Uwagę gości odwiedzających targi w Barcelonie przykuwały najnowsze modele telefonów. Ale ich wielki potencjał nie będzie w pełni wykorzystany, jeśli operatorzy ograniczą inwestycję w nowoczesne sieci.
Targi Mobile World Congress w Barcelonie są doskonałą okazją dla producentów do zaprezentowania najnowszych słuchawek. Nie inaczej było w bieżącym roku, każdy z liczących się graczy przywiózł do Hiszpanii nowe modele „wszystko mających” telefonów. Niemniej wielcy musieli przełknąć gorzką pigułkę, przegrywając rywalizację o Global Mobile Awards w najbardziej prestiżowej kategorii „najlepsze urządzenie mobilne” z firmą INQ Mobile, należącą do Hutchison Whampo. Terminal INQ1 okazał się lepszy od Nokii E71, T-Mobile G1, RIM BlackBerry Storm oraz LG KS360. Największe zalety INQ1 to możliwość pełnej współpracy z serwisem Facebook, a także usługi last.fm, Skype i Windows Live Messenger. Ale w stolicy Katalonii nie rozmawiano wyłącznie o smartfonach, systemach operacyjnych czy uniwersalnej ładowarce do komórek.
LTE – światowy standard
W ubiegłym roku podczas MWC firmy Alcatel-Lucent, Motorola, Ericsson i Nokia-Siemens zapowiedziały rozpoczęcie prac zmierzających do wdrożenia komercyjnych rozwiązań opartych na LTE, bezprzewodowej technologii pozwalającej przesyłać dane do abonenta z szybkością do 100 Mbit/s. Wówczas chyba nikt nie spodziewał się, że światowy kryzys będzie aż tak dotkliwy, a rozwój nowych, mobilnych technologii stanie pod dużym znakiem zapytania.
O tym, jak wybrnąć z trudnej sytuacji, debatowali w tym roku w Barcelonie ministrowie, przedstawiciele producentów, operatorów, a także licznych organizacji przemysłowych. Alexander Izosimow, prezydent organizacji GSMA mówił o potrzebie prowadzenie rozważnej polityki państwa, wspierającej rozwój mobilnego broadbandu. Podczas dyskusji wspominano o Chinach, gdzie wdrożenie usług 3G pozwoli stworzyć ponad 300 tysięcy nowych miejsc pracy.
Carl-Henric Svanberg, CEO Ericssona, podkreślał, że cały świat stanął po raz pierwszy przed wielką szansą wdrożenia jednolitego standardu jakim jest LTE. Co ważne, za słowami idą konkretne czyny. Na kongresie o planach wdrożenia sieci LTE poinformował Verizon Wireless, a dostawcami infrastruktury dla telekomu mają być Alcatel Lucent i Ericsson. Operator planuje rozpocząć pierwsze testy z nową siecią jeszcze w tym roku. Natomiast w 2010 chce poszerzyć zasięg o kolejne trzydzieści rynków.
Innym wydarzeniem, pozwalającym z pewnym optymizmem patrzeć na rozwój telefonii 4G jest inicjatywa Alcatel Lucent. Firma powołała konsorcjum NG Connect, którego zadaniem jest współpraca różnych dostawców, zmierzająca do rozwoju LTE, a także innych technologii mobilnych tzw. ultra high-bandwith. W skład grupy weszli Samsung, HP, Buzznet, Chumby, Connect2Media, Total Immersion, TuneWiki and Words & Numbers.
WiMAX wciąż żyje
Spowolnienie gospodarcze nie pozostało bez wpływu na rozwój WiMAX-a. Niedobre informacje zaczęły napływać pod koniec ubiegłego roku z Alvariona, który zmniejszył zatrudnienie o 11 procent. O ostrych cięciach zatrudnienia i budżetów marketingowych poinformowali konkurenci Alvariona – Aperto oraz Redline. Ta druga firma w trzecim kwartale ubiegłego roku zanotowała stratę netto 6,17 miliona dolarów. Niemniej kongres w Barcelonie nieco uspokoił zwolenników tej technologii.
Intel, jeden z największych propagatorów WiMAX-a, oraz Alcatel Lucent poinformowały o podjęciu inicjatywy WiMAX Ensure. Jest to wspólny program kompleksowego testowania zgodności operacyjnej ze standardem WiMAX Rev-e (802.16e-2005), mający na celu utworzenie wspólnych, sprawdzonych komercyjnie, globalnych profili urządzeń mobilnych przeznaczonych do usług transmisji danych.
„Program WiMAX Ensure ma zapewnić dodatkowe wsparcie jego uczestnikom produkującym produkty WiMAX i świadczącym usługi w tej technologii” – tłumaczył Sriram Viswanathan, wiceprezes firmy Intel Capital. Należy zaznaczyć, że Intel i Alcatel-Lucent współpracują ze sobą już od dłuższego czasu. Koncerny są założycielami stowarzyszenia Open Patent Alliance (OPA), organizacji powołanej w celu stymulowania innowacji i przyciągania do branży technologii WiMAX nowych firm.
O WiMAX poważnie myśli inny z wielkich graczy rynku telekomunikacyjnego – Samsung. „Nasza firma dokonała w ostatnich latach znacznych inwestycji w badania i rozwój, a także marketing bezprzewodowych systemów 4G. W rezultacie udało nam się pozyskać podstawowe technologie systemów 4G, takie jak OFDMA, MIMO i możemy świadczyć pierwsze na świecie komercyjne usługi mobilne WiMAX” – powiedział Hyojong Lee, wiceprezes działu Telecom Systems. Potwierdzeniem tych słów była zaprezentowana przez Koreańczyków w Barcelonie linia produktów Mobile WiMAX, obejmująca mobilny notebook WiMAX Ubicell, urządzenie Mobile Internet Device (MID) i smartfon, a także mobilną bazową stację komórkową Samsung WiMAX Ubicell, umożliwiającą zwiększenie bezprzewodowego zasięgu i przepustowości w domu.