Szerokopasmowy internet przyszłością Polski

0

W czasie gdy Warszawa obejmuje rolę gospodarza Konferencji FTTH 2015, polski rząd musi podjąć kluczowe decyzje, które rozstrzygną o dostępności superszybkich łącz internetowych dla firm i użytkowników indywidualnych. Tylko strategia oparta na technologii FTTH jest w stanie stworzyć solidną i długotrwałą podstawę infrastruktury cyfrowej.

Polska cierpi na brak nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dostęp do usług szerokopasmowych jest wciąż niższy od średniej europejskiej, zwłaszcza w obszarach wiejskich. Łączna liczba użytkowników FTTH/B pod koniec 2013 roku wyniosła 77 tys. Ponieważ stanowią oni zaledwie 0,51 proc. gospodarstw domowych, kraj nie został zaklasyfikowany w poprzedniej edycji rankingu FTTH. Dzieje się tak mimo faktu, że Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie, o czym świadczy wzrost produktu krajowego brutto o 18,2 proc. od 2007 do 2013 roku.

Według Global FTTH Ranking, europejskim numerem jeden i jednocześnie siódmym krajem świata pod względem odsetka abonentów FTTH jest Litwa, w której dostęp do Internetu światłowodowego ma 100 proc. mieszkańców, a korzysta z niego 34 proc. z nich. Za nią uplasowały się Szwecja, gdzie z usług FTTH korzysta 26,5 proc. gospodarstw domowych i Łotwa z wynikiem 23,3 proc. Z kolei pod względem liczby nowych użytkowników, najlepszy wynik osiągnęła Hiszpania, gdzie w ubiegłym roku dostęp do szerokopasmowego Internetu doprowadzono do 2,4 mln gospodarstw domowych. W dalszej kolejności uplasowały się Francja (710 tys.), a także Portugalia i Szwecja (550 tys. przyłączeń każda).

W Polsce w latach 2007-2013, dzięki finansowaniu z Unii Europejskiej, uruchomiono budowę regionalnych sieci światłowodowych, tzw. sieci dystrybucyjnych. Pełnią one bardzo ważną funkcję, mają za zadanie dotrzeć do większości gmin na terenie kraju. Jak podkreślają eksperci z FTTH Council Europe, w 2014 roku polski rząd musi ustalić strategię wykorzystania środków w kolejnej perspektywie finansowej UE tak, by zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, zapewnić do 2020 roku wszystkim mieszkańcom Polski dostęp do łącza internetowego w ramach tzw. sieci dostępowych, które na terenie poszczególnych gmin zapewnią przyłączenie do szybkiego Internetu poszczególnych odbiorców.

– To jest moment, w którym należy podjąć właściwe dla przyszłości Polski decyzje – mówi Karin Ahl, prezes FTTH Council Europe. 12 edycja Konferencji FTTH będzie okazją, aby dowiedzieć się, w jaki sposób usługi oparte na sieciach światłowodowych mogą poprawić wydajność, innowacyjność i jakość życia. Konferencja odbędzie się w Warszawskim Centrum EXPO XXI, w dniach 10-12 lutego 2015 roku. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a także Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ