Superkomputer z akceleratorami NVIDIA ustanawia rekord świata

0

Firma NVIDIA poinformowała, że włoski superkomputer „Eurora”, wykorzystujący akceleratory graficzne NVIDIA Tesla oparte na najszybszej i najwydajniejszej architekturze do obliczeń wysokowydajnych NVIDIA Kepler, ustanowił nowy rekord w efektywności energetycznej osiąganej przez centra danych.

Superkomputer Eurora został zbudowany przez firmę Eurotech i zainstalowano go w obiekcie Cineca we włoskiej Bolonii, najpotężniejszym centrum komputerowym w tym kraju. Nowa maszyna osiąga 3150 megaflopsów stałej wydajności na wat, co jest wynikiem lepszym o 26% względem dotychczasowego lidera Green500, czyli listy najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów.

Rekordowy rezultat jest wynikiem zaimplementowania 128 wysokowydajnych, energooszczędnych akceleratorów NVIDIA Tesla K20 w superkomputerze Eurotech Aurora Tigon, wyposażonego w innowacyjną technologię chłodzenia gorącą wodą, za pomocą której chłodzone są wszystkie elektroniczne i elektryczne komponenty systemu.

Dzięki połączeniu akceleratorów graficznych NVIDIA Tesla K20 z technologią chłodzenia gorącą wodą firmy Eurotech, system Eurora jest bardziej wydajny i kompaktowy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami chłodzonymi powietrzem. Systemy obliczeń wysokowydajnych oparte na architekturze sprzętowej Eurora – w tym komputer Eurotech Aurora Tigon – pozwolą zmniejszyć rachunki za energię o blisko połowę, a także zredukować całkowity koszt posiadania o ok. 30-50 procent.

Dostęp do systemu Eurora posiadają członkowie partnerstwa na rzecz zaawansowanych technologii obliczeniowych w Europie (PRACE) (należy do niego również Polska) oraz największe włoskie jednostki badawcze. Pozwoli naukowcom na rozwój badań w wielu dyscyplinach naukowych, w tym materiałoznawstwie, astrofizyce, naukach przyrodniczych i naukach o Ziemi.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ