Serwery Unix do lamusa?

0

Nadchodzą chude lata dla systemów Unix. Analitycy nie mają złudzeń – sprzedaż serwerów opartych na platformie Unix będzie się kurczyć.

Serwery klasy UNIX przez długi okres odgrywały pierwszoplanową rolę na rynku korporacyjnym, ale ich najlepsze lata już minęły. IDC przewiduje, że przychody ze sprzedaży serwerów UNIX spadną z 10,2 mld USD w 2012 do 8,7 mld w 2017. Również Gartner widzi przyszłość systemów UNIX w czarnych barwach, ich udział z 16% w 2012 roku spadnie do 9% na koniec 2017 roku. Czym tłumaczyć ten odwrót? Jean Bozman z IDC, przypisuje spadek rozwiązań UNIX narastającej konkurencji ze strony systemów operacyjnych Linux oraz Microsoft, a także poprawie wydajności sprzętu. Mocniejsze, a zarazem tańsze procesory, coraz lepiej radzą sobie z trudnymi zadaniami bez wsparcia systemu UNIX. Poza tym aplikacje jeszcze do niedawna obsługiwane wyłącznie przez Unix, dziś mogą być uruchamiane na konkurencyjnych systemach. Errol Rasit, analityk Gartnera, zwraca uwagę na postępującą migrację z platformy Unix do architektury x86. W większości przypadków x86 zdaje egzamin, realizując zadania do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla platform Unix, zapewniając zdecydowanie lepszy współczynnik ceny do wydajności. Ponadto architektura x86 znajduje szerokie zastosowanie w przetwarzaniu w chmurze czy tworzeniu zintegrowanej, skalowalnej i uproszczonej w zarządzaniu architektury.

Lawinę poruszyła firma HP, ogłaszając dwa lata temu projekt Oddysey. Wprawdzie zakłada on kontynuację rozwiązań opartych o Unix, ale jednocześnie przewiduje przeniesienie wielu funkcjonalności do świata architektury Unix. Przykładem jest nowa linia serwerów Integrity. – Dokonane zmiany pozwoliły o 33 procent obniżyć TCO, dziesięciokrotnie szybciej wykrywać zagrożenia oraz zwiększyć wydajność serwera do trzech razy – tłumaczy Piotr Zacharek, BCS Product Manager, HP Polska.
Klienci, którzy poszukują serwerów do obsługi krytycznych aplikacji, nie są skazani wyłącznie na rozwiązania Unix. – Użytkownicy stają przed dużym wyzwaniem, muszą bowiem zrozumieć różnice i poznać nowinki technologiczne, a następnie wykorzystać je we własnym środowisku. Uważam, że wciąż wiele firm pozostanie przy systemach Unix. Jednak znacznie więcej przedsiębiorców wybierze architekturę x86 – mówi Errol Rasit.

Wśród dostawców serwerów uniksowych liczą się tylko trzy firmy IBM, Oracle oraz HP. Ich udziały w rynku wynoszą odpowiednio 56%, 19,2 % i 18,6 %. Żaden z pozostałych graczy nie osiągnął nawet 2 procentowego udziału w segmencie serwerów Unix. Liderzy nie zamierzają wycofywać się z produkcji rozwiązań uniksowych. W pierwszej połowie roku na rynku pojawiła się bardzo interesująca linia serwerów Oracle – T5 oraz M5. Tacy producenci jak Oracle wciąż mogą liczyć na popyt ze strony firm telekomunikacyjnych, instytucji finansowych oraz administracji rządowej. Wymienione sektory powszechnie korzystają z serwerów Unix, niewiele wskazuje na to, że zaczną się ich pozbywać. Wciąż istnieję obawy czy systemy oparte na architekturze x86 sprostają zadaniu w krytycznych sytuacjach. Ryzyko jest duże. Awaria serwera należącego do sklepu internetowego w okresie przedświątecznym może nawet zagrozić rynkowej egzystencji.

 

 

Sprzedaż serwerów klasy Unix według IDC

 

Okres 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Wartość sprzedaż w mld USD 10.2 9.6 9.5 9.2 9.0 8.7

 

 

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ