Procesory Octeon II zwiększają wydajność sieci

0

Cavium Networks zapowiada nową generację wielordzeniowych procesorów sieciowych Octeon II, przeznaczonych do przewodowych i bezprzewodowych urządzeń sieciowych oraz pamięci masowych. Pierwszej generacji Octenów używają m.in. Brocade, Cisco Systems, IBM oraz Juniper.

Procesory z rodziny Octeon II będą miały od 1 do 32 rdzeni, ale w sprzedaży jako pierwsze pojawią się modele mające od 2 do 6 rdzeni i pracujące z częstotliwością od 800 Mhz od 1,5 GHz. Zwiększenie liczby rdzeni pozwala znacznie zwiększyć wydajność urządzeń sieciowych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w porównaniu z procesorami Octeon Plus, nowe procesory mają około dwukrotnie lepszy stosunek wydajności do zużycia prądu. W zależności od modelu, zużycie wynosi od 2 do 60 watów.

Octeony II mogą zawierać od 24 do 75 sprzętowych akceleratorów, realizujących takie zadania, jak QoS, przetwarzanie pakietów, kompresja, szyfrowanie, obsługa RAID czy deduplikacja. Obsługują interfejsy GE i 10 GE, PCI Express, USB 2.0, Rapid I/O (sRIO) oraz Interlaken. Mają wbudowany kontroler pamięci DDR3.

Procesory zostały zaprojektowane z uwzględnieniem specyfiki sieci konwergentnych, przesyłających dane, głos i obraz. Mogą być stosowane w szerokiej gamie urządzeń, począwszy od routerów do małych sieci domowych, a skończywszy na przełącznikach pracujących w centrach danych czy w rdzeniu sieci operatorskiej. Octeony II będą konkurencją dla procesorów firm Freescale oraz LSI.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ