Podręcznik do Linuksa – za darmo

0

Polska Grupa Użytkowników Linuxa oraz firma Novell udostępniły dwutomowe, polskojęzyczne wydanie podręcznika do nauki systemu Linux i wielu popularnych aplikacji o otwartym kodzie źródłowym (open source). Podręcznik jest opublikowany wraz z wolną licencją, co oznacza, że można go bezpłatnie pobierać, a także powielać w celu nieodpłatnego przekazywania kolejnym osobom.

Zawarty w książce materiał dydaktyczny został przygotowany przez dział szkoleniowy Novell Training Services i jest oparty na systemie operacyjnym SUSE Linux Enterprise Desktop. Tłumaczenie podręcznika sfinansowała firma Novell. Ostateczna wersja powstała przy zaangażowaniu członków Polskiej Grupy Użytkowników Linuxa. Podręcznik można pobrać ze strony www.linux.org.pl/PLUG/susebook.

Pierwszy tom podręcznika przeznaczony jest dla początkujących użytkowników Linuksa. Omówione są w nim zasady tworzenia oprogramowania w modelu open source, historia rozwoju systemów Unix i Linux, proces instalowania systemu operacyjnego na przykładzie SUSE Linux Enterprise Desktop, zasady poruszania się w środowisku graficznym (zarówno Gnome jak i KDE), posługiwanie się narzędziami i aplikacjami open source, takimi jak przeglądarka Firefox, program biurowy OpenOffice.org (obsługa dokumentów, w tym arkuszy kalkulacyjnych, tworzenie prezentacji, tworzenie wzorów w OpenOffice Math i ilustracji w OpenOffice Draw), komunikator Gaim, klient poczty Evolution, narzędzie do obróbki obrazów Gimp czy aplikacje do obsługi multimediów.

Drugi tom podręcznika kierowany jest do bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów. Omawia architekturę systemu Linux, budowę powłoki (shell), narzędzia do zarządzania oprogramowaniem systemowymi, plikami, tworzeniem skryptów, a także podstawy programowania.

Pierwszy tom podręcznika może być z powodzeniem wykorzystywany do nauczania informatyki w szkołach gimnazjalnych i liceach, a tom drugi – w szkołach wyższych i o profilu zawodowym, przygotowującym techników informatyków. Uczniowie i nauczyciele mogą być również zainteresowani projektem „openSUSE dla szkół”, w ramach którego udostępniane jest dodatkowe oprogramowanie pomocne w edukacji przygotowane do uruchomienia na systemie SUSE Linux.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ