SDN – odpowiedź na nowe wymagania sieci

0

Jedynym sposobem na sprostanie lawinowemu wzrostowi komunikacji machine to machine (M2M) oraz transferu danych jest technologia Software-Defined Networking (SDN). O skali zmian w wymaganiach świadczą liczby. Wartość rynku komunikacji M2M według prognoz do 2017 roku wzrośnie do 85 mld dolarów, a wolumen transmitowanych danych w sieciach podwaja się co dwa lata.

Klasyczny model rozwoju infrastruktury sieciowej polegający na dokładaniu kolejnych urządzeń i zwiększaniu przepustowości łączy jest kosztowny i pozwala na wykorzystanie zaledwie 10% mocy sieci. Sieci przyszłości potrzebują inteligentnego zarządzania już posiadanymi zasobami, kierując się kryteriami dopasowanymi do konkretnych aplikacji i priorytetów biznesowych.

Lista multimedialnych aplikacji wciąż się wydłuża – od cyfrowych aplikacji w diagnostyce medycznej, po dystrybucję treści wideo oraz przechowywanie danych społecznościowych w chmurze. Użytkownicy korzystający ze smartfonów, tabletów i laptopów oczekują, że aplikacje pracujące w czasie rzeczywistym takie jak transmisje wideo, będą dostępne równie łatwo i równie niezawodnie, co poczta e-mail. Wraz ze wzrostem oczekiwań użytkowników zapotrzebowanie na Quality of Experience (QoE) staje się coraz poważniejszym problemem.

Dzięki rozwojowi technologii Machine to Machine (M2M) możemy wyobrazić sobie telemetryczny system, w którym informacje o użytkowaniu samochodu przesyłane są za pośrednictwem sieci bezpośrednio z pojazdu do ubezpieczyciela. W tym przypadku potrzebna jest pomoc analityków, którzy ustalą indywidualną cenę ubezpieczenia dostosowaną do przyzwyczajeń i nawyków danego kierowcy. Oczywiście obciąży to sieć.Takie aplikacje wymagają określonej przepustowości i niespotykanych do tej pory modeli przesyłu danych. Dlatego zmieniający się nieustannie przesył danych, może stanowić nie lada wyzwanie dla sieci firmowych, które mogą mu nie podołać. Doprowadziło to do sytuacji, w której przestaje się sprawdzać tradycyjne dodawanie kolejnych drogich przełączników. Wiele firm idzie tą drogą – tworzy rozbudowane i drogie sieci, które i tak nie są w stanie poradzić sobie z nagłymi wzrostami natężenia ruchu.

Jak działa kompleksowe rozwiązanie SDN?

Sieci przyszłości potrzebują inteligentnego zarządzania wbudowanego w samą sieć, które udostępnia zasoby w zależności od aplikacji i zapotrzebowania, a nie dodatkowych urządzeń.Wydajne sieci IP przedsiębiorstw potrzebują nieskomplikowanych, elastycznych i dynamicznych rozwiązań: łatwych do wdrożenia, skonfigurowania i zarządzania. Nowe aplikacje wprowadzają do sieci nowe wzory ruchu. SDN umożliwia korzystną cenowo, opartą na systemie modularnym rozbudowę istniejącej infrastruktury. Oznacza to ucieczkę przed koniecznością inwestowania w drogie przełączniki z najwyższej półki.

Luc Andries, CTO SDNsquare, nowego globalnego partnera Alcatela-Lucenta, opowiada, jakie były przyczyny i skutki wprowadzenia przez jego firmę pierwszego kompleksowego rozwiązania SDN. “W ramach inteligentnego rozwiązania SDN można przenieść informacje z jednego przełącznika i wykorzystać je w innym miejscu. Tym samym zasada SDN stosowana jest dwukrotnie w ramach kompleksowego rozwiązania. Po pierwsze sieć kontrolowana jest z zewnątrz dzięki oprogramowaniu. Po drugie może służyć do kierowania ruchem w obrębie sieci. Dlatego rozwiązanie to nazywa się SDN².”

Przykładowo: aplikacje wideo mają określone wymagania. W niezbyt szybkiej sieci treści wideo są niemal bezużyteczne, szczególnie w porównaniu z tradycyjną wyszukiwarką. Aby SDN stało się rzeczywistością, konieczne jest właściwe rozwiązanie.

Zaawansowany system SDN – instalacja w mniej niż 15 minut

Gwarancja wyznaczania bezstratnych ścieżek przesyłania danych z minimalnym jitterem i opóźnieniami – oznacza to kontrolę nad złożonymi zależnościami w przypadku transferu dużych porcji danych. Możliwe jest jedynie dzięki zapewnieniu nadrzędnej kontroli, która jest czymś więcej niż konfiguracją pojedynczych przełączników. “Jesteśmy w pełni skupieni na wizji SDN od Alcatela-Lucenta. Dlaczego? Ponieważ zgłębiliśmy potencjał wydajnego przełącznika OmniSwitch 6900 i poznaliśmy jego niesamowite możliwości. Podejście SDNsquare we współpracy z Alcatel-Lucent Enterprise do SDN² jest wyjątkowe, ponieważ bierzemy pod uwagę całokształt sieci. To już nie jest zbiór działających niezależnie od siebie przełączników składających się na sieć, ale zaawansowany system, który inteligentnie zarządza wszystkimi ustawieniami całej sieci. Użytkownicy nie muszą już konfigurować elementów składających się na całą infrastrukturę, takich jak VLAN-y, tabele przekierowań czy ACL-e. Nasz zaawansowany system sam tworzy i konfiguruje topologię sieci, która jest gotowa do użytku w mniej niż 15 minut.”

SDN² inteligence – twój podręczny technik sieciowy

Ta technologia to przełom z punktu widzenia sieci w przetwarzaniu, zarządzaniu, przesyłaniu i przechowywaniu multimediów bez względu na format. Kluczem jest zapewnienie zautomatyzowanej, kompleksowej obsługi z pełną identyfikacją co i z jakim priorytetem powinno być transmitowane. Pozwala to zapewnić niezbędne i optymalne wykorzystanie przepustowości dla każdego procesu. Możliwe jest scentralizowanie kontroli nad systemem dzięki zewnętrznemu systemowi SDN, co zmniejsza złożoność sieci i zarządzania dzięki trzem głównym filarom:

– Wykorzystaniu graficznego kreatora do tworzenia topologii modularnych sieci SDN² na zdefiniowanych szablonach
– Dodawaniu klientów/serwerów w postaci węzłów
– Zapewnieniu indywidualnych przepływów danych między węzłami

Przepływ danych jest kontrolowany w całości przez sieć, a SDN² samodzielnie konfiguruje każdy przełącznik i wybiera optymalne ścieżki. Dzięki temu gwarantuje bezstratny transfer dla każdego wątku z odpowiednią prędkością. Pozwala to wyeliminować nadmierne obciążenie oraz zatory znane z sieci IP. Można konfigurować i zarządzać siecią z poziomu prostego w obsłudze, inteligentnego interfejsu graficznego, który w ciągu kilku minut stworzy plan sieci. Dzięki opcji symulacji całej sieci z poziomu interfejsu można skonfigurować całą infrastrukturę w sposób inteligentny – to jak podręczny technik sieciowy.

Kompleksowe rozwiązanie to potrójna korzyść: dla użytkownika końcowego sieci, zespołów IT zarządzających siecią oraz, co najważniejsze, dla budżetu. SDN gwarantuje, że sieć nie będzie wąskim gardłem dla aplikacji wymagających dużej przepustowości lub wysokiego priorytetu. Kompleksowe rozwiązania SDN umożliwiają firmom łatwe przejście z technologii 1Gb na 10Gb, co umożliwia przesyłanie dużych ilości danych, tworzenie gotowych, złożonych sieci w ciągu kilku minut i modularny rozwój infrastruktury.

Co najważniejsze – takie podejście daje wymierne oszczędności: wykorzystanie posiadanej sieci wzrasta do 100%, nakłady na zakup drogiego sprzętu są znacznie niższe. SDN² korzysta z mniej zaawansowanych przełączników, nie trzeba więc inwestować w duże i drogie jednostki. Ponadto można zamienić 4-8 serwerów 1Gb na jeden 10Gb.

Rafał Fazan, country manager w Alcatel-Lucent Enterprise

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ