Sieci opierają się kryzysowi

0

Kwartalny raport „Network Tracker” przygotowany przez IDC pokazuje wzrost wydatków o 4% na infrastrukturę sieciową, porównując kwartał do kwartału. Sprzedaż osiągnęła 3,8 miliarda dolarów, ale w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego jest to o 5% mniej.

Jeśli jednak z porównania wykluczy się produkty adresowane do użytkowników domowych, rynek urządzeń sieciowych prezentuje się nieco lepiej. W tym przypadku kwartalny wzrost wyniesie 8%, a spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym będzie na poziomie 1%.

„Wprawdzie kryzys ekonomiczny nie dotknął w pełni rynku rozwiązań sieciowych, ale wzrost jest zdecydowanie wolniejszy niż w 2007 roku i spodziewamy się, że czwarty kwartał 2009 roku będzie znacznie trudniejszy dla producentów, ponieważ klienci będą odkładać realizację zamówień,” powiedział Evelien Wiggers, menedżer w dziale European Enterprise Communications Infrastructure w IDC. „Wierzymy jednak, że rynek rozwiązań sieciowych będzie się rozwijał, choć dużo wolniej, niż przed kryzysem finansowym.”

Wśród najważniejszych wniosku z badań warto wymienić:

  • Najbardziej stabilny był popyt na urządzenia WLAN do firm. W tym segmencie zarówno wzrost kwartalny, jak i roczny wyniósł 8%. Sprzedaż przełączników Ehternet wzrosła o 10% kwartał do kwartału, ale tylko o 1% porównując z tym samym okresem roku 2007. Sprzedaż routerów wzrosła o 5% w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale spadła o 4% porównując rok do roku.
  • Udział przychodów ze sprzedaży urządzeń domowych spadł z 20% w drugim kwartale 2008 roku do 17% w trzecim kwartale. Było to spowodowane głównie nasyceniem rynku oraz presją na obniżanie cen.
  • Największym producentem rozwiązań sieciowych pozostała firma Cisco, która ma 55% udział w przychodach z tego rynku, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe. Drugim co do wielkości graczem jest Juniper Networks, ale ze znacznie niższym udziałem w rynku – 4.7%. Niewiele mniejsze udziały mają Alcatel-Lucent (4.5%) oraz Hewlett-Packard Procurve (4.4%).

Badanie przeprowadzono w 23 krajach w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka).

Źródło: www.idc.com.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ