Routery bezprzewodowe dla SOHO

0

Nowoczesne routery AC1750 umożliwiają ultraszybkie przesyłanie danych w sieciach bezprzewodowych z maksymalną, łączną prędkością do 1,75 Gb/s. Technologie takie jak Beamforming (modele AirLive) czy SmartBeam (D-Link) pozwalają pokryć zasięgiem oraz wyeliminować większość martwych stref nawet w dużym domu lub biurze.

Routery AC1750 to najbardziej zaawansowane urządzenia bezprzewodowe dostępne na rynku. Ceny tego typu routerów zaczynają się od 650 złotych wzwyż więc jest to propozycja dla wymagających użytkowników domowych i małych firm, które potrzebują wysoce wydajnych, stabilnych i funkcjonalnych urządzeń do utworzenia wewnętrznej sieci Wi-Fi z dostępem do internetu. Lukę między bardzo tanimi routerami, a urządzeniami AC1750 wypełniają dwuzakresowe routery Wi-Fi N750 w cenie od 250 do 400 złotych.

Co w przeglądzie?

Do redakcyjnego przeglądu trafiły:
• trzy routery N750, modele TP-Link TL-WDR4300, AirLive N450R oraz ZyXEL NBG6503,
• a także trzy urządzenia AC1750, modele NETGEAR R6300, ASUS RT-AC66U oraz D-Link DIR-868L.

Urządzenia te wyposażono w 4 porty Gigabit Ethernet do utworzenia szybkiej, przewodowej sieci lokalnej oraz złącze WAN zakończone gniazdem RJ-45 do podłączenia modemu kablowego lub zewnętrznego modemu ADSL/VDSL. Routery obsługują wiele typów połączeń WAN: stały/dynamiczny IP, PPoE, PPTP oraz L2TP.

Dwa radia – dwie sieci

Każde z testowanych urządzeń działa w dwóch zakresach częstotliwości umożliwiając utworzenie dwóch niezależnych sieci Wi-Fi. Pasmo częstotliwości 2,4 GHz możemy wykorzystać do uruchomienia sieci domowej, do której podłączymy komputery, laptopy czy tablety itd. Mniej zatłoczone pasmo częstotliwości 5 GHz warto użyć do stworzenia drugiej, odrębnej, sieci wykorzystywanej do przekazywania obrazu z kamer IP czy przesyłania wielu strumieni wideo w jakości HD.
Routery N750 umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie danych z maksymalną prędkością do 300 Mb/s w zakresie 2,4 GHz (standard IEEE 802.11n) oraz do 450 Mb/s w zakresie 5 GHz (tutaj również w standardzie IEEE 802.11n). Drugą grupę urządzeń stanowią routery AC1750, które pozwalają na transfer danych do 450 Mb/s w zakresie 2,4 GHz (IEEE 802.11n) oraz do 1300 Mb/s w zakresie 5 GHz (IEEE 802.11ac). Warto pamiętać, że standard 802.11ac nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony, a zatem aby uzyskać najwyższą wydajność, stabilność i kompatybilność należałoby użyć routerów i kart bezprzewodowych tego samego producenta. Przykładem może tutaj być router ASUS RT-AC66U, który testowaliśmy wraz z kartą sieci WLAN ASUS PCE-AC66 ze złączem PCI Express. Warto mieć na uwadze fakt, że o ile liczba dostępnych na rynku routerów AC1750 jest już całkiem pokaźna, o tyle trudniej znaleźć urządzenia mobilne wyposażone w adapter sieciowy obsługujący tę technologię.
Zawsze należy pamiętać, że realna szybkość przesyłania plików w sieciach Wi-Fi jest co najmniej o połowę niższa niż transfer danych określony w specyfikacji standardu. Wynika to z narzutu protokołów używanych w sieciach bezprzewodowych, zajętości kanałów czy zakłóceń w eterze. Można jednak śmiało przyjąć założenie, że standard 802.11ac umożliwia nawet 4-6 krotnie szybsze przesyłanie danych niż 802.11n.

Zabezpieczenia Wi-Fi

Testowane routery przeznaczone są dla użytkowników domowych i małych firm. Na dołączonej płycie CD znajdziemy oprogramowanie, które ułatwi instalację urządzenia oraz podłączenie go do internetu. Mimo to, wiele osób i tak w tym miejscu poprosi zaprzyjaźnionego informatyka w celu przygotowania urządzenia do pracy. Może to i dobrze, bowiem nadal zdarzają się pomyłki w konfiguracji zabezpieczeń sieci Wi-Fi. Jeśli o zabezpieczeniach mowa. Każde z urządzeń wspiera dwa powszechnie stosowane standardy zabezpieczeń: WPA2-Personal, w którym używany jest jeden klucz współdzielony oraz WPA2-Enterprise, w którym klucze przydzielane są indywidualnie z serwera RADIUS każdemu klientowi uzyskującemu dostęp do sieci Wi-Fi.

Obsługa modemów 3G

AirLive N450R i ASUS RT-AC66U pozwalają użyć port USB do podłączenia zewnętrznego modemu sieci komórkowej 3G/LTE. W tym przypadku internet mobilny wykorzystamy jako podstawową metodę dostępu do internetu lub jako łącze zapasowe, używane w trakcie awarii łącza szerokopasmowego.

Zawartość pudełka

Każdy z testowanych routerów został dostarczony wraz ze standardowym wyposażeniem. W pudełku, oprócz samego urządzenia, znajdziemy dwie lub trzy odłączane anteny RP-SMA (nie dotyczy modeli D-Link i NETGEAR), zewnętrzny zasilacz, kabel sieciowy RJ-45, płytę CD z oprogramowaniem oraz krótką instrukcję instalacji. Do ASUS RT-AC66U dołączono dodatkowo stojak umożliwiający ustawienie routera w pozycji pionowej.

Wygląd i ergonomia

Mały NAS

Zdecydowana większość nowoczesnych routerów wyposażonych jest w jeden lub dwa porty USB, które pozwalają na podłączenie zewnętrznego dysku twardego, modemu sieci komórkowej lub drukarki. Nie inaczej jest w przypadku testowanych przez nas routerów.Cztery na sześć testowanych urządzeń miało wbudowane 2 porty USB 2.0. W D-Link DIR-868L mamy do dyspozycji co prawda tylko jeden, ale za to szybki port USB 3.0, który pozwala wydajniej przesyłać dane z dysku, jeśli zdecydujemy przekształcić urządzenie w prosty serwer plików lub FTP. Wbudowane oprogramowanie umożliwia wykorzystanie routera jako serwera multimediów udostępniającego strumieniowo materiały wideo, zdjęcia i muzykę urządzeniom zgodnym z technologią DLNA. Wyjątkiem jest tutaj ZyXEL NBG6503, który z uwagi na brak portu USB, może być używany wyłącznie w funkcji routera.

Funkcje i narzędzia

Oprogramowanie wbudowane w routery różnych producentów oferuje zbliżony zestaw funkcji. Standardem jest obsługa mechanizmu WPS (Wi-Fi Protected Setup), który umożliwia szybkie przyłączanie nowych urządzeń do sieci.
W kwestii bezpieczeństwa mamy wbudowany filtr pakietów działający w trybie Statefull inspection (SPI), moduł ochrony przed atakami DoS , wsparcie dla stref zdemilitaryzowanych (DMZ), a także funkcje kontroli dostępu, które pozwalają blokować dostęp do wybranych zasobów internetowych na podstawie numeru portu, adresu IP czy adresu URL. Każde z urządzeń wyposażono w rozbudowane mechanizmy QoS, które umożliwiają kształtowanie ruchu sieciowego, tak aby zapewnić newralgicznym usługom (np. telefonia VoIP, gry komputerowe, strumieniowanie materiałów wideo) wyższy priorytet transmisji danych niż np. pobieraniu plików w sieciach P2P. Każde z urządzeń umożliwia zestawienie połączenia przy użyciu stałego lub dynamicznego adresu IP przydzielanego przez dostawcę internetu. Dzięki obsłudze protokołu PPPoE, PPTP i L2TP z powodzeniem mogą być używane również w popularnych usługach ADSL/VDSL, które wymagają podania nazwy użytkownika i hasła.
Na plus należy zaliczyć pełne wsparcie dla protokołu IPv6 – natywnie lub przez różnego rodzaju bramki takie jak 6to4, 6rd oraz 6in4.

Sieć dla gości

Funkcja Sieć dla gości pozwala wydzielić oddzielną sieć Wi-Fi dla okazjonalnych użytkowników oraz tym wszystkim osobom, którym chcemy dać dostęp do internetu, ale niekoniecznie do zasobów naszej domowej sieci prywatnej. Z kolei funkcja Kontrola rodzicielska umożliwia w większym stopniu kontrolować to, ile czasu w internecie spędzają nasze dzieci i jakie strony WWW przeglądają. Funkcje te znajdziemy w routerach firm TP-Link , D-Link, NETGEAR oraz ASUS.

Asystent pobierania

Modele AirLive N450R oraz ASUS RT-AC66U mają wbudowanego asystenta pobierania, który umożliwia ściąganie plików z sieci P2P oraz przez protokół HTTP i FTP, bezpośrednio na dysk podłączony do routera. Funkcja ta pozwala zaplanować zadania pobierania plików, bez konieczności pozostawiania na dłuższy czas uruchomionego komputera.
W przyszłym tygodniu zaprezentujemy szczegółowe opisy urządzeń uwzględnionych w przeglądzie.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ