Tele2 i Telenor razem zbudują LTE

0

Szwedzcy operatorzy Tele2 i Telenor wspólnie wybudują sieć LTE. Współpraca dwóch operatorów zmniejszy koszty inwestycji, a także pozwoli stworzyć konkurencyjną ofertę.

Tele2 i Telenor utworzą firmę, która zajmie się budową, a także wdrożeniem LTE. Operatorzy przewidują, że klienci będą mogli korzystać z usług nowej sieci już pod koniec 2010 roku. Wtedy mają być też dostępne pierwsze urządzenia pracujące w tym standardzie. Telenor posiada licencję na budowę sieci 4G w Norwegii, gdzie już rozpoczął pierwsze testy. Operator ma ambicje być największym dostawcą szerokopasmowego mobilnego Internetu w Skandynawii.

„Jesteśmy dumni, że Szwecja będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym sieć 4G znajdzie się w zasięgu całej populacji. Klienci uzyskają nie tylko lepszą jakość usług głosowych, ale również mobilny Internet z szybkością większą od obecnej o 10-15 razy” – powiedział Niclas Palmstierna, CEO Tele2 Szwecja. Tele2 i Telenor będą równorzędnymi partnerami. Porozumienie zakłada również podział pasma 900MHz i 2600MHz, przeznaczonego dla sieci LTE w Szwecji.

„Przejście z telefonii stacjonarnej do mobilnej będzie przebiegało w Szwecji znacznie szybciej niż do tej pory. Dostęp do szybkiej sieci i urządzeń następnej generacji, zdecydowanie zwiększy wykorzystanie usług mobilnych” – powiedziała Katja Ruud z Gartnera.

Operatorzy przewidują, że do 2013 roku 99% Szwedów znajdzie się w zasięgu szerokopasmowego mobilnego broadbandu. Na terenach oddalonych od aglomeracji maksymalna szybkość pobierania danych będzie wynosić do 80 Mbit/s, a w aglomeracjach nawet do 150 Mbit/s.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ