przeglądanie stron WWW za pomocą Telnetu

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ