Specyfikacja Ethernet 40 Gbit/s i 100 Gbit/s już w marcu

0

Grupa IEEE 802.3ba zapowiada, że w marcu bieżącego roku udostępni pierwszą wersję specyfikacji standardów 40 i 100 Gbit/s Ethernet. Mimo zawirowań ekonomicznych i wyzwań technologicznych, firmy nalegają, żeby następował postęp w pracach nad specyfikacją.

„Dokładamy starań, żeby przejść do kolejnej fazy prac”, powiedział John D’Ambrosia, naukowiec z firmy Force10 Networks, który przewodniczy pracom nad standardem. „Pracujemy nad uporządkowaniem dokumentu i nie zostało nam już zbyt wiele poprawek do wprowadzenia.”

Specyfikacja uwzględnia szeroki wachlarz zastosowań, m.in. okablowanie wielomodowe o długości 40 km i zapewniające przepustowość 100 Gbit/s oraz okablowanie miedziane o długości 10 m o przepustowości 40 i 100 Gbit/s.

Firma NetLogic Microsystems zaprezentowała już chip warstwy fizycznej (PHY) zgodny ze specyfikacją, a w czerwcu zeszłego roku grupa firma dokonała demonstracji działającej instalacji 100 GE.

„Są już firmy, które prowadzą testy, aby sprawdzić, jak mogą wykorzystać obecne i nowe systemy” powiedział D’Ambrosia. Operatorzy telekomunikacyjni to pierwsze firmy, które są zainteresowane nowym standardem, ponieważ zmagają się z szybko rosnącą transmisją wideo i serwisami Web 2.0. Przykładowo, w Amsterdamie w lipcu 2008 roku zanotowano wzrost ruchu z 300 do 528Gbit/s.

Już przejście na standard 40 GE pozwoli znacznie zredukować okablowanie, choć nie będzie to łatwe. Wciąż jest sporo problemów technicznych do rozwiązania, a pierwsze produkty będą zapewne wykorzystywać wiele kanałów 10 GE, co wiąże się z wydzielaniem dużych ilości ciepła.

Oczekuje się, że docelowo producenci będą wykorzystywać kanały 20-25 Gbit/s, co będzie wymagało opracowania nowych złączy. Optical Internetworking Forum uruchomiło już program, w ramach którego mają zostać zdefiniowane interfejsy 20 GE i szybsze.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ